| anonim_4396 a întrebat:

Cand e sanatos un umanist, ateu crede in evolutie si nu crede in existenta lui Dumnezeu. Cand ajunge pe patul de moarte spera ca evolutia sa nu fie reala si ca Dumnezeu ( iubitor ) sa existe, sa-l ierte, sa-l salveze. Corect?

28 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

De ce incerci sa convingi si pe alti de convingerile tale? Si eu cred in Dumnezeu dar nu ii judec pe cei care nu cred.Am prieteni atei si nu incerc sa ii fac sa creada in Dumnezeu, nu le spun ce e bine si rau. Daca ma intreaba despre religia mea le spun cu tot dragul dar nu ii fortez sa fie ca si mine.Acum ce faci tu e cam ce fac penticostali sau martori, se baga pe gatul tau fortat cu idei preconcepute si chiar hartuitoare

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"De ce incerci sa convingi si pe alti de convingerile tale? Si eu cred in Dumnezeu dar nu ii judec pe cei care nu cred.Am prieteni atei si nu incerc sa ii fac sa creada in Dumnezeu, nu le spun ce e bine si rau. Daca ma intreaba despre religia mea le spun cu tot dragul dar nu ii fortez sa fie ca si mine.Acum ce faci tu e cam ce fac penticostali sau martori, se baga pe gatul tau fortat cu idei preconcepute si chiar hartuitoare." - discut si nu judec si nu hartuiesc pe nimeni. Libertate de exprimare. Nu caut sa conving pe nimeni de nimic. Caut sa ma conving pe mine sau caut sa analizez pentru mine asistat de voi ceilalti. Toate astea le bag intr-o carte pe care o scriu pentru mine insumi. laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar din cate observ ataci cumva persoanele care nu au aceias religie ca tine si te iei de stiinta si restul.Nu crezi ca mai bine ii lasi sa creada in ce vor? Sau pur si simplu sa ii intrebi frumos tu de ce crezi asa sau de ce faci asa nu sa vi sa spui direct si convins ca religia sau credinta altuia nu e buna deoarece nu corespunde cu a ta

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"Da dar din cate observ ataci cumva persoanele care nu au aceias religie ca tine si te iei de stiinta si restul.Nu crezi ca mai bine ii lasi sa creada in ce vor? Sau pur si simplu sa ii intrebi frumos tu de ce crezi asa sau de ce faci asa nu sa vi sa spui direct si convins ca religia sau credinta altuia nu e buna deoarece nu corespunde cu a ta" - am facut o presupunere si am intrebat daca este corect cum am presupus. As fi scris "ateismul pe patul de moarte" DAR nu ar fi fost corect scris pentru ca ateismul "nu este pe patul de moarte." Nu a venit nimeni sa scrie ceva de genul: "ateul isi ia inima in dinti sau isi reprima cu usurinta sentimentele si isi accepta moartea" sau sa explice ce s-ar petrece in mintea unui ateu pe patul de moarte. Oare de ce? Nu pentru ca ateilor le este teama de moarte sau sa discute despre moarte sau pentru ca le-ar displace sa discute despre momentele de agonie? Nu mai este chestiune de supravietuire pentru ca stie ca in mod sigur o sa moara in urmatoarele secunde. In teoria evolutiei se vorbeste despre supravietuire, adaptare, modificare DAR NU se vorbeste despre agonie si sentimentele legate de agonie in acele ultime clipe de viata. Daca un ateu ar privi moartea ca pe ceva firesc sau natural NU ar trebui sa-si faca complexe afective in momentele de agonie stiind ca viata a aparut din moarte si moartea apare din viata. laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa stau sa iti scriu romane tu ai ceva cu ateismul si il ataci in mod direct asta e concluzia.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"Nu o sa stau sa iti scriu romane tu ai ceva cu ateismul si il ataci in mod direct asta e concluzia." - nu e nevoie sa-l atac. Eu nu lupt, ci rationez si compar tot ce exista si ar putea exista. Pe logica asta merg. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant ca tot pe acelasi subiect.De pocaiti ce zici spre exemplu? De cei care isi schimba religia in numele domnului? Care fac matani si spun ca vorbesc in limbi si ca le-a dat Dumnezeu dar de ai face bine pe alti prin adunari...

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"Interesant ca tot pe acelasi subiect.De pocaiti ce zici spre exemplu? De cei care isi schimba religia in numele domnului? Care fac matani si spun ca vorbesc in limbi si ca le-a dat Dumnezeu dar de ai face bine pe alti prin adunari..." - dragostea este adevarul si sensul in viata. Fiecare om are dragoste si ratiune. Trebuie doar s-o manifeste si s-o foloseasca.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine e clar renunt ca vorbim impreuna si ne intelegem separat

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"Interesant ca tot pe acelasi subiect.De pocaiti ce zici spre exemplu? De cei care isi schimba religia in numele domnului? Care fac matani si spun ca vorbesc in limbi si ca le-a dat Dumnezeu dar de ai face bine pe alti prin adunari..."

1 Corinteni 8:1-7:"Cât despre cele jertfite idolilor, ştim că toţi avem cunoştinţă. Cunoştinţa însă semeţeşte, iar iubirea zideşte. Iar dacă i se pare cuiva că cunoaşte ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască. Dar dacă iubeşte cineva pe Dumnezeu, acela este cunoscut de El. Iar despre mâncarea celor jertfite idolilor, ştim că idolul nu este nimic în lume şi că nu este alt Dumnezeu decât Unul singur. Căci deşi sunt aşa-zişi dumnezei, fie în cer, fie pe pământ, - precum şi sunt dumnezei mulţi şi domni mulţi, totuşi, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatăl, din Care sunt toate şi noi întru El; şi un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate şi noi prin El. Dar nu toţi au cunoştinţa. Căci unii, din obişnuinţa de până acum cu idolul, mănâncă din cărnuri jertfite idolilor, şi conştiinţa lor fiind slabă, se întinează."

1 Corinteni 13:"De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi; Pentru că în parte cunoaştem şi în parte proorocim. Dar când va veni ceea ce e desăvârşit, atunci ceea ce este în parte se va desfiinţa. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, faţă către faţă; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaşte pe deplin, precum am fost cunoscut şi eu. Şi acum rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea."

| Holiday a răspuns:

Incorect.

| Nilsson a răspuns:

Unii ajung cateodata la un asemenea nivel de decadere incat isi dau suflarea injurand pe Dumnezeu.
Mi-a spus o doamna de la biserica pe care o frecventez care lucreaza ca medic la spital ca se vede diferenta in felul care mor cei care sunt impacati cu Dumnezeu fata ce cei rai.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

"Unii ajung cateodata la un asemenea nivel de decadere incat isi dau suflarea injurand pe Dumnezeu.
Mi-a spus o doamna de la biserica pe care o frecventez care lucreaza ca medic la spital ca se vede diferenta in felul care mor cei care sunt impacati cu Dumnezeu fata ce cei rai." - te-as ruga sa scrii ce a spus mai exact despre agonia unui ateu in comparatie cu agonia unui credincios.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost mai demult discutia, eram la o dezbatere pe un studiu biblic legat de suferinta lui Iov si ne intrebam cum acesta a putut sa treaca prin atatea suferinte fara sa pacatuiasca impotriva lui Dumnezeu, si mi-a ramas in minte de atunci ce a spus, ca oamenii credinciosi se sting intr-un mod linistit si par sa isi accepte situatia cu demnitate, pe cand altii injura de cele sfiinte de se aude in tot salonul cand sunt in chinurile bolii, isi rup perfuziile si le lovesc pe asistente.
E trist ce mi-a spus, de asta mi-a ramas in minte.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

"A fost mai demult discutia, eram la o dezbatere pe un studiu biblic legat de suferinta lui Iov si ne intrebam cum acesta a putut sa treaca prin atatea suferinte fara sa pacatuiasca impotriva lui Dumnezeu, si mi-a ramas in minte de atunci ce a spus, ca oamenii credinciosi se sting intr-un mod linistit si par sa isi accepte situatia cu demnitate, pe cand altii injura de cele sfiinte de se aude in tot salonul cand sunt in chinurile bolii, isi rup perfuziile si le lovesc pe asistente.
E trist ce mi-a spus, de asta mi-a ramas in minte." - si eu am fost prin spitale DAR nu am avut ocazia sa vad pe cineva in agonie. Totusi prin perete ( salonul alaturat ) am auzit pe cineva care se pare ca era in agonie. Auzeam cum striga: "Muuuuieeeee! Puuuuulllaaaaaa!" ( repetitiv ) catre asistente si gemea tare de se auzea prin perete. Asistentele se luptau cu el si nu stiau cum sa-l mai linisteasca si ii spuneau ca nu este frumos sa vorbeasca nerespectuos cu ele. Altadata eram undeva in camp cu tatal meu si dintr-o cocioaba aflata la 200 metri se auzea un om care ( am inteles ca nu s-a purtat bine cu fosta sotie decedata si copiii nu erau langa el si isi lasa caii pe terenurile altora ) era singur si striga si dupa cateva zile nu am mai auzit nimic - murise. Credeam ca copiii lui aveau totusi grija de el dar se pare ca l-au lasat sa agonizeze singur ca un animal salbatic. Cocioaba aceea nu era locuinta lui permanenta sau domiciliul lui ci o cocioaba unde aducea oile iarna. Acel om avea 94 ani. Era vara. sad

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai gresit emoticoanele, nu sunt de ras astfel de situatii

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

"Cred ca ai gresit emoticoanele, nu sunt de ras astfel de situatii" - ai dreptate. Primul emoticon am vrut sa fie cu plans dar am incurcat codul. Partea amuzanta era cu ala cu asistentele.

| drutzix a răspuns:

Raspunsul e Nu. Acelasi raspuns pe care il primesti la majoritatea intrebarilor tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai fost tu pe patul de moarte la mai multi atei sa fii sigur de asta Einstein? Pe dracu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ai fost tu pe patul de moarte la mai multi atei sa fii sigur de asta Einstein? Pe dracu." - nu in toate cazurile, dar in multe cazuri se intampla astfel. Iar cine nu face astfel nici pe patul de moarte e gata adica ii moare si speranta si sufera o moarte dubla. Necredinciosii inversunati sufera o moarte dubla sau moartea a doua. Apocalipsa 21:8. Intai apare lasitatea care este mana in mana cu delasarea in ceea ce priveste cunoasterea pentru ca credinta apare dupa cunoastere. Oricum Dumnezeu judeca in mod particular pe fiecare dintre noi oamenii. Nu sunt eu capabil sa judec. Am citat ( m-am referit ) din ( la ) Biblie. Si pe patul de moarte e cam destul de tarziu sa mai schimbe ceva in modul de gandire pentru ca gasirea lui Dumnezeu nu este ceva usor de facut. Trebuie mai intai cautat prin cunoastere sau analizarea realitatilor prezente prin comparatii. Ori un muribund nu prea poate face aceste lucruri pentru ca se concentreaza mai mult pe durere si agonie. Ce am scris in intrebare ar fi doar schitarea unor gesturi care doar Dumnezeu poate si este in masura sau pe pozitia potrivita sa le judece daca le ia in considerare sau nu. Dumnezeu este mai mare decat inima omului adica nu se lasa pacalit de niste sentimente trecatoare si disperate. Totusi este posibil sa fie sentimente valide sau Dumnezeu sa le ia in considerare si sa ierte. Exemplu cu raufacatorul de la dreapta lui Cristos, cand era rastignit. Oricum acela si alte asemenea sunt cazuri exceptionale.

| DarkAndDreary a răspuns:

Incorect.
Cel puțin în cazul meu.

| MaTeOGG a răspuns:

Eu sunt ateu, si nu cred in prostii false. Imi bag ula in asa zisul Dumnezeu... Pff. Daca nu existau religii, ar fi fost ocolite mult razboaie si atacuri terorista. Adica, gara Allah, nimeni nu trebuia sa mai faca boom.

| Andreea19Alina a răspuns:

In primul rand, intrebarea ta e pusa intr-un mod eronat: explica, te rog, de cand un "umanist", ce studiaza stiinte umane la liceu/facultate, poate fi pus in antiteza cu un "ateu", religie opusa crestinsmului?!
Ce vrei sa spui prin "evolutia sa nu fie reala"? Viata unui om nu are parte doar de evolutie ci si de declin. Totusi, cum ai putea considera viata unui om ca fiind reala sau nu?! Nu poti trai vieti imaginare, sa stii.
Cum adica sa "crezi in evolutie"? Ai putea sa crezi si in declin?! Evolutia a ce?!
Acum ca am clarificat, oarecum, erorile grave precizate de tine, pe care sper sa le corectezi, voi incerca sa-ti dau un raspuns.
Nu exista atei care, spre sfarsitul vietii, cand descopera ca li s-a scurs timpul pe acest pamant, regretele ii mustra si incearca sa se intoarca la adevarata credinta. Nu. Acestia sunt atei doar cu numele si care isi mentin ideile doar de fatada, pentru a-si musamaliza pacatele, pentru a nu-i macina constiinta, pentru a se considera superiori celorlalti etc. In adancul sufletului lor, se afla iubirea si frica fata de Dumnezeu, pe care o arata in momentele de grea incercare ale vietii. (exact ca si un copil de 4 ani care considera ca poate face ceva greu fara ajutorul mamei, insa, dupa un timp renunta si recunaoste ca fara ea nu ar putea supravetui).
Adevaratii atei, datorita fanatisnului lor, nu vor renunta niciodata sa fie impotriva crestinilor iar moartea nu ii va indemna sa se apropie de Dumnezeu.
Dumnezeu asteapta ca orice om sa se intoarca spre El, indiferent de religia lui...Adevarata religie este credinta in Dumnezeu. El este in stare sa ierte orice om, indiferent de gravitatea faptelor sale, cu conditia ca omul sa regrete, sa-si indrepte viata si sa se intoarca la adevarata credinta.

| anonim_4396 explică (pentru Andreea19Alina):

"In primul rand, intrebarea ta e pusa intr-un mod eronat: explica, te rog, de cand un "umanist", ce studiaza stiinte umane la liceu/facultate, poate fi pus in antiteza cu un "ateu", religie opusa crestinsmului?!" - umanismul extrem considera omul in centrul existential pana acolo incat ajunge de ignora ce ar putea exista adica pe Dumnezeu. Umanismul pleaca de la premisa ca "omul este in centrul existentei". Ateul pleaca de la premisa ca "nu exista zeitati sau o fiinta supranaturala precum Dumnezeu." Finalul rationamentelor unui umanist extremist si al unui ateu, este acelasi: ignorarea si negarea Lui Dumnezeu. Umanistul nu recunoaste ca de fapt neaga si ignora pe Dumnezeu punand pe primul loc interesele personale sau ale omului prin egoism in raport cu Dumnezeu. Un ateu din acest pdv se aseamana cu un umanist. Diferentele intre umanism si ateism sunt premisele de baza diferite de la care cele doua cai ideologice pleaca. Insa pe parcurs cele doua cai se unifica si exprima in mod prioritar dragostea fata de om, considerand dragostea fata de Dumnezeu ca fiind mai putin importanta sau deloc importanta si chiar irationala. happy Un crestin considera dragostea fata de Dumnezeu si fata de om la fel de importanta. happy

"Ce vrei sa spui prin "evolutia sa nu fie reala"? " - se confunda progresul in cunoastere cu evolutia. Exista o cale de progres pana la moarte: dragostea si cunoasterea Lui Dumnezeu.

"Viata unui om nu are parte doar de evolutie ci si de declin. Totusi, cum ai putea considera viata unui om ca fiind reala sau nu?! Nu poti trai vieti imaginare, sa stii." - Dumnezeu este dragoste. Si cum dragostea exista atunci si Dumnezeu exista. Nu poate spune nimeni ca in mod obiectiv dragostea este imaginara sau ca nu exista nicaieri pe Pamant.

"Cum adica sa "crezi in evolutie"? Ai putea sa crezi si in declin?! Evolutia a ce?!" - "evolutia de la un stramos comun sau de la o celula stramos pentru toate celelalte vietuitoare pana la om."

"Acum ca am clarificat, oarecum, erorile grave precizate de tine, pe care sper sa le corectezi, voi incerca sa-ti dau un raspuns.
Nu exista atei care, spre sfarsitul vietii, cand descopera ca li s-a scurs timpul pe acest pamant, regretele ii mustra si incearca sa se intoarca la adevarata credinta. Nu." - am aratat ca intrebarea este valabila pentru atei falsi.

"Acestia sunt atei doar cu numele si care isi mentin ideile doar de fatada, pentru a-si musamaliza pacatele, pentru a nu-i macina constiinta, pentru a se considera superiori celorlalti etc. In adancul sufletului lor, se afla iubirea si frica fata de Dumnezeu, pe care o arata in momentele de grea incercare ale vietii. (exact ca si un copil de 4 ani care considera ca poate face ceva greu fara ajutorul mamei, insa, dupa un timp renunta si recunaoste ca fara ea nu ar putea supravetui)." - intr-un fel la fel am zis si eu.

"Adevaratii atei, datorita fanatisnului lor, nu vor renunta niciodata sa fie impotriva crestinilor iar moartea nu ii va indemna sa se apropie de Dumnezeu." - da asa este. Fanatism = ignorarea anumitor aspecte existente si posibil existente si orientarea fixista si rigida doar spre anumite aspecte existente.

"Dumnezeu asteapta ca orice om sa se intoarca spre El, indiferent de religia lui...Adevarata religie este credinta in Dumnezeu. El este in stare sa ierte orice om, indiferent de gravitatea faptelor sale, cu conditia ca omul sa regrete, sa-si indrepte viata si sa se intoarca la adevarata credinta." - de acord. happy

| Andreea19Alina a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pe tru clarificarea termenului "umanism", avand in vedere ca nu stiam acest sens la sau.
Ma bucur ca imi accepti parerea si ca esti, intr-o anumita masura, de acord.

| anonim_4396 explică (pentru Andreea19Alina):

"Iti multumesc pe tru clarificarea termenului "umanism", avand in vedere ca nu stiam acest sens la sau.
Ma bucur ca imi accepti parerea si ca esti, intr-o anumita masura, de acord." - cu placere. Si eu ma bucur. Ziua buna! happy

| CristinaElena99 a răspuns:

Gresit. Un ateu convins nu crede si nici nu va crede vreodata in existanta lui Dumnezeu. Doar cei nesiguri fac asta, sau lasii care cred ca daca in ultimele secunde se intorc la "credinta" vor ajunge in asa numitul "Rai" laughing

| anonim_4396 explică (pentru CristinaElena99):

"Gresit. Un ateu convins nu crede si nici nu va crede vreodata in existanta lui Dumnezeu. Doar cei nesiguri fac asta, sau lasii care cred ca daca in ultimele secunde se intorc la "credinta" vor ajunge in asa numitul "Rai" laughing" - pai la ateii, umanistii nesiguri sau lasi ma refeream in intrebare. Acestia ar intra in randul agnosticilor care nu sunt siguri pe nimic: nu cred sigur nici in evolutie si nici in Dumnezeu. Si de ce ar/n-ar fi salvati de Dumnezeu? Doar Dumnezeu judeca. Exemplu cu acel raufacator rastignit de la dreapta lui Cristos cel rastignit. Totusi ar fi salvati in mod exceptional pentru ca comorile sau un nume bun sau o reputatie buna inaintea lui Dumnezeu se acumuleaza pe parcursul vietii si mai putin in cele cateva secunde de viata cat mai are omul de trait pe patul de moarte. Si asta pentru ca viata si sanatate i s-a dat si a avut 70 de ani. Un bebelus care moare ar avea circumstante mult mai atenuante spre a fi salvat in comparatie cu cineva care a trait 70 ani si in toti acei ani L-a cam ignorat si chiar respins pe Dumnezeu si posibila Lui existenta. "Cui i se da mai mult i se pretinde mai mult" din partea Lui Dumnezeu. laughing