| anonim_4396 a întrebat:

Cand Isus a spus "Fericiti cei saraci cu duhul caci a lor va fi imparatia cerurilor.", ce a vrut sa spuna prin expresia "saraci cu duhul"?

Răspuns Câştigător
| doctorul5 a răspuns:

Este scris asa doar in Evanghelia dupa Matei. Luca a scris doar saraci ' Fericitii dupa Matei sunt 8, cei dupa Luca 4. Matei spune "imparatia cerurilor", Luca spune "imparatia lui Dumnezeu".
"Cu duhul" este o expresie greaca, cel mai probabil adaugata de vreun corector grec ca sa accentueze tipul de saracie.Nu este o saracie de tip economic sau social, este recunoasterea propriei saracii spirituale(in duh), smerenie.

24 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Mda asa gandesc unii ca saraci cu duhul inseamna "prost" dar daca ne ducem frumusel la trimiterile din Biblie vom vedea ca de fapt inseamna cu totul si cu totul altceva.dar ce sa-i faci omului cu mintea limitata care nu crede decat ce vede si totul se rezuma doar la ce izbeste ochiul pe pamant. Noi sa fim sanatosi ca boala vine singurahee hee

| ramona30 a răspuns:

Pai potrivit DEX Expr. Sărac cu duhul = prost, naiv, simplu.
Pai religia astora se adreseaza, e pentru babe, manelisti si needucati ca astia sunt cei mai credinciosi.

| Raniia a răspuns (pentru ramona30):

Mai bine simpli si smeriti si de Dumnezeu iubiti!

| DrunkenRat a răspuns:

Sarac cu duhul face referire la smerenie, la oamenii care se gandesc continuu la mantuire si-si dau seama ca sunt departe de ea.

| LgMihail a răspuns:

Smeriti.

| Inferno a răspuns:

Da multi prosti mai sunt pe TPU de dau asemenea raspunsuri. Si eu credeam ca sunt mai destepti.
Sarac cu Duhul- nestiutor.

| DorelSudoru a răspuns:

Adica prosti care cred in el...cred

| AIRIUS a răspuns:

Tu ai scris Isus, te anunt ca se scrie cu doi de,, i,, adica Iisus!

| anonim_4396 explică (pentru AIRIUS):

Ba nu! La alte religii se scrie Isus, nu Iisus si Cristos, nu Hristos.winking

| anonim_4396 explică (pentru AIRIUS):

Se scrie si Iisus Hristos, se mai scrie si Isus Cristos, se mai scrie si Jesus Christ prin alte parti si probabil se mai scrie in multe alte feluri.

| AIRIUS a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate tu vorbesti de alte religii,tipul cu intrebarea nu s a pronuntat asupra categoriei lui religioase.
Iar cum majoritatea sunt crestini ortodoxi,imi pare rau pentru tine,dar da, IIsus se scrie cu doi de,, i,,.

| AIRIUS a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule,la ortodoxi,se scrie cu doi de,,i,,.
Mii se pare normal ca sa scrii corect daca esti ortodox,dar cred ca tu nu sti decat ateu,asta mi ai last impresia din toate intrebarile tale,vis a vis de Dumnezeu,aproape ca mereu l ai blamat.
Asta e problema ta,dar tu ai pus intrebarea pentru toti de pe TPU,care mare lor majoritate sunt ortodoxi,asa ca, trebuie sa scrii cu doi,, ii,,.

| anonim_4396 explică (pentru AIRIUS):

Nu trebuie, eu scriu cum vreau. Stii tu care-i varianta corecta? Sau stai, iar am uitat ca ortodoxia e singura religie dreapta.

| Esperança a răspuns (pentru AIRIUS):

Aoleu! Ati ajuns sa va bateti si pe numele "Isus". Cand o sa intelegeti odata ca nu are importanta cu,, cati de iiiiiiiiii scrii! Ca Isus nu inseamna absolut nimic! Sau ai gasit tu tradus pe undeva Isus, ca sunt tare curioasa?!?

| Raducu1 a răspuns:

Saraci cu duhul=smeriti

| TheBloodyRoses a răspuns:

Probabil ca cei prosti? confused Sincer, cand spui saraci cu duhul ma gandesc la prosti laughing

| Inferno a răspuns (pentru TheBloodyRoses):

Imi spui si mie in ce dimensiune sarac cu duhul inseamna prost. Ca sa stiu unde ma aflu.

| TheBloodyRoses a răspuns (pentru Inferno):

Habar n`am straight face E doar ca mereu ma gandeam la prost straight face

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

In Romania. http://dexonline.ro/definitie/sarac%20cu%20duhul

| D3eaa a răspuns:

Mantuitorul ii fericeste pe cei smeriti adica pe cei saraci cu duhul care se leapada de pacatul mandriei si al inganfarii si care constienti de lipspurile si imperfectiunile de care sufera. smerenia este virtutea pe care Mantuitorul ne cere sa o dobandim pentru a castiga Imparatia Cerurilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fericiti cei saraci cu duhul? fericiti cei care sunt saraci si respecta poruncile domnului ca ei vor gusta din viata vesnica si vor trai vesnic tineri, asta a exprimat el nu ca ca daca esti pacatos ajungi in rai, urmeaza cateva versete care unesc trebuie citite toate versetele asa e ca daca stam si analizam fiecare vers nu e corect, desi isus le-a spus ferice de cei saracri ca ei vor cunoaste imparatia domnului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu cred ca toate parerile o sa fie la fel.;) Imediat,"sarac cu duhul" te duce cu gandul la nebun.
Insa, iti recomand asta:
http://www.pasi.ro/revista/ce-inseamna-sa-fi-sarac-in-duh-matei-53.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu are nevoie de bogatii materiale ci de credinta si smerenie.Numai bine.

| MaDeclarFan a răspuns:

Adica au frica de Dumnezeu