| oprescudorin11 a întrebat:

Care e semnificatia din Evanghele a "Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor va fi imparatia cerurilor"?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Alte traduceri redau expresia "săraci cu duhul" din acest verset astfel: „cei ce-şi dau seama de sărăcia lor spirituală" (Noul Testament — Traducere în limba română modernă, nota de subsol) sau „cei conştienţi de necesităţile lor spirituale" (Traducerea lumii noi)

Prin aceste cuvinte Isus a dorit să sublinieze că persoanele conştiente de importanţa lucrurilor spirituale sunt mai fericite decât cei care se concentrează doar la necesităţile fizice. Aceste ultime persoane nu vor ajunge niciodată să înţeleagă pe deplin care este scopul vieţii, există un Creator sau se termină totul cu viaţa actuală. Cei conştienţi de necesităţile lor spirituale studiază cu sinceritate Biblia şi ajung să afle răspunsul la aceste şi alte întrebări.

Cele bune!

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fericiti cei saraci in MANDRIA care-l bantuie in spata pe om (in eul personal).

| martzian a răspuns:

"Saraci in duh" din Matei 5:3, caci acesta este sensul, nu are nici o legatura cu intelegerea pur romaneasca a expresiei - care leaga "sarac cu duhul" de slab la minte sau cu probleme psihicie. A fi "sarac in duh" (ptōchos pneuma in gr.) se refera la a experimenta o nevoie - o saracie - spirituala, care il determina pe om sa adopte atitudinea potrivita fata de Dumnezeu. Este opusul multumirii de sine si include o stare smerita si recunoasterea falimentului cauzat de separarea de Dumnezeu. Lucrul acesta nu te face nici prost, nici nebun, ci mai degraba intelept si mostenitor al Imparatiei Cerurilor, dupa cum continua versetul.

| Dumniezău a răspuns:

Minciuna.

| Cyrano a răspuns (pentru Dumniezău):

Alt loc de distractie satanica si de bataie de joc nu ai gasit?

| Dumniezău a răspuns (pentru Cyrano):

Eu mi-am exprimat doar parerea.Amu' jet d-aci, clar?

| Cyrano a răspuns (pentru Dumniezău):

Ma intreb pe unde ti-ai lasat neuronii ca in cap nu stiu daca mai sunt tare multi!

| Ben00 a răspuns:

Cred ca se refera la oamenii cu dorinte simple, la oamenii smeriti.

| sempreinvolo30 a răspuns:

In Biblia ta aceasta expresie nu este tradusa bine din greaca."fericiti sant cei constienti de necesitatile lor spirituale " si inseamna ca noi oamenii sanyem facuti sa depindem de Dumnezeu.Noi avem necesitati spirituale care trebuiesc satisfacute, avem intrebari la care vrem un raspuns:care este scopul vietii, de ce imbatranim si nurim, de ce permite Dumnezeu suferinta daca exista si are puterea de ai pune capat, unde se duc mortii si daca exista vreo speranta sa ii mai vedem si multe altele.La toate acestea Biblia da raspunsul si doar afland raspunsul si punand in practica Dumnezeu ne va accepta in Imparatia sa. Pentru informatii suplimentare cautama la ali_di_aquila_vero@yahoo.com sau intra pe situl www.jw.org

| oprescudorin11 explică (pentru sempreinvolo30):

Imi pare tare rau ca m-am pripit, acordand 'premiul'. Geniala sintetica explicatiei.

| Cyrano a răspuns:

Ferice de cei smeriti care il vad pe Dumnezeu in toate si se socotesc pe ei insisi mai prejos, lasand sa se vada Chipul Lui Dumnezeu in ei.

| oprescudorin11 explică (pentru Cyrano):

Acum asa cred si eu.

| Flopet17 a răspuns:

Buna. Aici se refera la eul personal. Fericiti cei care lasa eul deoparte, caci a lor va fi imparatia Cerurilor!