| LoveToHate a întrebat:

"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este Imparatia Cerurilor."
Ce intelegeti prin "cei saraci cu duhul"?

Răspuns Câştigător
| AstroAlex59 a răspuns:

Cei care nu isi impovareaza duhul cu chestii lumesti gen bani. Uni cred gresit ca se refera la cei fricos, i dar este vorba despre cei ce nu intreactioneaza atat de mult cu lumea incat duhul lor sa ramana la nuanta lui impecebila darauita de Creator.
Mi se pare o prostie ca biblia este codata si ca astfel se face discriminare intre cei mai putin dotati intelectual ceea ce inseamna ca D-zeu pe care toti il considere judecetorul cel drep este de fapt un discriminator. Bine ca nu existawinking. funda?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Adica oameni ce nu sunt "prea plini" de "esenta" lor si care doresc sa primeasca dragoste si intelepciune de la Dumnezeu. Oameni care pot aprecia ceea ce primesc si nu se cred "buricul pamantului" ci sunt modesti si doritori de tot ce insemna Dumnezeu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu este vorba de sărăcie propriu zisă sau de anumite dizabilităţi mintale. O altă traducere redă această idee astfel: Fericiţi sunt cei conştienţi de necesităţile lor spirituale. Astfel "cei săraci cu duhul" sau "cei conştienţi de necesităţile lor spirituale" se referă la persoanele ce conştientizează că au nevoie de îndrumare de la Dumnezeu şi studiază cu sârguinţă Biblia pentru a-şi satisface necesităţile spirituale.

| unbaiatanonim a răspuns:

Sarac cu duhul = prost/stupid

Răspuns utilizator avertizat
| badboy18 a răspuns:

Se refera la smerenie tongue

| CrIsS7 a răspuns:

Eu prin saraci cu duhul ineleg (fara casa, bani, sau alte lucruri de care este nevoie sa poti trai pe ceasta lume condusa de Basescu happy )

| CrIsS7 a răspuns (pentru CrIsS7):

Nu condusa ma scuzati am gresit