| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cand Isus/Iisus statea cu slujitorii/prietenii si a vazut o femeie ce a preacurvit,acei oameni au vrut sa arunce cu piatra in ea, atunci Isus/Iisus le-a zis ca cel fara de pacat are dreptul sa dea in ea.Atunci Isus/Iisus s-a dus la ea si i-a spus sa nu mai pacatuiasca.Atunci El s-a pus din nou sa scrie in nisip.
Intrebarea mea este:
Ce scria Isus/Iisus in nisip?happy

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Isus stia foarte bine cu ce scop fusese adus acest caz inaintea Lui; parea a nu lua in seama intrebarea fariseilor, si pe cand ei vorbeau si se imbulzeau in jurul Lui, El se pleca si scria nepasator cu degetul Sau in nisip; desi El facea aceasta fara plan in aparenta, totusi Isus desena pe pamant in litere citete pacatele secrete ale invinuitorilor femeii, de la cel mai batran pana la cel mai tanar; cand ochii lor se indreptara catre cuvintele scrise pe nisip, fura cuprinsi de spaima si uimire. Dupa aceea Isus afirma ca cel ce este fara pacat sa arunce cu piatra.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru 4b):

Deci nu erau ucenicii sau prietenii, ci erau fariseii?big grin

| 4b a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Apa in Biblia mea asa scriewinking citeste si tu ioan capitolul 8 pentru a te convingebig grin

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru 4b):

Aaa,ok.Eu am vazut asta in Iisus/Isus din Nazareth si de aceea am intrebat.big grin
Pacebig grin

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Asa ceva nu face parte din Biblie, e vorba de o pilda apocrifa. Pentru detalii vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_and_the_woman_taken_in_adultery

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu se spune ce a scris.

| Coyotul a răspuns:

Eu v-as da bann la amandoi. isus cu un singur "i"" inseamna in lb ebraica magar

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Coyotul):

Iisus/Isus am scris daca nu vezibig grin

| Coyotul a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Am vazut... Iisus e forma corecta.