| JuneRain a întrebat:

Cand ma duc sa imi fac alt bulentin(cel actual o sa expire)trebuie sa iau si buletinul expirat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mergi cu 2 saptamani inainte sa expire ca sa iti faci altul, nu la 5 luni dupa ce a expirat cum am facut eu, sa ai la tine ceva adeverinta de la primarie, certificat de nastere si copie dupa certificat, buletinul vechi si carte de alegator mai platesti o taxa pe acolo de circa 11 lei, iti face o poza si in cca. 2 saptamani ai alt buletin!

| JuneRain explică (pentru anonim_4396):

Si ce se intampla daca mi-am pierdut buletinul? stiu doar ca expira in august.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JuneRain):

Cam aceleasi lucruri trebuie sa le duci numai ca acolo la acel birou vei completa o cerere tip in care vei mentiona ca este pierdut buletinul, o sa ai acolo niste exemple de cereri tip gata complectate ca sa te descurci!

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru JuneRain):

Il declari pierdut printr-o declaratie pe propria raspundere, si ti se elibereaza altu.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| epurasu a răspuns:

La expirarea termenului de valabilitate

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate se complecteaza acolo la fata locului
Actul de identitate vechi
Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
Timbru fiscal in valoare de 1 leu
--cand te vei prezenta la sediul institutiei care preschimba o sa spuna unde trebuie platita taxa si cat trebuie exact--trebuie mers cu cateva zile inaintea datei expirari---dureaza o saptamana pana primesti act nou.