| FearTheUnknown a întrebat:

Cand merg la spovedanie si marturisesc un pacat pe care nu il stiu parintii mei, are preotul voie sa imi dea Canon sa le marturisesc si lor asta? Va rog sa nu radeti, dau funda, mersi.

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu. In nici un caz.

| NGheorghe a răspuns:

De ce nu il intrebi pe preot? Ti-e frica de el?
Intre noi fie vorba, parerea mea este ca daca el (preotul) iti cunoaste parintii inseamnca ca stiu parintii tai de ce te trimit la biserica. happy

| Voidwithin a răspuns:

Vezi sa ceri bon fiscal cand iesi.

| Rorschach a răspuns:

. Cel mai mare lucru pe care Dumnezeu l-a facut pentru om, este sacrificarea Fiului sau! Tu, daca ai fi tata, ai putea sa sacrifici pe fiul tau pentru un cartier de oameni? Pentru un oras? Pentru o tara? Nu cred, nici eu nu as putea!
Bun, de unde stiu acest lucru, ca l-a sacrificat pe Fiul sau? Biblia, Cuvantul lui Dumnezeu, este Sfant si Adevarat! In tatal meu si mama mea am vazut credinta asta si i-a schimbat! Tatal meu a fumat inainte, vorbea urat! Mama mea, cand a fost tanara, umbla prin cluburi si localuri, insa Dumnezeu i-a schimbat si nu mai fac acest lucru din ziua in care au accept pe Isus! Nu-mi spuneti ca voi, ati putea renunta la PLACERILE TRUPULUI VOSTRU, asa ca vrea muschii tai! Aici, omul, nu mai are nicio putere! De ce? Odata ce am pacatuit, natura noastra s-a murdarit! Adam a cazut in pacat si astfel natura aceea s-a transferat din generatii in generatii! Si nu spuneti ca el e de vina, pentru ca toti am fi cazut! Sarpele, Satana sau Tatal minciunii, ne-ar fi inselat pe fiecare. A fost cel mai intelept si frumos inger, deci intelegi ce intelepciune avea!
Noi oamenii, nu avem puterea de a ne schimba viata! De aceea Dumnezeu a ales sa-si sacrifice Fiul! Nu ti se pare, prietene, acesta un act al Dragostei Divine? Sa stii ca Un rege, Un Fiu de Dumnezeu a luat locul fiecaruia pe cruce si a purtat pacatul tau si pacatul meu si a fost batjocorit? Putea sa se dea de pe cruce! Sus, in cer, avea, milioane de ingeri, oricand un inger, daca trimitea pe toti i-ar fi nimicit, insa El, ne-a iubit. El stia ca eu si tu, ne vom naste, stia ca vom cadea de n ori! Stia ca avem de nevoie de El, astfel a ales sa moara pentru noi! Ce mai mult vrea omul?
"Cinevanou" Am sa te contrazic si uite. Pentru ca Dumnezeu este DREPT, dar plin de DRAGOSTE si e INDELUNG RABDATOR, l-a trimis pe Isus, Mantuitorul acestei lumi, ca sa ne salveze. Insa fiecare are de ales. Tu, eu si restul, au de ales, daca vor sa ramana in placerea acestei lumi sau sa i se alature Lui. Oamenii cred ca daca i se vor alatura Lui, viata va devenii plictisitoare si totul se va reduce la rugaciuni, citirea bibliei. A fi un ucenic a lui Isus e mult mai mult decat atat. Sa simti in tine, pacea, fericirea si o credinta atat de puternica incat nimeni sa nu te poata clinti, e totul! In momentul in care El ti-a schimbat viata si tu esti al Lui, nu-ti mai este frica de moarte. De ce? Pentru ca stii ca atunci cand inchizi ochii, El va fi in fata ta. Ah, crezi ca sunt vorbe frumoase puse pe fundal alb, insa daca ai simti dragostea, bucuria, pacea si Duhul lui Dumnezeu in tine, ai stii ca spun adevarul. Sunt multi care se prefac ca sunt mantuiti si ne fac de rusine, insa Dumnezeu se ingrijeste si de ei! Credinta aceea e atat de puternica, pentru ca El e in tine, incat nimeni nu va putea sta in fata ta! Vor fi momente cand vei trece prin situati grele, poate atat de grele incat crezi ca ai fost inselat, ai fost lasat la o parte, insa EL e acolo, o rugaciune trebuie, El vrea sa vada ca ai incredere in El, vrea sa vada si tu Il iubesti. Credinta acea te face un alt om, un om nou, unul renascut!
Deci, Dumnezeu acorda fiecaruia sansa de a alege ce vrei sa faci in viata asta. Dumnezeu nu ne-a dat viata, ca sa ne batem joc de ea! Dumnezeu ne-a dat viata ca sa fim slujitorii Lui. Si cand spun slujitori, nu ma refer la rob, sclav, ci la un om care sa se inchine Lui, sa Il glorifice, sa-L slaveasca prin a marturisii si altora cum i-a schimbat viata!
Daca eu, voi refuza, mantuirea si imi voi vedea de viata mea, indiferent cate fapte bune voi face, indiferent ca merg la un preot, indiferent ce lucruri voi face, daca eu si tu, nu ne aplecam genunchiul inaintea Sa si recunoastem ca El e mantuitorul nostru, El va trebuii sa ne atinga! Adica sa ne pedepseasca, insa si de data asta oamenii se revolta! Razboaie, politica corupta, criminali, violatori, mincinosi, hulitori, hoti, invidiosi, gelosi, pofticiosi, curvari, fatarnici, inselatori, mandrii, zgarciti, egoisti, toti aici suntem. Nu exista exceptii pentru nimeni, insa EL, te poate sterge de pe acea lista! Si atunci tot noi suntem cei care ne revoltam, cand El a facut totul pentru noi? RABDAREA Sa are o limita! Imagineaza-ti daca RABDAREA Sa ar dura cat dureaza la un om... Groaznic!
Un om care moare nemantuit, a ales sa moara asa, el a avut sansa in viata sa, sa se intoarca catre Dumnezeu, insa daca nu l-a interesat si a tot amanat, l-a costat! Dumnezeu este DREPT si plata pacatului Este MOARTEA! Raiul este pentru cei care au acceptat mantuirea, iar iadul e pentru cei care au refuzat sacrificiul lui Dumnezeu!
Omul nu poate sa ceara mai mult, pentru ca totul i-a fost dat, doar sa-si plece genunchiul si sa-si smereasca inima inaintea Aceluia care i-a dat viata!

Sper ca nu am multe greseli ortografice, insa nu acest lucru e important, ci ce acceptam in inima noastra! Sa mai treaca o zi fara El sau sa-mi plec genunchiul si inima inaintea Sa! Nu il ignorati pentru ca El va iubeste, insa daca noi continuam sa ii intoarcem spatele zi de zi, RABDAREA Sa va ajunge la capat! Da, El ne iubeste pe toti, insa asta nu inseamna sa ne rabde pacatele pana la nesfarsit! Fiecare are un timp pe pamantul acesta! Tu, prietene, daca mori la noapte, unde vei merge? Esti atat de sigur pe tine, ca El nu exista sau ca nu ai nevoie de El, sau daca amani si spui "este timp, sunt tanar", daca mori la noapte, vei merge in rai sau intr-un loc unde e fericire si pace? Inima ta te inseala si pacatul acumulat te-a legat intr-un lant si Cel Rau, rade si se bucura ca pe zi ce trece tot mai multi cad si ii prinde in laturile minciunii!
Nu ezita prietene!

| BellaComy a răspuns:

Pai depinde de ce pacat este vorba dar in general cand ii marturisesti preotului pacatele tale acesta este obligat sa le tina numai intre voi doi.La Biserica la noi asa se face.Parintele asculta ca si cum ar fi un psiholog iar noi avem siguranta ca el nu v-a spune numanui cele discutate happy