| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Daca intr-un oras are loc o crima, dar criminalul nu poate fi gasit, insa criminalul merge la parinte si spune ce a facut(spovedanie), e pacat daca preotul il preda politiei? Intreb pentru ca stiu ca parintele nu are voie sa spuna nimanui pacatele celui spovedit!

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pai, daca stii, de ce mai intrebi? happy
Situatia e atit de serioasa, incit parintele ar trebui sa fie in stare sa plateasca cu propria lui viata pentru pastrarrea secretului spovedaniei.

| doctorandus a răspuns:

Preoții catolici nu acceptă spovedania infractorilor decât dacă e și un polițist de față. Deci scenele din filme cu mafioți care se spovedesc cu polițistul de față nu sunt imaginare.

| anonimg a răspuns:

Nu poate exista pocăință doar pe jumătate, și nici pe trei sferturi, nici 99, 9%.

Cum spunea WisdomInTheDark: cât de prost să fi să spui unui om răul pe care l-ai făcut?
Nu doar preotul, dar oricare dintre noi are obligația morală de a-și face partea în împlinirea dreptății. O conștiință sănătoasă este vocea lui Dumnezeu în om.

| Mayhem666 a răspuns:

Cine ar fi suficient de idiot cat sa spuna cuiva de crima pe care a comis-o?

| CostinAlamariu a răspuns:

Da e pacat, dar mai mult ca sigur preotul o sa-i spuna sa se predea singur politiei daca vrea sa fie iertat

| aditimus a răspuns:

Parintele cel mai bine stie el raspunsul insa il poate indruma sa se predea.

| fllu07 a răspuns:

E păcat dacă nu-l predă. Dacă îl acoperă pe făptaș, automat este complice. Mai mult dă dovadă de nesupunere față de autorități. Ori Iehova Dumnezeu asta ne cere: sa fim supuși autorităților. Romani 13:1.

| h379m3973423 a răspuns:

De fapt e păcat dacă NU-L predă la polițiewinking

Dumnezeu ne poate curăța de păcate, nu de consecințele acestora pe pământ.

Răspuns utilizator avertizat
| roty78 a răspuns:

Părintele nu va fi părtaș la crimă.
Păcatele tale personale sunt una iar crima e alta.
Poate copii decedatului își plâng părintele mort
Poate a rămas în urma lui o soție bolnavă sau o bătrână bolnavă
Dacă tu ai fi preot și zilnic ai vedea suferința celor rămași ai tăcea!?
Oare ne vom mângâia spunând că vor da seama la judecată? Sau poate vom lua aminte la cuvintele Celui care nu minte și care ne spune că dacă aceștia vor tăcea, pietrele vor striga.

| AndreiNrcs a răspuns:

Da, părintele nu are voie a divulga păcatele mărturisite la spovedanie. Dar preotul îl va îndruma spre adevăr, și presupusul va face cum dorește.

PS: Dacă crima a fost indentificată de autorități de fugi 3-4-5 Ani tot te va prinde. N-are rost să fugi.