| Nilsson a întrebat:

Cand sarpele (Satan) a intrebat-o pe Eva daca este interzis sa manance din toti pomii din gradina a facut-o pentru ca nu stia raspunsul la intrebare sau doar cauta un pretext sa inceapa discutia si sa o prinda in plasa inselaciunilor lui?

Cand ateii pun o intrebare la aceasta categorie o fac pentru ca n-ar avea un raspuns propriu sau pentru ca ei cauta un pretext de a face propaganda ateista si de a castiga suflete pentru stapanul lor?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Am o explicație mai pozitivă la treaba asta. N-am văzut încă om care e încredințat că nu există Moş Crăciun să dedice regulat timp pentru a explica celor care cred în el că se înșală. Prin urmare, un om care se numește ateu, dar face ca din Dumnezeul în care nu crede o preocupare zilnică importantă dovedește prin faptul acesta că lucrurile nu sunt chiar hotărâte în mintea lui. Și dacă nu se încăpățânează va ajunge în cele din urmă să recunoască exact ce vreme lungă a negat.

Acesta vreau să fie gândul meu, chiar dacă pare să sfideze anumite realități. Dar speranța și rugăciunea mea este aceasta: să li se deschidă ochii și să vadă.

Dacă privim fiecare întrebare ca venind dint-o frământare interioară și nu dintr-o motivație rea, cred că vom formula răspunsuri care să le fie de folos. Sunt frații noștri oameni. Dacă pe pământ ar fi existat un singur om, și acela să fi fost cel mai înverșunat ateu, Fiul lui Dumnezeu ar fi lăsat coroana, ar fi venit pe pământ și ar fi murit pe aceeași cruce ca să îl salveze.

Când El va vedea rodul muncii sufletului Lui și se va înviora, sunt sigur că pot fi acolo toți care citesc răspunsul acesta.

Isus Îi atrage la Sine pe toți oamenii. Unii se împotrivesc mai mult, alții mai puțin. Dar ce contează e să îți iei o clipă de înțelepciune în care să te gândești serios: oare propria mea împotrivire nu indică în mod hotărât spre El? Altfel, de ce m-aș împotrivi la ceva ce nu există?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ateul, prin definitie, neaga orice divinitate. Asa ca pentru cine ar castiga suflete, prin acea propaganda de care vorbesti?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Satan stia raspunsul dorit de el inainte sa intrebe. La fel fac si unii oameni.

| benny7 a răspuns:

Clar că stăpânul lor îi obligă, nu au pace şi linişte sufletească, ei sunt obligaţi să atragă suflete pentru stăpânul lor-“Fiţi treji şi vegheaţi, pentru că potrivnicul vostru, Diavolul, dă târcoale ca un leu care răcneşte şi caută pe cine să înghită. Împotriviţi-vă lui tari în credinţă." 1 Petru 5:8, 9