| RAY a întrebat:

Daca imi exprim parerea la o intrebare fac propaganda ateista? de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar este foarte bine să faci propagandă ateistă. Având în vedere că acești oameni(dacă pot să le spun oameni, că nu reprezintă umanitatea, poate doar ce este mai rau din umanitate) creștini își promovoveza prostiile și basmele lor imaginare, au o ideologie distructivă care consideră orice cunoaștere care este împotriva preconcepției lor un păcat, trebuie reduşi la tăcere prin argumente şi raţionalitate, astfel incât crestin să fie sinonim cu o jignire. Promovează gandirea ratională.
Aceşti oameni sunt o rușine pentru umanitate, de ce să ne ascundem, trebuie să spunem adevărul, creștinii nu mai pot exista, iar dacă mai există să își țină toate tampenile pentru ei și să termine cu îndoctrinarea religioasă din școli și din familie, prin impunerea fricii şi speranţei flase unor copii creduli, ăsta este cel mai grav abuz care ar trebui pedepsit cu inchisoarea pe viaţă.
Este foarte uşor de văzut la ce foloseşte propaganda ateistă, imaginându-ne cum ar arăta acest mediu informaţional dacă s-ar elimina deodată toate aceste texte, daca ar dispărea printr-o minune de-a dreptul dumnezeiască toată blogosfera ateistă şi orice site care menţionează ateismul altfel decât la modul peiorativ. Un prim efect al fi acela că orice individ care ar căuta informaţii despre religie în limba română ar ajunge invariabil pe un site unde se face îndoctrinare religioasă şi astfel potenţialul de-a fi cunoscut adevărul în această chestiune ar fi foarte redus.
Mai important este însă faptul că orice blog ateist, orice discuţie în care un ateu se manifestă, orice videoclip regizat de către un ateu prezintă dovada irefutabilă a existenţei ateilor în România, a existenţei unei comunităţi ateiste în România. Eu ştiu că noi oamenii, nu suntem animale raţionale ci animale emoţional-raţionale şi sociale, mai ştiu în ce mediu am evoluat să supravieţuim şi deci ştiu cât de importantă este comunitatea pentru majoritatea oamenilor. Faptul că există o astfel de comunitate este inestimabil; să ne gândim doar cât de dispusă este o persoană să afirme vreun adevăr incomod pentru un grup atunci când se simte cu desăvârşire singură.
Pentru mine a mă integra într-o comunitate este mai puţin important; pentru mine important este promovarea adevărului şi desfiinţarea minciunilor chiar cu preţul excluderii din vreo comunitate. Este atât de important acest lucru deoarece în mod neparadoxal tot un animal social sunt şi eu, dar ştiu că minciunile colective de tipul celor creştine nu fac bine pe termen lung nici unei comunităţi şi nici unei societăţi, nu pot sa-mi facă mie bine, nici altora, iar cine nu se pronunţă împotriva lor este de fapt un animal antisocial.

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

"creștini își promovoveza prostiile și basmele lor imaginare" - Gagauta, inainte sa jignesti, pune, puiule, mana pe gramatica. Poate nu stiai da poti fi si om si incult in acelasi timp...

Obisnuit cu plagiatul studentilor am "ginit" doua sau mai multe maini la scrierea raspunsului tau. Google zice ca nu sunt prost. Uite, ba, desteptule, de unde ai copiat raspunsul:
http://sclavii.blogspot.ro/2011/12/propaganda-ateista.html

9 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Pentru ca si eu daca imi exprim parerea fac propaganda religioasa.

| RAY explică (pentru shadovv):

Nu,cine a spus asta? din contra isi poti exprima mereu parerea, dar nu sa obligi omul

| shadovv a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt ironic. Eu fac propaganda religioasa cum multi fac propaganda ateista.
Problema e ca cuvantul propaganda are o anumita negativitate in conceptia multora. Uite dexul: Acțiune de răspândire a unor idei care prezintă și susțin o teorie. Unde e raul?

| RAY explică (pentru shadovv):

Shadovv amice daca ameniti o persoana cu iadul, il jignesti, insulti sau t comporti necivilizat il obligi cumva sa adere la ideiile tale e propaganda, dar daca doar isi prezinti teoria prin dovezii, argumente e un lucru fb

| RAY explică (pentru shadovv):

Eu de exemplu prezint teoria evolutiei nu urasc pe cineva care nu e de acord cu mine din contra sunt deschis la ideii care contin dovezii

| RAY explică:

Nu am facut spam cu blogul meu, a invita pe cineva nu inseamna spam poti invita sa vina la biserica faci spam?

| DyNo a răspuns:

Pe blogul lui raymusic nu o sa gasesti inchipuiri. Inchipuiri o sa gasesti in Biblie...

| Kaleo a răspuns:

Ray, penalizeaza-l pe asta cu raspunsul copiat. Nu stie ce crede sau stie ce crede si nu stie sa o scrie...