| LanguageMaster a întrebat:

Când se folosește formula de salut "Hristos a înviat"?

11 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

In prima zi de Paste si pana la Inviere, cand se rosteste "Hristos s-a inaltat!". Dar obiceiurile sunt ca oamenii. In ultimul timp, in zona mea, acest salut tine doar 3 zile, cat dureaza Pastele.

| LanguageMaster explică (pentru dannyel86):

Cât timp este de la prima zi de paște până la înviere?

| J0B0MAT a răspuns (pentru LanguageMaster):

De la Paşte până la Înălţare.Paştele înseamnă învierea wtf, ce creştini care nu ştiu nici măcar ce sărbătoresc de Paşte.

| dannyel86 a răspuns (pentru LanguageMaster):

M-am gandit la Inaltare, dar am scris Inviere. laughing Se mai intampla, dar ai inteles ideea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Între Înviere și Înălțare care e la 40 de zile de la Înviere

| SharpEagle a răspuns:

Cand ce-l pe care-l saluti este crestin. laughing
Si daca esti intre Paste si Inaltare.

| dany1988122 a răspuns:

Aceasta formula trebuie sa o folosesti cand stii exact ca, celelalt e crestin si ca, crede in invierea lui Jesus.

| tudorvolcano a răspuns:

Creștinii de demult salutau doar cu Hristos a Înviat în orice zi de peste an.
În ziua de azi, o facem mai degrabă în perioada de la Înviere până la Înălțare.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

În prima zi de paste. Atunci se presupune că Isus a înviat

| lickypuss a răspuns:

De paste.

| 1va45iuk a răspuns:

Formula se folosește de la începutul Paștelui și până la Înălțare. Nu este doar un simplu salut, ci este și o mărturisire de credință.