| anonim_4396 a întrebat:

Cand, si nici atunci, va demonstra "stiinta" omului ca "NU exista Dumnezeu"?

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Legile științei se referă la interrlațiile dintre timp, materie, spațiu și sunt valabile doar de la big-bang încoace.Dovedind că universul are un început, știința și -a dovedit și propriile limite, acolo se opresc legile științei, nu se pot aduce dovezi mateiale pentru ce a fost înainte de materie, pentru ce a cauzat materia, nu poți repeta big-bang-ul prin experiment. Orce convingeri ai despre cauza big-bang-ului, a universului, țin de domeniul credinței nu de știință.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

"Legile științei se referă la interrlațiile dintre timp, materie, spațiu și sunt valabile doar de la big-bang încoace.Dovedind că universul are un început, știința și -a dovedit și propriile limite, acolo se opresc legile științei, nu se pot aduce dovezi mateiale pentru ce a fost înainte de materie, pentru ce a cauzat materia, nu poți repeta big-bang-ul prin experiment. Orce convingeri ai despre cauza big-bang-ului, a universului, țin de domeniul credinței nu de știință." - sunt de acord.

La intrebarea de mai sus ma gandeam la urmatorul raspuns.

Dumnezeul, descris in Cuvantul Lui Dumnezeu Biblia, este complet si este totul si nu are limite ( este infinit ) si este descris cat se poate de concret pentru om. Dumnezeu se manifesta si este personal. Un Dumnezeu nemanifestat, impersonal si cu limite Nu este un Dumnezeu complet. Nu exista Dumnezeu incomplet. Dumnezeii, din celelalte religii si din hinduism, sunt incompleti si sunt descrisi in mod vag si obscur.

Stiinta omului este limitata si nu se poate pune cu Dumnezeu. Nu exista stiinta si intelepciune/pricepere contra Lui Dumnezeu sau care sa-L poata combate pe Dumnezeu. Stiinta omului are limite pe care doar Dumnezeu le poate depasi. Limitele stiintei omului sunt urmatoarele: nu poate crea materie din vid, nu poate produce organisme vii din vid sau macar din materie anorganica sau macar din materie organica, nu poate rezolva bolile, imbatranirea, moartea, nu poate rezolva conflictele intre oameni. Doar Dumnezeu poate rezolva toate aceste probleme.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu poate rezolva bolile, imbatranirea, moartea, nu poate rezolva conflictele intre oameni. Doar Dumnezeu poate rezolva toate aceste probleme."

Si de ce nu le rezolva?
De unde stii tu un banal pamantean ce poate si ce nu poate dumnezeu? Esti cam arogant sa ii stii toate puterile daca el e asa mare si tare nu?

Si ce de trebuie stiinta sa demonstreze ca nu exista? Cand logica zice ca cei care cred in el ar trebui sa demonstreze ca exista si nu invers

| Holiday a răspuns:

Ai impresia ca stiinta l-a demolat pe Zeus, de exemplu, din postura de zeu suprem?!? Neah. Doar marketingul mai bun al altor produse de acest gen, ca de exemplu Dumnezeu asta al tau. La fel si cu spiridusul asta al tau, nu trebuie asteptat dupa stiinta sa-l faca praf, pana atunci va fi facut muci de alte produse promovate mai bine.

| Mclaren12 a răspuns:

Deja s-a dovedit in nenumarate randuri de multi oameni (nu neaparat de stiinta) ca zeul evreilor este o inventie. Trebuie doar sa ai o minte deschisa si realista.

Răspuns utilizator avertizat