| Paranormal12 a întrebat:

Cand sunt Rusaliile? Maine sau luni?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Coborârea Sfântului Duh (sarbatoare cunoscuta și sub numele de "Rusalii" -din lat. "rosalia") reprezintă o sărbătoare creștină importantă, prăznuită întotdeauna duminica, la 50 de zile după Paști.
De Rusalii este comemorată coborârea Sfântului Duh asupra ucenicilor Fiului lui Dumnezeu.
Potrivit scrierilor Noului Testament (Faptele Apostolilor 2, 1-11) acest eveniment a avut loc în ziua rusaliilor evreiești (Șavuot), la 50 de zile de la învierea Mantuitorului Iisus Hristos. De aceea sărbătoarea creștină mai poartă denumirea de Cinzecime.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru milan9):

Daca Pastele cade tot duminica, nu pot cadea Rusaliile la 50 de zile caci nu e multiplu de 7!
Explica altcumva, macar!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru milan9):

Daca Pastele cade tot duminica, nu pot cadea Rusaliile la 50 de zile caci nu e multiplu de 7!
Explica altcumva, macar! Ceva de genul, ultima duminica in cadrul celor 50 de zile, altfel 'cade ' luni!

| milan9 a răspuns (pentru oprescudorin11):

In cazul Invieri, petrecute "a treia zi", s-a luat in considerare nu intervalul concret (adica trei zile complete) ci numarul zilelor in care Mantuitorul a stat in mormant: vineri, sambata si duminica.

La fel, luand in calcul si prima duminica (duminica Învierii), a cincizecea zi dupa Inviere este duminica coborarii Duhului Sfant.

| Holiday a răspuns:

Da.

| kar1GaNNN a răspuns:

Luni :*

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu mai sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maine sau luni.

| Dumniezău a răspuns:

De pasti.

| cool1 a răspuns:

Rusaliile sunt duminica dar si luni e tot sarbatoare.Luni zi libera!

| Ade1996 a răspuns:

Luni