| Antisistem11 a întrebat:

Cand v-ati dat seama ca rugăciunea nu are nici un efect? (In cazul in care ati fost vreodata religiosi)

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Dupa ce nu s-a intamplat nimic din ce m-am rugat sa se intample de mai bine de 100 de ori.

Am fost religios cand eram mic, dar religios ca am fost obligat, si din frica, nu din propria alegere.

Ce bine ca am scapat. Acum ma simt de 1000 de ori mai bine decat cand eram religios si imi era frica de toate cacaturile alea inexistente.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti avea o sursa buna, dar o instalatie deficitara, cu bube, nu e vina sursei sau ea nu e inexistenta daca becul nu ti se aprinde. Lucrurile sunt atit de complexe în ce privește rugăciunea incit e chiar mai complicat decat traseul curentului de la hidrocentrala pana la becul tău de acasă. Nu ții cont de vreun aspect, nu funcționează. Și acel aspect e doar unul dintr-o mie.
Mi-am dat seama ca rugaciunea nu are nici un efect cand nu am respectat cerintele ei. Uneori chiar am stiut ca nu mi se va raspunde. Cind stii unde circuitul e intrerupt, nu are rost sa te astepti sa se aprinda lumina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fost religios prin educație, nu prin convingere și credință proprie. Am părăsit religia din convingere proprie,
Religios sau nu, o rugăciune nu are efect dacă ceri lucruri imposibile, de exemplu să devii împăratul Braziliei. La cei credincioși de multe ori rugăciunea are efect prin coincidență, care nu denotă cauzalitate. Astfel te rogi, se întâmplă ceva în mod natural și fiindcă te-ai rugat, tragi concluzia că Dumnezeu te-a auzit, și a ascultat rugămintea ta și te-a ajutat, a fost la dispoziția ta prin simplul fapt că ai crezut în el. Alte ori, rugăciunea repetată, are efect că te concentrezi pe acel rezultat posibil și faci inconștient sau știent acțiuni care să ducă la rezultat. Astfel, nu este bine să te contrazici cu credincioșii referitor la puterea rugăciunii.

| SG1995 a răspuns:

Simpul, m-am rugat și n-a avut efect, dâh.

| halogen001 a răspuns:

N-am fost religios niciodata. Din scoala am aflat de la profesorii de romana, matematica, fizica, chimie, biologie, istorie, geografie ca religia e o minciuna si Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda care nu poate ajuta pe nimeni cu nimic, dar e bun pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. Primul profesor de romana pe care l-am avut a fost preot inainte de a fi profesor de romana si stia bine ce spune. Profesorul de istorie la fel stia bine cum au aparut religiile si la ce folosesc. Acum nici nu mai e nevoie sa-mi mai spuna cineva ceva pentru ca realitatea confirma tot ce am stiut despre religii. Religiile se bazeaza pe "credinta" = nestiinta si tin oamenii in intunericul nestiintei si superstitiilor, sunt o piedica in calea progresului si civizatiei, deci nu ajuta omul.

| Digikey a răspuns:

Doamne fa-ma alb.
Nimic.

| Digikey a răspuns:

Poate in cazul tau ca esti mai uratel.

| DoctorWh0 a răspuns:

Când era să mor și m-am rugat.
Când m-am rugat decenii întregi și nu s-a întâmplat nimic.
Daca Dumnezeu e atotputernic si iubitor, ar trebui sa ajute pe toți ce în nevoie, dar nu-i așa.
Matei 7:7
"Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi găsi; bateţi şi vi se va deschide! Căci oricine cere primeşte; cel ce caută găseşte, iar celui ce bate i se va deschide."