| mentholinks a întrebat:

Care a fost ultimul lucru pe care i l-ati cerut lui Dumnezeu iar El l-a facut pentru voi?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

M-a facut ateu

| VelaJohnny a răspuns:

Primul pe care mi-l amintesc e un semn daca el exista cu adevarat, si uite-ma fiind crestin acum, nu am primit doar un semn, ci mai multe laughing

| mentholinks explică (pentru VelaJohnny):

Zi si tu mai concret.

| VelaJohnny a răspuns (pentru mentholinks):

Eram pe clasa a 5-a cred, nu mai stiu, mic oricum, si mi-am pus in gand lucrul asta, daca chiar exista Dumnezeu, de ce nu il pot vedea, sau de ce nu is semne mai vizibile (deci da, prunc cu muci la nas si ma gandeam la asta, cat de filozof eram laughing ) si m-am rugat intr-o seara zicand ceva gen „Daca chiar existi, arata-mi-te in vis ca sa cred in tine"...ce crezi ca a urmat? laughing nu am visat nimic laughing si am zis atunci „apai nu exista Dumnezeu" laughing ei, acum 4 ani aproximativ am inceput sa cercetez lucrurile, sa cercetez Biblia cu ajutorul mamei si a altor prieteni, si din ateu convins, odata ce mi s-a raspuns la intrebari si la nelamuriri cu ajutorul Bibliei, am fost convins ca Dumnezeu exista, intrucat i-am cunoscut atunci scopul cu privire la omenire, la pamant, am inteles ce este Imparatia lui, ce se intampla cu noi la moarte de fapt, multe, multe lucruri care mi-au luminat mintea. Apoi am inceput sa cercetez profetiile care mi-au dat si mai multa incredere in Dumnezeu, am fost uimit cum s-a intamplat exact cum a profetit Isaia, ca un conducator al Mediei si al Persiei pe nume Cirus v-a cuceri Babilonul, secand un rau si intrand in oras fara conflict armat, intrucat Iehova i l-a incredintat in mana sa pentru a-si elibera poporul israelit de sub dominatie si robie babilioneana. S-a intamplat la 200 de ani (aprox) dupa ce a profetit Isaia, Cirus I, regele Medo-Persiei a cucerit Babilonul, secand intr-o noapte santul de apa din jurul Babilonului, asta fiind posibila pentru ca a deviat raul care se varsa acolo, iar noaptea cand a fost cucerit a fost fix in noaptea cand Beltsatar, regele Babilonului l-a injosit si batjocorit pe Iehova, cand o mana a aparut si a scris pe perete „Meme meme techel" si mai un cuvant. Daniel, profetul (cel din relatarea cu groapa cu lei) i-a spus intelesul acelor cuvinte, era un mesaj de condamnare si i s-a spus ca imperiul ii este luat din maini. Interesant nu? Nu am chef sa mai caut versetele, in Isaia 40 si ceva scrie de „Unsul Cirus" si in cartea Daniel scrie de mana aceea care a scris pe perete. In fine, is multe multe lucruri interesante de descoperit in Biblie. Dumnezeu mi-a raspuns la rugaciune, nu in noaptea aceea in vis, ci mi-a vorbit clar si raspicat in timp ce eram treaz, prin Cuvantul sau, Biblia happy

| 6684464 a răspuns:

Hai mai taceti ca toti v-ati cerut iertare ultima data si apoi sa-i ierte si pe ceilalti.
Ori asta, ori sa va pazeasca de rau(ca si mine).
Si daca nici asta, atunci sa va ajute cu niste chestii.

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 a răspuns:

Nu a făcut nimic pentru mine acest dumnezeu de care vorbesti. De multe ori când credeam în așa ceva, îl rugam diferite chestii, și ce să ezi? Nimic din partea lui. La un moment dat l-am rugat să-mi dea semne cum că există, nimic nici atunci.

| mentholinks explică (pentru aabaaab3278):

Mai incearca.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru mentholinks):

laughing dumnezeul asta e ca o pacanea? Trebuie sa mai bag fise?

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Tu si astia de mai sus care sunteti in dezbateri, voi cereti si aveti discutii cu Dumnezeu? Va raspunde? Pe sistemul iesiti impreuna, mancati impreuna, va rugati impreuna? Foarte serios intreb in ce consta relatia voastra de socializare cu acest Dumnezeu ca pe mine sa mor de nu ma depaseste.

| gabi200553 a răspuns:

Pai ca sa stii mereu familia mea se certa din cauza fratelui meu eu atuncea aveam vreo 9, 10 ani m-am dus in camera la mine seara si m-am rugat la Dumnezeu. si dupa vreo 3, 4 zile am avut pace, fericire si armonie in familie.