| anonim_4396 a întrebat:

Care carte contine mai multa violenta : biblia sau coranul? Vreau si dovezi care sa va sustina raspunsul.

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din cele doua Cartea de Telefon este cea mai violenta si le depaseste cu mult pe cele enumerate de tine.

| Alinaga a răspuns:

Categoric Biblia. Coranul indeamna la iubire și pace. Ca sa intelegi Coranul trebui sa citesti tot., nu versete scoase din context si bineinteles sa adaugi sunnag.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Amandoua sunt pline de violenta. Bineinteles ca cre(s)tinii au interpreteaza ce vor din biblie si au impresia ca este o carte plina de iubire si bunavointa. Lol...

| RAY a răspuns:

Nici una noi luam doar ce ne convine, http://www.youtube.com/watch?v=n7SfmLVI55k

| martzian a răspuns:

"Biblia sau Coranul" - cu majuscule.

Dumnezeu te iubeste, Gaia.

| Guogle a răspuns (pentru martzian):

*Rupe petalele unei flori*
Ma iubeste... nu ma iubeste...

| martzian a răspuns (pentru Guogle):

Sper ca nu asa ai ales (sau vei alege) si in casnicie... happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul este simplu: conteaza care este mai violenta caci ambele sustin ca slujesc aceluiasi Dumnezeu fie ca e Alah sau Iave findca se spune ca islaismul provine din crestinism cu alte cuvinte acestea doua "sfinte carti" sustin violenta insa diferenta e ca una recunoasta ca sustine violenta pe cand alta nu.

| Silviuloan a răspuns:

Depinde... eu nu am citit coranul...

| crissa20 a răspuns:

Nu le-am citit pe amandoua ca sa stiutongue

| AlbaAura a răspuns:

Vai ce curiozitate ai.Am impresia ca tu consideri ca cineva amator de scene horror le citeste pe amandoua si apoi isi da cu parerea care e mai tare.

| cei7pitici a răspuns:

Gaia, am vazut mai multe postari de ale tale si am constatat ca esti un om inteligent. De ce nu faci efortul sa te lamuresti singur, sa citesti Biblia si apoi Coranul? Faptul ca esti ateu nu este o scuza suficient de buna pentru a cerceta. In cateva zile o sa te simti mult mai bogat intelectual. Biblia se poate rezuma intr-un singur termen si anume „iubire". Ei bine prioritatile coranului nu sunt deloc asemanatoare cu cele ale Bibliei.Eu am citit coranul dar am facut un efort acum sa caut cateva dintre indemnurile pe care le gasesti in Coran. Biblia promoveaza iertarea iar coranul pedepsirea iar asta reiese din urmatoarea afirmatie : citez din Al-Ma'ida, 37 : ''Taiati mainile hotului si ale hoatei: aceasta va fi o rasplata pentru ceea ce au savarsit si o pedeapsa de la Dumnezeu. Deasemenea musulmanii mai cred ca in cer se afla 7 virgine care stau pe 7 paturi asteptand-ui pe cei ce cred in Coran. Citez din An-Nisa paragraf 56: ''Noi Ii vom baga pe cei care cred si savarsesc fapte bune In Gradinile pe sub care curg rauri, unde vor vesnici si unde vor avea sotii neprihanite.''Deasemenea in coran o sa mai vezi o afirmatie interesanta referituare la geneza in An-Nahl, se spune astfel: "El a creat omul dintr-o picatura de sperma"Si pentru ca vorbeai de violenta am gasit un pasaj care este deosebit de interesant. Citez din Al-Baqara : (paragraful190) Omorati-i oriunde-i Intalniti, izgoniti-i din locul de unde va vor fi izgonit. Ispita este mai apriga decat uciderea. Nu va razboiti cu ei In preajma Moscheei celei Sfinte, daca ei nu pornesc lupta cu voi acolo. Daca se lupta cu voi, omorati-i, caci aceasta este rasplata celor tagaduitori."In coran se promoveaza si violenta in familie iar femeile au statut inferior barbatului. Citez din An-Nisa 33: ''Barbatii sunt mai presus decat femeile, fiindca Dumnezeu le-a dat Intaietate asupra lor si fiindca ei cheltuiesc din averi pentru ele. Femeile cinstite sunt pioase, pastrand In taina ceea ce Dumnezeu pastreaza. Dojeniti-le pe cele de a caror neascultare va este teama! Parasiti-le in asternuturi! Lovitile! Nu le cautati Insa galceava, daca va dau apoi ascultare. Dumnezeu este Inalt, Mare. '' Sper ca te-am ajutat sa iti formez o idee insa pentru a trage concluzii te sfatuiesc sa citesti Coranul si Biblia pentru cultura ta generala sau pentru simplu fapt ca aceste doua carti sunt considerate sfinte de miliarde de oameni. Numai bine!

| tarik44 a răspuns:

Coranul...