| anonim_4396 a întrebat:

Care credeţi că era diferenţa de vârstă dintre Maica Domnului şi Fiul ei? Cu alte cuvinte, câţi ani avea aceasta când a zămislit de la Duhul Sfânt şi L-a născut pe Mântuitor? Credeţi că avea mai mult de 18 ani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, din Biblie știm ca era logodită cu Iosif. Probabil ca avea deja 18 sau mai mult.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Avea 12 ani fecioara maria

Vârsta maximă a unei almah era de doisprezece ani împliniți. De asemenea, cuvântul grecesc folosit de Matei (parthenos) nu înseamnă neapărat fecioară, ci poate desemna vârsta, nu puritatea sexuală. Prin urmare, conform Bibliei Maria era o adolescentă sub treisprezece ani în momentul în care a rămas gravidă.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu cred. În Biblie nu scrie asta. Tu ai spus ca, cuvântul "parthenos" nu înseamnă NEAPĂRAT fecioara, deci zici ca are 2 sau poate chiar mai multe sensuri. Deci, Biblia nu spune ca Maria avea sub 13 ani

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

El n-a spus nimic, a dat copy-paste de undeva.
RAY nu știe nici română bine. Tu te aștepți să știe greaca koine?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule tu nu vezi explicatia mai sus

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De asemenea, cuvântul grecesc folosit de Matei (parthenos) nu înseamnă neapărat fecioară, ci poate desemna vârsta, nu puritatea sexuală.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai votat eronat, de ce presisti in minciuna?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu persist în minciună. Eu am auzit cum erau tradițiile evreiești și de la logodnă la căsătorie era un an și, din ce știu, cei ce se logodeau treceau de vârsta de 15-16 ani sau erau chiar majori.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Potrivit istoricilor, Maria avea între 12 și 14 ani când s-a născut Isus. În cultura actuală, a fi mamă în adolescență pare uimitor de devreme. Cu toate acestea, maternitatea tânără era tipică pentru societatea din care facea parte Mary.

https://www.biblekeeper.com/how-old-mary-when-had-jesus/

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

în 25 August | Eusunteubeapasant a răspuns:
Pai, din Biblie știm ca era logodită cu Iosif. Probabil ca avea deja 18 sau mai mult.

vs

Eu am auzit cum erau tradițiile evreiești și de la logodnă la căsătorie era un an și, din ce știu, cei ce se logodeau treceau de vârsta de 15-16 ani sau erau chiar majori.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am spus ca treceau de 15-16 ani ca sa nu mint, chiar nu mai țin minte ce varsta trebuiau sa aibă cei doi tineri pentru a fi logodiți.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

în 25 August | Eusunteubeapasant a răspuns:
Pai, din Biblie știm ca era logodită cu Iosif. Probabil ca avea deja 18 sau mai mult.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Făţarnicule, scoate mai întâi bârna din ochiul tău şi numai atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău" (Mat. 7, 1-5).

| RAY a răspuns:

Ai răsplătit o minciună, auzi 18 ani ))))))

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu cred că avea 15 ani.

| Holiday a răspuns:

Vreo 13 ani. In alta ordine de idei, n-are legatura vreun duh cu asta, pur si simplu si-a tras-o cu vreunul, din cate se pare, nu cu Iosif.