| oprescudorin11 a întrebat:

Care credeti ca este cauza aparitia sectelor (care capuseaza Crestinismul?
Nu era mai simplu sa-si creeze propria relegie, decat sa 'corecteze' ceva milenar?
Sa-si dea propriul decalog, ca partidele politice spre exemplu!
Sa fie o slabiciune a credinciosilor care de fapt nu mai sunt credinciosi?
Sunt tare curios!

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

E putin spus ca sunt lipsiti de toleranta! Marea majoritate sunt efectiv batuti in cap. I-am spus unui preot ca sunt psiholog, ce a facut cu mine, ca psihologia e arma diavolului, ca sigur sunt blestemata de am ales meseria asta laughing Altuia i-am spus ca am relatii sexuale cu prietenul meu (la 20 de ani, nu la 12 ) a inceput sa urle la mine ca sunt curvawinking Daca merg la ei mame singure, gay sau oameni in prag de divorti probabil ii baga in apa sfintita, ca il au pe diavol in ei. Asta in conditiile in care ei ar trebui sa fie intelepti si pregatiti mereu cu o vorba bunawinking

53 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu, deloc. Se ia o reteta existenta si se imbunatateste, e mai usor sa gasesti adepti. De exemplu amploarea pe care o iau penticostalii in multe zone rurale. Motiv? Pe oameni oricum ii lasa rece povestea cu "religia stramoseasca" si alte cacaturi. Penticostalii le ofera de multe ori ajutorul pe care bor nu se invredniceste sa il dea, atita tot. Credinta, ca si dragostea, pentru 99% dintre oameni, trece prin stomac.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Ca ai oarece dreptate o spun si pasaje evanghelice.Cu ce i-a 'ademenit' Iisus pe pescari? Cu minuni :le-a inmultit pestele! Sau pe nuntasi : le-a facut din apa vin, sau pe dealul unde se tanguiau saracii! Le-a inmultit painile!
Ca atare intai i-a hranit apoi a inceput sa-i invete!
Cu burta goala :vorba ta!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Legat de invatat, invatatul cel mai eficient se face prin puterea exemplului. Asta e iar un element cheie care ii lipseste bor-ului din ce in ce mai mult.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Pentru ca unii din mai- marii borului s-au lasat ademeniti de putere si si-au uitat menirea. Sper sa fie un fenomen trecator.Si mai ales local, nu general.

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Din pacate e general. Locale sint fenomenele gen Bucovina unde majoritatea preotilor inca isi indeplinesc menirea. Poate tocmai fiindca ortodoxia pierde teren serios in zona, sau pur si simplu. Acolo oamenii sint altfel. Se intimpla multe chestii notabile de care presa nu zice nimic.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Mai spune Trinitas.Am urmarit o vreme, parca sunt scosi din realitate uneori.Ai zice ca e raiul pe pamant. Arata cate scoli, cate camine de batrani si handicapati a construit borul, cate lacase pentru copiii parasiti si ce ingrijiti sunt, etc. etc.
Dar eu nu am vazut nimic, cel putin in Bucuresti.Nici nu am cum verifica, trebuie sa-i cred.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

E adevarat ca tot prin zona de nord a Moldovei.Tot e bine, sper sa fie adevarat.

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da, sigur. Sa ne spuna trinitas un pic si despre intoleranta lor fata de oricine/orice altfel, despre cum sar de c00r in sus cind altii fac ce ar trebui sa faca ei (faza cu Rotary club la Iasi, cind au trimis vreo 20 de copii in Israel sa se opereze la inima pe banii lor si bor s-a apucat sa comenteze ca vai, masoni), iar dobitocii din bor nu contribuie la NIMIC - spitalul de copii arata de zici ca pica jos, dar ei cer bani pentru catedrala binturii, in loc sa contribuie acolo - si se mai cheama si Sf. Maria spitalul ala, nu Spitalul de Copii Remus Cernea.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Acum nu vrei sa se bage pe alte religii sau secte.Remus Cernea am inteles ca se descurca si e sectant sau ateu. E adevarat ca puteau si borul sa ajute. Asta e mai greu de verificat.Este cumva un razboi intre diversele confesiuni, ceea ce-i departeaza profund de la menire. Apoi si copilul cu multe dadace, se stie ce se intampla.

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

L-am mentionat pe Remus ca are ceva bor-ul cu el. E ateu, in principiu. Bor-ul daca nu ajuta, macar sa aiba bunul simt sa nu comenteze draq cind ajuta altul. Razboiul nu e intre confesiuni, ci intre membrii/reprezentantii confesiunilor care sint cretini. Am un colaborator in Egipt care e crestin ca si apartenenta, ateu/agnostic ca si convingere, si are o gramada de prieteni musulmani, no problem. Cam aceeasi poveste cum e cu ungurii si romanii la noi in majoritatea zonelor unde coabiteaza.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Remus face unele afirmatii care-mi plac si altele nu. Spre exemplu ar trebui sa ne referim la o persoana ssi nu la o institutie sau comunitate, caci bagandu-i pe toti in aceeasi oala repetam greseala de a nedreptatii majoritatea care e bine intentionata.Asa se creaza confuziile, cum bine ai argumentat si tu.
Nici borul n-ar trebui sa faca exceptie.Borul nu e un mitropolit sau un episcop care probabil face abuzuri.

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da, insa atunci cind majoritatea covirsitoare a celor din posturi-cheie sint niste nemernici si nu au o miscare din interior suficient de puternica cit sa ii contreze, putem presupune pe buna dreptate ca respectiva organizatie e corupta, mafiota, si cum mai vrem sa ii spunem. Toti bat apa in piua cu milioanele de credinciosi. Pai de ce puii mei nu au iesit in strada macar 500.000 ca nu le convine cu casatoriile homosexuale? Ei fac petitii pe net si ne jorpalesc pe aici.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Nu cred ca 'strada ' mai e o solutie in ziua de azi. Ma uit si '89, una s-a vrut si uite unde am ajuns. Orice buna intentie se deturneaza. Unii spun ca trebuie fiecare din noi sa se schimbe. Nici asta nu prea se poate, unii nu se schimba.Etc. Nu ca as fi pesimist, dar nu vad nici o solutie. Poate va aparea in timp.Cam asa se schimba istoria.Acum totul pare prea incalcit.

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

In 1989 nu s-a vrut nimic. S-a vrut in 1987 la Brasov. Si in Piata Universitatii in 1990. 1989 a fost o lovitura de stat.

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu stiu cat e contributia BOR si cat e contributia oamenilor de rand manati de cate un preot cu har. Am vazut locuri unde preotul mobilizeaza oamenii sa doneze bani si diverse pentru a ajuta diverse categorii defavorizate. Si fireste, extrem de fericitul daniel isi asuma meritelewinking

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Sunt dezolat sa ascult asa ceva. Pe Trinitas nu se comporta deloc asa.Inseamna ca se poarta duplicitar (una-i propaganda si alta realitatea).

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ehei...televiziunea e un sinonim pentru propagandawinking

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Deci structurile s-au pastrat si in stat si in BOR si iata rezultatul dupa 26 de ani!

| KodrutZ a răspuns (pentru Oana92):

Lol, si tu ce cauti la preoti ma rog? Sau mergi asa, de divertisment, sa vezi peste ce dement dai? laughing

| Astaeparereamea a răspuns (pentru Oana92):

Popa ti-a zis ca "psihologia este arma diavolului" deoarece, tu, ca student la psihologie ai invatat acelasi lucru ca studentul la teologie, sa manipulati lumea. Va furati clientii... tu ar trebui sa ma scuzi, deoarece nu te consider psiholog chiar daca ai o scoala teminata si un master luat...

| Astaeparereamea a răspuns (pentru KodrutZ):

"Invatatul nu se invata, invatatul se fura"

| KodrutZ a răspuns (pentru Astaeparereamea):

Daca o luam asa, si medicii isi fura clientii fiindca aia stiu ce trebuie' sa faca ca sa fie sanatosi, dar nu o fac. La psiholog nu se pune problema chiar asa. Unii, desi au familie/prieteni, efectiv au nevoie de cineva impartial, "din afara", cu care sa discute.

| Oana92 a răspuns (pentru Astaeparereamea):

Psihologia nu e manipulare. Asta e parerea celor care au auzit despre psihologi din filme proaste sau din experienta cu pseudppsihologi. E la fel ca povestea cu hipnoza: oamenii nu vor sa fie hipnotizati pentru ca au impresia ca o sa fie marionete in mainile terapeutului, cand de fapt omul este stapan pe ce face inclusiv in timpul hipnozei si nu poate fi pus sa faca/sa zica lucruri pe care nu le doreste.

Preotii si consilieri au aproximativ acelasi tip de ''clienti'': oameni aflati in impas, dar preotii pot oferi doar un sfat si o vorba buna. Psihologia e mai mult de atat. Exista persoane pentru care are sens sa mearga si la preot si la psiholog, dar treaba fiecaruia e diferita.

| Oana92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eh, mergeam pana acum ceva vreme. Probabil aveam nevoie sa vad cu ochii mei ce le poate capul. Nu e divertisment, ca ma apuca nervii cand vad si aud cazuri de genul asta sad

In orice caz, nu se poate pune egal intre Dumnezeu si bisericawinking

| Astaeparereamea a răspuns (pentru Oana92):

N-ai sa vezi si la dracu si cu hipnoza! laughing laughing Uite cine vorbea de '' Twin peaks'' rolling on the floor

| Astaeparereamea a răspuns (pentru KodrutZ):

Aici cu furatul imi schimb parerea, medicina este o stiinta exacta laughing rolling on the floor

| Oana92 a răspuns (pentru KodrutZ):

E putin spus ca sunt lipsiti de toleranta! Marea majoritate sunt efectiv batuti in cap. I-am spus unui preot ca sunt psiholog, ce a facut cu mine, ca psihologia e arma diavolului, ca sigur sunt blestemata de am ales meseria asta laughing Altuia i-am spus ca am relatii sexuale cu prietenul meu (la 20 de ani, nu la 12 ) a inceput sa urle la mine ca sunt curvawinking Daca merg la ei mame singure, gay sau oameni in prag de divorti probabil ii baga in apa sfintita, ca il au pe diavol in ei. Asta in conditiile in care ei ar trebui sa fie intelepti si pregatiti mereu cu o vorba bunawinking

| costis a răspuns:

Uite-te la nivelul spritualitatii crestine in toate tarile protestante sau neoprotestante. Vezi ce e prin Olanda, USA, Germania. Acum vor sa aplice reteta succesului american si olandez si la noi.

| doctorandus a răspuns:

Biblia are pacatul ca e multi-interpretabila. Deci Biblia este cel mai mare izvor de secte, ca fiecare o citeste personal si ajunge la alte concluzii decat au ajuns altii. Si dupa ce ajung la concluzia ca ceilalti gresesc, intemeiaza o secta cu ce li se pare lor mesajul adevarat al Bibliei.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Eu cred ca este invers. Calitatea Bibliei de a avea si a-ti revela toate posibilitatile spre intelegerea profunda este chiar benefica. Su nu este pacat sau defect.
Cine interpreteaza doar ce-i convine din Biblie face pacatul de a-i deturna sensul, ca o face din smecherie sau inconstient este profund condamnabil.
Biserica Ortodoxa are o gramada de sectoare care se ocupa si cu invatamantul, cu patristica si alte ramuri, are oameni Si inteligenti, culti, bine pregatiti, care adaugand traditia, are mai mici sanse sa greseasca in aprecieri.Desigur, sunt multe erori in practica, dar nu este o regula.Cel putin pe termen lung.

| Astaeparereamea a răspuns (pentru doctorandus):

Cine se face vinovat ca eu sunt ortodox iar tu musulman, ca nu vorbim aceeasi limba, ca nu avem aceeasi culoare a pielii, ca etc si etc?

| oprescudorin11 explică (pentru Astaeparereamea):

Macar musulmanul e musulman, nu revendica precum sectantii religia mea, ilicit! Eu chiar ii respect in mai mare masura!

| KodrutZ a răspuns (pentru Astaeparereamea):

Geografia.

| Astaeparereamea a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sti ce'i aia o pluta?

| Mădă0611 a răspuns:

Biblia si departarea "milenarilor" de credinta adevarata. devil
Am vazut la vax populι ca ii intreba pe oameni care-i treaba cu porcu si craciunul. Ziceau unii ca asa scrie in biblie, ca doar daca nu scria, nu taia nimeni. laughing In biblie nu scrie de icoane, porc, miel, biserici imense, popi, asa ca daca ortodoxismul are toate chestile astea, nu mai urmeaza calea corecta. Cand calculatorul face scheme, dai system restore si-o iei de la capat.

| Mădă0611 a răspuns:

Cum ia baubauloiu articolele de pe adevarul, pe sarite, 1 din 100. laughing Pe acelasi site sunt atatea articole despre cei crescuti cu frica de dumnezeu, aia care violau tot ce prindeau, erau si homosexuali, omoratul era pentru ei un sport. Despre unii conducatori romani vorbesc. "Zilele din urma".

| Oana92 a răspuns:

Sectele au propria lor religie. Cei care cred in Dumnezeul crestin isi spun crestini.

In religia ortodoxa (si banuiesc ca si in cea catolica) exista anumite reguli dupa care sunt interpretate versetele din Biblie. Conducatorii acestor secte de care vorbesti au dezvoltat o alta interpretare si au pus astfel bazele unei noi ''religii''. Imi spunea un teolog la un moment dat ca in SUA e o adevarata explozie de astfel de secte. Ei cred in Dumnezeu, in Iisus Hristos, dar au alte valori.

Liderii acestor grupari sunt in general oameni foarte inteligenti, cu o capacitate mare de manipulare si destule probleme psihice. Se folosesc de oamenii prosti (ca ei sunt cei mai vulnerabili), ii indobitocesc si mai tare (''privitul la tv e pacat!'', ''citesti doar Biblia, restul sunt de la diavol'') si ii tin in gruparea lor cu bani. Pentru ca pocaitii se ajuta foarte mult din punct de vedere financiar, normal ca oamenii sunt tentati sa ramana in situatia asta. Explicatia asta e valabila pentru sectele astea de pocaiti.

Pentru cei din grupari de genul misa si altele asemenea situatia sta si mai grav. Liderii si adeptii lor fideli isi folosesc capacitatea de a ''vraji '' omul si le vand exact ce le trebuie. Gasesc oameni instabili emotionali, aflati in situatii disperate, in momente de cotitura. Si le ofera exact ce au nevoie: intelegere, apreciere, poate bani, un loc unde sunt acceptati. Din astfel de medii e aproape imposibil de iesit...

Toate sectele au propriul decalog, propriul set de valori si de traditii. Dar din moment ce cred in Hristos isi spun crestini.

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

De ce nu si-au numit altfel Religia lor cata vreme Hristos se identifica cu Decalogul.Cel de pe vremea tablelor lui Moise (din vt). In fine, nu e treaba mea, dar e clar ca sectele capuseaza Crestinismul traditionali!
Pe de alta parte sunt de acord, SUA in special, a fost o suprafata mare, nu au existat religii, biserici, mai precis, asa incat a trebuit, in perioada lor salbatica sa improvizeze ceva. Asta era necesar. Pe de alta parte, te intreb? Ca esti psiholog, ce cauta aici cu prostiile lor? Care sfideaza traditia locului. Rataciti? Peste tot gasesti smecheri care sa le manance banii degeaba.
Faptul insa, in alta ordine de idei, ca biserica mea nu face fata la toate nivelele la presiunile externe, la o anumita liberalizare (fara desfrau desigur ca cea catolica), ma pune pe ganduri in privinta pastrarii ei. Pe termen lung, isi da cu stangul in dreptul in cazul in care nu-si schimba mentalitatea.
Ceea ce nu se poate facev 'peste noapte'. Majoritatea preotilor nostri sunt atei (ai sa razi), colaborationisti, securizati si contaminati de comunism.Ma refer la cam toate categoriile cele mai vechi.
Intotdeauna puslamalele din sistem, dornice de avansari, uneori de toleranta din partea regimului comunist au ramas obedienti regimului.
Cam asa vad eu lucrurile si din ce mi-ai spus. In plus, cauza pierderii terenului BOR nu sunt sectele ci insasi BOR care trebuie reformata, nu in sensul profund TEOLOGIC, ci curatata de canaliile cu putere de decizie! Acelasi lucru care pare sa se petreaca si in mediul politic!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Atata timp cat exista oameni prosti si instabili vor exista si secte. Plus ca ei nu se abat foarte mult de la Decalog, dar traditiile lor sunt diferite, merg spre extreme si nu-i accepta pe ceilalti ca fiind normali. Repet, vorbesc de sectele de pocaiti, nu de cele in genul misa, ca acolo e alta treaba.

Ai perfecta dreptate cand spui ca bor se distruge singur! In vremurile pe care le traim ar putea face ''minuni'' in imaginea lor. Ar fi nevoie doar de putina bunavointa, empatie si dorinta sincera de a face bine. Teoretic asta presupune vocatia lor. Ar putea incerca sa le cultive tinerilor dragostea de Dumnezeu aducandu-i mai aproape de Biserica prin lucruri firesti vremurilor pe care le traim : prin tabere (la manastiri de exemplu), prin excursii in diferite locuri ale tarii unde sa viziteze atat manastiri cat si muzee, monumente, etc, prin organizarea de intalniri intre tineri unde sa se discute diverse probleme actuale si modul in care Biserica vede aceste lucruri (de preferat sa nu li sa spuna ca sexul ii va trimite in iad) si poate cel mai important, prin incercarea de a le oferi un sprijin moral permanent, de incredere si gratuit. Ar putea incerca ajuta oamenii saraci prin oferirea unei mese calde din partea bisericii - am vazut un astfel de exemplu in orasul meu, unde un preot o organizat oamenii din parohie si fiecare contribuie cu cat poate altfel incat batranii singuri din parohie primesc zilnic o masa calda (contributia e mica pentru ca s-au adunat destui oameni, femeile casnice gatesc, cineva cumpara din en-gros si cativa tineri distribuie zilnic mancarea). Ar putea organiza centre de consiliere pentru cei care au nevoie de ajutor, consiliere gratuita (sunt multi preoti cu pregatire de specialitate) si sunt convinsa ca s-ar gasi suficienti psihologi voluntari care sa isi ofere suportul alaturi de preoti. S-ar putea organiza cercuri de cultura si arta -muzica(bisericeasca), pictura, literatura. S-ar putea face muuuulllteee! Totul e sa vrei. Dar cu atitudinea pe care au avut-o in cazul Colectiv(cand efectiv s-au facut de ras) si in cazul taierilor de fonduri BOR nu face decat sa isi piarda adeptii.

Eu de exemplu sunt o persoane credincioasa, dar merg foarte rar la Biserica. Obisnuiam sa ma spovedesc in fiecare post, pana cand am vazut cum un preot (cu functie) a primit bani de la un credincios si efectiv i-a bagat in Biblie. M-am scarbit atat de tare incat de atunci am refuzat sa mai merg.Si ca mine sunt multi...

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Asa vad si eu 'lucrurile'.Dar formularea este chiar superba. Vorbeste cu conducerea TPU sa mute Funda la Raspunsul asta al tau, care este foarte clar si justificat. Dar sa stii ca sunt asociatii de tineri ortodocsi, asociatii de medici ortodocsi, poate si de psihologi ortodocsi, etc.
Cine sunt? Nu cumva sunt cu 'numele'? Au dat emisiuni pe TRINITAS, in care totul era impachetat la tipla ca in vizitele lui Ceausescu in judetul Covasna.Si cand colo alta era realitatea.
Am vazut si ascultat emisiuni uimitoare, filozofice, despre morala sau stiinta, literatura, chiar cu psihologi, muzicieni de marca, artisti plastici recunoscuti si aici si afara, academicieni adevarati (ca majoritatea sunt tot analfabeti) etc., de o tinuta ireprosabila un nivel al discutiei sublim, care depaseste alte posturi TV de departe!
Deci potential exista. Unde este HIATUSUL?
Am inteles ca PF, era prost dispus, il stiam altfel cand era Mitropolitul Moldovei si Bucovinei.(in fine).
Unde este ruptura intre posibilitatile si intelectuale, si organizatorice, fonduri ce-ti depasesc imaginatia, proprietati fabuloase, relatii internationale in toate tarile importante de pe tot mapamondul, si comportamentul 'pe teren ' cu enoriasii?
Care e cauza? Ca nimic nu rimeaza!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Omul cand ajunge la ''cascaval'' uita cine e, de unde a plecat si cum a ajuns in functie. Si mai are si prostul obicei de a-si arata adevarata fata, pentru ca e intr-un loc de unde il mai da jos doar moartea.

Exista oameni cu potential, preoti dedicati, dar multi au fost mutati ''disciplinar''-urmareste situatia din vestul tarii, ca eu o stiu foooarte bine! Au fost impotriva ''sefului'' si au fost mutati de la Biserici mari fie la biserici uitate de lume, fie s-au trezit fara post. PF era prost dispus? Dar oare cei care au avut noroc si au supravietuit acelui incediu cum s-au simtit cand seful bisericii le spune verde-n fata ca daca mergeau la biserica nu ardeau?

In tara asta vrei sa faci bine si n-ai cum!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Trebuie sa facem toti, cei care ne consideram de buna credinta, cat putem, cu toate mijloacele legale. Suntem mai multi, dar cam tacuti! Pe asta se bazeaza excrocii. Apoi vor cadea toate lighioanele astea precum piesele de Domino! Asta e istoria! O facem noi sau ii lasam pe excroci!
In privinta PF, nu-l cunosc personal, nu stiu daca pot intra in 'mintea lui", sau nu ma bag!
Desi sunt profund Ortodox, conform cu valorile percepute in multe generatii, nu-mi pot explica atitudinea Lui( aPF) chiar si eu gaseam o solutie mai buna. Dar trebuie sa porti greutatea robei lui ca sa poti intelege perfect.Dar si mintea lui. Poate nu era facut pentru aceasta Inalta functie! Caci in viata mea, nici in gandul cel mai abisal al mintilor mele, nu pot sa inteleg situatia PENIBILA in care nu ca s-a pus pe sie insusi, cat o comunitate cinstita, asa cum o vad eu, de enoriasi, care si-ar fi dat si viata pentru el!
Adevarul va iesi, tarziu, adevarat, la lumina.
Unii oameni, cei slab dotati mental, confunda politica cu realitatea.
Poti face bine, cu rabdare, fara sa-ti pierzi mintea, discernamantul!
Rabdare si Intelepciune!
Nu asa zice preotul?

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Si cred ca iti dai seama ca la o astfel de declaratie, l-ar duce direct in puscarie pe post de criminal, caci in logica universala, o astfel de declaratie implica un fel de santaj. Adica daca nu vii in Biserica te omor!
Dar s-o lasam balta! Nici macar nu cred ca si-a dat seama ce gafa a facut, oricum, si-a cerut scuze!
Forget'it!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

In plus am prieten tanar Preot, casatorit si ramas Diacon, desi nu e un tampit, depaseste cultura si IQ-ul obisnuit si capacitatea de Toleranta pe care o are in mod obisnuit! De ce e pe alaturi? Caci o parohie o primesti daca dai spaga 5000Euro la tara, 10. 000Euro.la tara, la o parohie bogata, si sume fabuloase sa ajungi in Bucuresti si in orase mari la parohii de invidiat!
Treaba care o aminteai cu 'cascavalul'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vin vremuri grele pentru că s-a împuţinat credinţa. Din cauza sărăciei, oamenii îşi vor vinde sufletul pentru hrană şi îmbrăcăminte. Lumea se va înrăi, va dispare dragostea şi mila dintre oameni. Se vor contopi preoţii cu mirenii şi nu va mai fi cine să conducă pe credincioşi. Credincioşii vor rătăci, că nu vor mai găsi nici păstorul şi nici calea. Va conduce banul şi interesul de a câştiga averi. Nu va mai avea milă şi grijă de sufletele credincioşilor, nimeni. Totul se va reduce la o simplă afacere. Nu vor mai pune preţ pe mântuire, credinţă, frică de Dumnezeu, datorie, obligaţie, răspundere şi conştiinţă ci pe bani. Se vor vinde unii pe alţii. Răutatea în lume va fi de nesuportat. Frica de Dumnezeu se va împuţina. Vom trăi timpurile cele de pe urmă. Habar nu avem ce greutate vor avea. Habar nu avem ce ne aşteaptă pe noi şi pe copiii noştri. Pe copiii noştri, aceste timpuri îi vor prinde nepregătiţi să le înfrunte, pentru că părinţii din ziua de astăzi nu-şi mai educă copiii în frica de Dumnezeu şi ruşinea de oameni. Din cauza aceasta vor cădea victime multor răutăţi. Mamelor nu vă lăsaţi copiii în voia lor şi să-i ia valul acestui desfrânat veac. Veţi plânge veşnic, că nu v-aţi mântuit copiii şi ia-ţi făcut fii ai gheenei. Dacă lumea s-ar întoarce de la răutate, de la păcat şi necredinţă, aceste timpuri nu ar veni acum şi nu am fi noi cei care le-am trăi".

Citeste mai mult: adev.ro/nzhl6d

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Parca mi-ai cita din Apocalipsa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Profetia parintelui ilarion argatu mi se pare.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca am mai auzit de ea. Nu spune nimic care sa-mi semene a profetie, cand sunt suparat si eu gandesc la fel, dar nu sunt profet. Stim toti ca putem ajunge aici.Pe Televiziunea Trinitas, au facut o emisiune pe care am urmarit-o, cu totul intamplator. Au adus in cateva randuri preoti pregatiti, care mi-au placut felul abordarii profetiilor, discutand despre si Vechiul Testament.Foarte pe scurt au spus in 'replica ' asta cateva idei, demne de luat in seama.
Termenul de Profetie, de profet se refera la toti acei care au anntat venirea Mantuitorului. Se refera la Ieremia, altii, in toate afirmatiile VT in care se potriveste imprejurarilor profetite cu mii de ani cu Iisus, Fecioara Maria, etc.
Deci o justificare teozofica a recunoasterii aparitiei Mantuitorului, Adevarul ca a aparut si este EL.
Si se mai scrie din cand in cand in Biblie si in VT si NT ca vor exista si FALSI profeti, pe care-i identifica 'Colocviul' acesta ad-hoc, prin Parintele Argatu, mai e unul care o anumita grupare politica vor sa-l sanctifice(sa-l sfinteasca, la noi).
In aceasta situatie le-as da dreptate.
Dogma Bisericii Ortodoxe (nu stiu de cea atolica) este ca profeti nu mai pot aparea, sau chiar daca apar, trebuie o consfintire a profetiilor lor. Dupa analize de mii de ani.
Ca si cu cei din Biblie.
Sfintirea nu se face decat dupa o trecere rezonabila a timpului, nu ca-i place unei categorii de populatie de vreun preot din varii motive.
Au sfintit totusi o gramada de personaje in ultima vreme yotusi, nu mai dau nume, cu care, cel putin eu nu as fi fost de acord, ca biet enorias. Dar aici nu se voteaza. Nici cu Ersenie Boca nu sunt de acord. Nu dau explicatii, doar simplu motiv ca vad cine sunt cei ce incearca sa-l impuna.
Cam asta voiam sa=ti zic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Unul din sfaturile intelepte, cu care sant de acord este acesta oprescule; vorbeste putin si asculta mult.Iar sfantul pavel mi se [are scria; vorba voastra sa fie DA, pentru da si NU pentru nu.Ce vine in plus de la cel rau este.eu vad un lucru prin prisma acestor ziceri; s-a umplut lumea de vorbarie scrisa,televizata,publicata, invataturi bune ori mai putin bune, ori foarte rele care duc suflete in pierzanie, si tot ce cuprinde vointa Divina sant zece porunci dintre care Doua, le cuprind pe toate.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Ai mare dreptate, cu doar doua amendamente(in felul meu la care am ajuns in privinta Credintei si a gandirii)si anume :vad ca vrei sa faci din mine un sfant, si sunt departe de asa ceva, mai gresesc si eu, cu voie, fara voie, cu intentie sau nu.
In al doilea rand cred ca gresesti ca Decalogul se reduce doar la doua care le cuprind pe toate. Chiar sunt curios care sunt cele doua pe care le-ai ales ca fiind atotcuprinzatoare Decalogului.
Caci eu iti spun ca e o singura porunca, restul sunt detaliate, corolare spre deplina intelegere.
Aceasta este prima.Care inseamna sa nu ne substituim noi muritorii Lui Dumnezeu.
Fiecare vorba sau fapta pe care o facem, incalca, de obicei flagrant aceasta porunca de aici rezultand si calcarea uneia sau mai multor porunci. Chiar Iubirea, aproapelui, dusmanului, este subanteleasa, daca asta este a doua pe care ai selectat-o.
Sunt convins ca undeva acum am incalcat prima porunca, in masura in care imi permit sa am o parere, desigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Domnule,oprescule asa putem filozofa o viata doar pe baza a doar unui cuvant, fiindca nu avem altceva de facut.Tot asa si multi crestini pot spune; Dumnezeu ne iarta ca alta treaba nu are.Deasemeni spune una dintre porunci; sa nu preacurbesti.iar omul nostru; pai eu....nu prea.doar asa un pic.cat despre sfintirea domniei tale, tine de cat de mult doresti sa te desavarsesti, ca om, ca suflet.eu nu am nici o putere, si ce sa spun,? nici suficienta vointa, pentru mine insumi.

Răspuns utilizator avertizat