| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Dumnezeu a murit prin simplul fapt că oamenii îl detestă.De ce? Simplu.
-Omul,din prima secundă în care a simțit o antipatie față de propriul zeu,l-a ucis,fiind astfel lipsit de orice formă de constrângere.
-De ce a murit Dumnezeu? Fiindcă el însuși trebuia să controleze acest manifest al omenirii,dând greș in final, după cum vedeți.Omului i-a trebuit mult timp pentru a evolua,dar in final,reușește sâ străpungă imaginația mistică,irealul prin creație,evoluție,gândire rațională,independență,conștientizarea realitații,invingându-l astfel pe Dumnezeu.
-Dumnezeu a devenit astfel,O slăbiciune impotriva omenirii,dar în același timp și O slăbiciune fața de propria creație, nemaiputând ține în frâu puterea magnifică a creierului uman.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Citeste rapunsul lui Qinz si te minuneaza de numarul de ineptii pe care le poate debita pe minut. Vorba diaconului Coresi : "Mai vartos cinci cuvinte si cu inteles decat intunerec de cuvinte." Dar sa scrii 47 de randuri (49 cu linkul) in care sa aberezi in ultimul hal cu expresii ca "... existenta a intrat in existenta", "cum poate sa intre in existenta inceputul" si "care a evoluat prin el insus" cum spuneam, sa aberezi cu asemenea expresii, cu cacofonii (" pentru ca cred alti" cu sute de greseli de exprimare(" Evolutia, ar fi ca niste povesti de adormit copii." Hai nu zau, ca niste povesti? La plural?) si afirmatii false ca evolutia nu are legatura cu stiinta, sa faci aceste lucruri este o dovada de prostie colosala.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Inferno):

Da,am citit, si nu ma minunez, fiindca stiu ce le poate pielea crestinilor laughing
La asta am ras cel mai mult :
"Este usor sa faci afirmatii, tu crezi ca esti procesul unei evolutii, eu unei fiinte inteligente, dar normal. ca ce crede fiacare dintre noi, nu crede ca crede el este gresit."

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,sunt multi care nu iubesc pe Dumnezeu, dar Dumnezeu are si oameni care Il iubesc din toata inima si Il recunosc ca Domn si Mantuitor!

| cristi202 a răspuns:

Puterea magnifica a creierului uman? Care putere? Care a dat doau razboaie mondiale, care a transformat energia atomica in doua masacre, Hiroshima si Nagasaki, care zi de zi ucide, distruge, dezbina, si alte lucruri cit se poate de rele?
De ce a murit Dumnezeu? Pentru ca moartea nu facea parte din natura Sa, a trebuit sa aiba si El experienta asta, odata ce noi o avem, daca voia sa se apropie de noi. Practic, s-a limitat, s-a limitat foarte mult, tocmai pentru a putea "empatiza" cu noi, pentru a intelege toata multitudinea de sentimente si stari umane. Dar nu inseamna asta ca a devenit slab in fata mintii umane, ci doar ca ii acorda libertate de actiune.

| martzian a răspuns:

Intrebarea ti-ai pus-o pentru sine. Raspunsul este gresit. Esti veriga slaba din lantul slabiciunilor. happy

| BeyondTheDarkSun explică (pentru martzian):

Lumineaza-ma,martziene,caci tu stii mai bine, de acolo de pe Marte.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru martzian):

Care este raspunsul "corect"atunci, stiind ca totul este pur subiectiv laughing?

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Bine zis. Ai nevoie de lumina. Dar nu tine de mine sa ti-o dau ci de tine sa o primesti... happy

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Trebuie sa te dumiresti mai intai cu privire la intrebare. happy

| martzian a răspuns:

Dar, ca sa nu te las in ceata, incearca logica inversa.winking

| Qinz a răspuns:

Eu zic ca ne credem prea destepti, noi uitam ca universul nu-i al nostru si noi apartinem universului, si sti cum e, de obicei cineva care este prea bun, oamenii il iau ca pe un credul.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Qinz):

Chiar asa? NOI suntem creati de Univers, ne-am adaptat lui, si continuam sa evoluam in "interiorul" lui, ca sa zic asa.De aceea, suntem construiti pentru a evolua si pentru a cunoaste orice, in functie de nivelul de evolutie in care ne aflam.

| Qinz a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Este usor sa faci afirmatii, tu crezi ca esti procesul unei evolutii, eu unei fiinte inteligente, dar normal. ca ce crede fiacare dintre noi, nu crede ca crede el este gresit.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Qinz):

Nu poti fi procesul unei cunoasteri spontane fiindca numai evolutia poate permite,in timp,dobandirea inteligentei!
Aici este pura obiectivitate! Nu ma bazez pe ipoteze, cum ca ceea ce cred eu este adevarat, ci ceea ce crede majoritatea planetara, savantii, oamenii de stiinta.Cum poti gandi asa?

| Qinz a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Http://www.semneletimpului.ro/......2024.html.
"Nu poti fi procesul unei cunoasteri spontane fiindca numai evolutia poate permite'' iar faci afirmatii fara sens.
Sa trecem in trecut, de big bang, de ce a fost, dupa, dupa, la inceput sa zicem, ''inceputul'', cum poate sa intre in existenta inceputul fiind neconstient si mort?, este esential ca cineva ori care ar fi el cineva neacuzat de nimic sa dea decursul cauzelor, cica ''Cum poti gandi asa'', lol. cum poti gandi tu asa? tu crezi ca existenta a intrat in existenta fiind ceva neconstient si fara viata, si care a evoluat prin el insusi, nu ti se pare o prostie?, adevarul ca nici Dumnezeu nu ii mai bun, dar nici ce credeti voi atei nu-i mai bun deloc.
Cum sa crezi in evolutie pentru ca cred alti oameni? Evolutia nu are o baza stintifica, nimeni nu zice care este ''mecanizmul'' de trecere de la un capitol evolutiv la altul, inteleg adaptarea la mediu, si noi oameni ne adaptam.
Ex:Ma duc la mare si umblu numa pe scoici, vi tu nu o sa poti ca mie mi sor intarit talpile si tie inca nu.
Evolutia: broastele erau mai intai niste pesti, si le-a crescut picioarele ca sa nu mai fie calcate de dinozaur, wow! serios? suntem in desene animate?
Intelege ca adevarul nu exista, sunt prea mici si infirmi pentru tot ce ne inconjoara, de aceea exista doua credinte Dumnezeu si Evolutia ca, credinta se bazeaza pe lucruri care nu se vad, si nici una dintre ele nu e mai buna ca cealalta, si ai dreptate evolutia este luata ca un fapt stintific desi nu este.
Si daca nu ar face parte din ''stinta'' Evolutia, ar fi ca niste povesti de adormit copii.
Nici oameni aia de stiinta nu sunt mai bun ca tine si nici ca mine sa dovedeasca Evolutia, pentru ca tocmai ei or zis ca nu se poate dovedi ca nu se vede, si de aceea iar am ajuns la ce am scris mai sus, normal ca nu o sa fi de acord cu ce am scris aicea si te inteleg, dar trebuie sa te gandesti ca te poti insela(si eu ma pot insela), nu trebuie sa fi atat de sigur pe tine crede-ma, tu nu crezi ca Dumnezeu exista ca poate sa faca lucruri supranaturale, nu exista lucruri supranaturale si numai lucruri care nu le poate face omul, dar odata ce tu este invatat ca posbilitatile sunt doar acestea care le poate face omul, asa o sa crezi, si cand o sa auzi de un zeu o sa razi, desi este o gandire limitata asta, nu inseamna ca daca tu nu poti scuipa foc, undeva altcineva nu poate, tu nu crezi asta ca te incadrezi in posibilitatile pe care le sti tu si crezi ca altceva nu se poate, la fel o lume sa zicem unde oameni pot sa zboare ar rade cand ar scrie intr-o carte ca exista o lume in care oameni nu zboara dc? ca se incadreaza in posibilitatile lor de gandire, trebuie sa treci si sa vezi dincolo de absurd, sau poti ramane la nivelul asta.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Qinz):

Da,nici macar nu vreau sa fiu increzut, fiindca atunci m-as pierde in totalitate.

| Qinz a răspuns:

Exista doua feluri de ati trai viata: unul este sa crezi ca totul este un miracol, iar altul sa crezi ca nimic nu este un miracol.-Eisten.

| asclepius a răspuns:

Sunt total de acord cu tine si as vrea sa m ai adaug ca singurul lucru care ne opreste o evolutie accelerata este acest zeu pe care uni dintre noi inca il considera atotputernic si ne opresc evolutia