| MakePeaceNotWar a întrebat:

Care credeti ca sunt cauzele pierderii credintei?

Răspuns Câştigător
| Sekaki a răspuns:

Neincrederea in B.O.R.

64 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cu credință, nu te naști!
Pierderea credinței, este o exprimare!

| chelstone a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu toate credintele se vor pierde, cu toate ca pot aparea altele noi. Credinta este sortita esecului de la inceput si asta pentru ca este guvernata de o caracteristica efemera si aceea se numeste subiectivism. Uitati-va la colosii din Egipt, au construit un imperu in jurul credintei lor, ce a ramas astazi din credinta lor?! Doar o veche civilizatie antica. Cateva piramide si multe artefacte din care s-au insiprat si crestinii din ziua de azi. Sa nu uitam ca Egiptul antic si credinta acestora a dainuit in jur de 3000 - 4000 de ani, iar acum s-a ales praful de ele, si la propriu si la figurat.
In schimb, stiinta de a face focul care a aparut aproximativ odata cu omul si care a fost primordiala supravetuirii sale a dainuit in timp si chiar a stat la baza dezvoltarii si conceperii multor mecanisme ce au fost de folos oamenilor. Stiinta ia dezvoltat pe oameni si ia adus in stadiul actual, de oameni rationali, cu simt si gust estetic, cu gust pentru frumos. Stiinta ti-a adus apa si wc-ul in casa, aragazul, casa in care stai, telefonul care-l butonezi zilnic si nu oamenii pesterii care stau si se roaga la dumnezeu de 2000 de ani.
Iar cauza pierderii credintelor si a disparitiilor acestora este una simpla, unica si unitara, general valabila, aceea ca obiectivul care sta la baza tuturor credintelor (de ordin religios) oamenilor si anume zeii, nu exista. Vedeti voi, au ''existat'' o duzina de zei de-a lungul timpului care subit sau nu au disparut fara a se intampla nimic, atunci cand adeptii unui cult religios dispar, va muri si acea religie, si asta o demonstreaza ruinele din egipt, si cele din Grecia si Turcia, si cele din america latina, toate sunt dovezi ale zeilor morti.

| Inferno a răspuns:

Nu este logica, nici aflarea adevarului si nici trezirea la realitate si cu siguranta nu este vorba de satan. Este doar schimbarea mentalitatii colective. Umanitatea se plictiseste de anumite lucruri ce, cu trecerea timpului, devin niste banalitati. Poate credinta in Dumnezeu a devenit o prostie, o tampenie,, etc, dar cel mai important este ca a ajuns o banalitate. Ori crestinismul, in vremurile sale de glorie nu era o banalitate, din contra, era ceva, hai nu inedit, nu inedit, dar ceva nou (in ciuda modului eclectic in care combina lucrurile perimate )

| ZambetulNebuniei a răspuns:

WOW
Atat de multe motive.

Incepem cu ce a spus ramon2437. Daca pana si preotii umbla numai dupa bani, noi ce exemplu sa luam?

Stiinta si tehnoligia evolueaza.

Religia a tinut omenirea blocata ani de zile (oamenii erau persecutati, daca nu credeau in Dumnezeu sau daca aveau idei). Ironic din moment ce crestinii au fost si ei asupriti.

Alte motive, Cruciadele, o religie propagata prin sange si frica nu mi se pare ok.

Preotii, nu numai ca sunt lacomi, multi se Dumnezeu.

La noi in tara, biserica e sustinuta financiar de stat si de crestini, nu mi se pare ok sa fie sustinuta de stat. Cine vrea ar putea sa doneze din imozit bisericii, iar banii aceia sa mearga la bolnavi de exemplu.

Avem cam multe biserici, pentru o tara a carei locuitori mor de foame (nu suntem prea departe de asta).

Lista e mult mai lunga.

Ca o idee, multi sunt crestini din simplul motiv ca iti e bagata religia asta pe nes (stiu ca tu nu la asta te-ai referit prin credinta, dar e si asta un motiv).

Sa mai zic ceva:
-cand lumea e nedreapta, cand cei care provaduiesc credinta, isi perimit mult mai multe ca tine (nu e chiar asa rau) si cand sunt lacomi si se cred peste tine, e normal sa e intample asa.
-eu cred in Dumnezeu, in Domnul Iisus Hristos (cred in stilul meu), insa nu vad de ce trebuie sa "ling" zeci de icoane (linse si de atii, NU e igenic), eventual sa pup si mana lu nea popa.
Totusi eu cred in Dumnezeu, dar in felul meu.

Astept un coment!

| danay72 a răspuns:

Lipsa unui studiu aprofundat a Bibliei si aplicarea principiilor ei in viata.Ioan17:3

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Daca d-zeu ne-a lasat cu liber arbitru pe Pamant, nu avea nevoie sa ne scrie niste reguli de foc care neluate in calcul de oameni sa-i trimita negresit in pedeapsa.

Liber arbitru - libertate de alegere, de a lua decizii.

| chelstone a răspuns (pentru Lizzu):

Liberul arbitru implica si independenta fata de orice conditionare. Ori din acest punct de vedere, in crestinism, nu se poate vorbi despre liber arbitru. Liberul arbitru nu implica legi, pentru ca el se situeaza intotdeauna in afara lor, se manifesta independent de ele. Adica, nu vii si spui nu ucide, nu fura, nu fa aia, nu fa cealalta, iar mai apoi sa-mi spui ca am liber arbitru, ca nu e asa. Nu-mi spui, ca am o singura cale spre mantuire de exemplu, credinta, si dupa aia imi spui ca am liber arbitru, ca nu se potrivesc de nicio culoare. Adica, oameni buni, acolo conditonezi ceva, din start nu mai poti vorbi de liber arbitru. Liberul arbitru implica posibilitatea actiunii sale dupa vointa sa, independent de orice alta conditionare.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Dar suportam consecintele actiunilor noastre. Dumnezeu nu vrea asta, dar de exemplu daca cineva fumeaza, el va avea probleme de sanatate, Dumnezeu nu vrea ascest lucru, dar asa reactioneaza corpul la substante nocive.Galateni6:7,8.La fel ca un parinte iubitor, care-i spune copilului ce e bine si ce nu, Dumnezeu ne zice dinainte ce trebuie sa facem si ce nu pentru a fi fericiti, dar ne lasa pe noi sa ne alegem modul de viata.

| Thunderstruck a răspuns:

Logica.

| Sarah15is a răspuns:

Tinerii din zilele de azi nu isi gasesc linistea si alinarea in Dumnezeu ci in droguri, bauturi, cluburi si asa incetu cu incetu isi pierd credinta si cand va veni timpul judecatii vor fi judecati pe masura.

| AFR81 a răspuns:

Lumea, anturajul, televizorul, internetul si chiar si preotii, multi dintre ei fiind corupti.

| usuk a răspuns:

O anumita "emancipare" a omenirii

| RAY a răspuns:

Stiinta,ratiunea,logica,cum sa crezi ca din absolut nimic o aparut ceva atat de complex ca sfideaza si complexitatea din absolut nimic, si care creaza energie din nimic cea ce e imposibil de facut

| Mădă0611 a răspuns:

Trezirea la realitate.

| sublime89 a răspuns:

Stiinta si dovezile clare impotriva ei.

| Lizzu a răspuns:

Daca stau sa ma gandesc la rece, obiectiv, nu inteleg cum de o populatie care se vrea a fi civilizata si evoluata si dezvoltata din toate punctele de vedere, mai crede acum, in secolul 21, in zei, aburi si chestii...

Asa cum credeau anticii in zeii din Olimp si civilizatiile stravechi in Isis, zeul Ra, in Ares (zeul razboiului), in Artemis (zeita vanatorii ) si mai sunt, o lista intreaga de zei.

Noi nu semanam cu ei acum prin ceea ce credem?

| Lizzu a răspuns:

Cauzele?

Sunt de acord cu Akagami si Gaga.
Deschiderea ochilor, trezirea globala a omenirii.

Nu degeaba se zici ca am intrat in era schimbarii, a trezirii la multe lucruri.
Valul de pe ochi e inlaturat si ma bucur.

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Lizzu):

De unde ca mai degraba sunteti pe cale sa ramaneti cu totii orbi cu valul acesta in loc sa vedeti adevarul

| Lizzu a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Cine orbi?
Oamenii care au fost la un moment dat in viata lor credinciosi in adevaratul sens al cuvantului si au ales alta cale de a fi, de a exista?
Sau
Oamenii care sunt credinciosi fanatici iar in loc sa fie toleranti cu tot ce le e diferit si opus, devin ignoranti si nu VOR sa vada lucrurile si din alta perspectiva?

Oare cei care arata altora si alte puncte de vedere sunt toti niste mincinosi?
E chiar atat de greu sa incerci macar sa cunosti si alte lucruri noi si sa pui in balanta?

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Lizzu):

Crede-ma pana acum 2 ani am tot incercat lucruri noi si acum m-am regasit cu adevarat crezand in Dumnezeu oricum nu vreau sa ne judecam unii pe altii fiecare cu parerile lui traim intr-o tara libera pa pa

| Lizzu a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Ai dreptate.
Fiecare alege cu ce se simte mai bine.

| LordBolton a răspuns (pentru Lizzu):

Si eu sunt de acord, daca in ev mediu mai mergea cu ideile asta cand te batea cu biciul, acum lumea se trezeste la realitate...

| Lizzu a răspuns (pentru LordBolton):

Sa stii.
Si cred ca e bine.

| AliGab a răspuns:

Mandria, impotrivirea lasarii in voia lui Dumnezeu

| HueyFreeman a răspuns:

Aflarea adevarului.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pierderea credinţei este rezultatul acţiunilor şi deciziilor noastre în timp.

| reihiuke a răspuns:

Poti sa-mi dai un exemplu de credinta? Credinta este de mai multe feluri. Depinde despre ce fel de credinta vorbesti.

| reihiuke a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva. In noi, totul se inregistreaza. Cand ceva nu este inteles, se numeste ca e doar inregistrat. 90% din cunoasterea noastra e asa. Acum, aceasta inregistrare se poate sterge, daca vine o alta inregistrare mai intensa si mai lunga decat inregistrarea initiala. Atunci, se copie totul peste. Pentru ca ceea ce stiai, nu se baza pe niciun fel de intelegere.

Acum, daca tu crezi ceva pentru ca asa ai auzit, fara sa poti intelege cu adevarat de ce e asa, atunci aceasta credinta se poate pierde foarte usor. Ea poate fi mentinuta doar daca inregistrezi mereu peste ea.

Spre exemplu: Un om este indoctrinat de mic ca Biblia e cartea sfanta adevarata si tot ce scrie in ea e adevarat. Restul sunt minciuni. Aceasta afirmatie nu rezista decat daca repeti intr-una asta, daca altcineva iti repeta mereu asta, etc. Daca o iei pe EmaS spre exemplu si-o duci in Tibet sau in Abrabia (s-ar putea sa se supere EmaS pe mine) si o lasi acolo 10, 20 de ani si nu mai are niciun contact cu crestinismul, o sa ne bombardeze pe urma cu citate din Coran pe TPU.

Prbolema e ca o astfel de credinta nu valoreaza mare lucru. Nu poate fi aplicata. Sunt doar niste cuvinte mereu repetate.

| Lizzu a răspuns (pentru reihiuke):

Foarte adevarat raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar vrei sa stii?
Inmormantare; 300 de ron, inainte de inmormantare trasul clopotului 30 de lei, botez; bani grei, taxa la biserica, vrei pomana : 50-100 de lei, popa vrea neaparat prosop de bumbac, lumanari numai de la biserica pentru ca, chipurile cele din comert nu au substanta aceea sfintitasi sunt destule de care nu vreau sa-mi aduc aminte acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minciunile si puterea celui ce manipuleaza mintea oamenilor prin scornirile si nalucirile veacului astuia.gadiland orgoliul si ingaduinta de sine a oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Stiinta. Faptul ca toate lucrurile, dar hai sa spunem aproape toate, au o explicatie logica.
2. Faptul ca nu avem ceea ce ne dorim, si aici ma refer la lucrurile materiale.
3. Faptul ca nu suntem cum ne dorim sa fim.
4. La moda, mai nou, este sa fi ateu. Daca nu esti ateu esti privit ca un incult. Este o parere personala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti mic parintii iti spun tot felul de lucrui in legatura cu Dumnezeu, iar cand te duci la scoala si te mai maresti afli ca acele lucruri spuse de parinti nu sunt toate adevarate.

| Mikhtarian a răspuns:

Conform Bibliei,vor veni ( sunt) vremuri grele,cand oamenii isi vor pierde credinat,vazand atata rautate si durere pe pamant.
Ei bine,cand vezi atatea intamplari rele,unii isi pun intrebarea, Unde e Dumnezeu? Si asa probabil ca isi pierd credinta.
Ori daca le moare cineva, se intampla ceva rau in familie, acestia dau vina pe Tatal, desi..nu fac bine.
Cand le este bine, uita de Dumnezeu, ca El le ofera sanatate, dar cand e rau, sa aratam cu degetul.

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Indoiala,neincrederea,faptul ca ii judeca prea multi pe ceilalti,faptul ca nu primesc ce vor cand vor, frustrarea resimtita cand ii vad pe ceilalti ca aparent au ce isi doresc, unii oameni ai bisericii care nu inspira nimic bun celorlalti happy
Credinta adevarata nu se pierde niciodata, oricum. oricat ar dori unii. Sa fii informat dar sa crezi in continuare nu inseamna sa ai un "val" pe ochi asa cum spun unii. Mie personal imi e mila de cei ce se vor oameni "rationali", folosesc cuvinte prea mari pentru ei si nu cred in nimeni si nimic.

| thewomaninwhite a răspuns:

Neincrederea, planul satanei de a-i convinge pe cei slabi ca nu exista dumnezeu, si toate celelalte cauze pornesc de la acelasi motiv=satana

| Lizzu a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Satana suntem noi insine, d-zeu si satana sunt starile care ne compun pe noi, oamenii, ying si yang, alb si negru, bun si rau.

Nu inteleg de ce vedeti raul in afara cand el se alfa in noi.
Ne schimbam pe interior fiecare si in afara nu vom mai vedea si percepe alt rau.

| Krokodil a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Tu chiar crezi in tot ce-ai spus?

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Krokodil):

Bineinteles adica as fi spus ceva fara sens si inventat doar de dragul de a raspunde acestei intrebari? sau ce? fiecare are dreptul sa spuna ce vrea si sa creada ce vrea nu cred ca ai avea dreptul sa ma judeci tu pe mine pentru credintele mele

| Krokodil a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Punctuatiee.
nu inteleg de ce'ai sarit atat de tarelaughing.

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Lizzu):

Eee da cum sa nu dumnezeu si satana sunt stari hai ca o conceptie asa gresita n-am mai auzit laughing ma mir ca n-ai zis ca sunt 2 catelusi unu intunecat si unu intelept si bun

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Krokodil):

Nu...pai cred ca inventez ca nebuna dl crocodil laughingma gandeam eu ca un crocodil nu intelege cu una cu doua dar in fine n-am ce discuta cu astfel de persoane

| Lizzu a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Orice e posibil.
Era punctul meu de vedere si atat. Nu o teorie general valabila. Daca vrei o accepti daca nu, nu.

| Krokodil a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Esti o cauza pierduta.

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Krokodil):

Tu esti mult mai pierdut decat mine asta e clarwinking

| Krokodil a răspuns (pentru thewomaninwhite):

De ce-as fi?

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Krokodil):

Pai si eu de ce as fi?

| Krokodil a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Avand in vedere ca tu in 2013 mai crezi in povesti d-astea cu satan si dumnezeu am tot dreptu' sa te critic.

da-mi motive de ce-as fi "pierdut"laughing

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Krokodil):

Avand in vedere ca eu in 2013 inca mai fac parte din grupul celor care mai cred in dumnezeu pot sa ma consider extra binecuvantata in biblie scrie ca mare este calea ce duce spre pieire si multi merg spre ea insa ingusta este calea ce duce spre viata si putini reusesc sa mearga pe ea. tu nu faci parte nici din grupul acelora cu sfintii, moastele, popii, nici din grupul oamenilor care cred doar in dumnezeu esti complet pierdut faci parte din grupul oilor ratacite, fara scop in viata si te compatimesc

| Krokodil a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Roaga-te pentru mine te rog.rolling eyes
cum poti crede intr-o carte cu povesti?

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Krokodil):

Pai daca o iei asa o tinem pana dimineata

| Krokodil a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Pai hai sa continuam.

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Krokodil):

Da cum sa nu daca te duci tu maine la liceu in locul meu n-am nicio problema

| thewomaninwhite a răspuns:

Mersi chiar ai reusit sa ma jignesti