| bestialu96 a întrebat:

Care credicinios imi demonstreaza ca dumnezeu exista are o guma! : )
si care e faza cu Papa Benedict? il vad ca pe un om in + pe pamant la fel ca noi toti... si in germania tara natala protesteaza oameni in potriva lui ca sustine pedofilia preotilor catolici...
si daca tot religia sustine pacea, bunatatea, sanatatea si dumnezeu ne iubeste...
de ce s-a scufundat titanicul?
de ce s-a prabusit world trade center?
de ce a lovit un tsunami urias si un cutremur de 9 grade japonia?
nu ca nu am sti motivele... dar dumnezeu vad ca ne iubeste cu distrugeri nu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| CobraLeon a răspuns:

Esti/sunt ateu pentru ca asa a vrut dumnezeu, el fiind ominscent si omniprezent, a stiut dinainte sa exist ca voi fi ateu. CE VINA AVEM NOI?
Este mai mult decat imposibil ca un asemenea zeu sa existe. Nu am nimic cu crestinii insa...

| ionutzul31 a răspuns:

laughing Asa pesimism intalnesc doar la profesoara mea de specialitate

| Alysée a răspuns:

Aham,nu o sa te convinga nimeni ca exista pana nu spui tu de ce nu crezi, sau in ce crezi tu? ce nu-ti convine. daca nu Dumnezeu atunci cine? despre chestiile astea minuscule poti sa te informezi singur mie mi-e lene sa scriu, ca oricum ar fi degeba.nimeni nu o sa te faca sa crezi, poate cel mult sa-ti pui niste semne de intrebare in legatura cu latura ta de ateu.

| Cristianne a răspuns:

Ce răspunsuri de la oameni fără viitor ai primit.laughingsunt atee,deci practic nu ar trebui să îți răspund,dar ai MARE dreptate.Văd că toată lumea crede într-un om de acum enșpe mii de ani,dar nu au explicație de ce cred în el. până la urmă, trebuie să îl fi creat și pe el cineva, nu?straight face

| crisbebe a răspuns:

Ne iubeste dar El ne pune la incercare sa vada daca dupa ceva grav mai avem credinta.
eu nu o sa stau sa te conving dar gandeste bine si cauta in adancul sufletului si gandeste-te datorita cui traiesti(si a parintilor dar daca DUMNEZEU nu vroia tu nu traiai)si daca in momentul asta EL vrea sa mori in clipa asta mori si fara Dumnezeu tu nu poti trai nici o fractiune de secunda.
E decizia ta ce crezi

Răspuns utilizator avertizat
| bestialu96 explică:

Deci un raspuns concret de la o persoana inteleapta?laughing

| Manson5 a răspuns:

Omfd, urasc oamenii care zic ca ne testeaza credinta.Ce suntem noi, sclavi? "Hai sa vad daca lumea ma mai pupa in cur.Mhm...Azi distrug o tara, maine un continent..."Foarte frumos, asa-i? Si o intrebare : Cu ce scop sa ne testeze credinta? Sa vada daca mai are fani? Omorati-va ba!
@CobraLeon
"Esti/sunt ateu pentru ca asa a vrut dumnezeu"
Tu nu esti ateu.

| CobraLeon a răspuns (pentru Manson5):

Dragule, eram ironic...vad ca nu ai observat acest fapt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba iti demonstreaza cineva ca exista Dumnezeu si degeaba vei crede in El daca nu traiesti pentru a-L bucura. Si diavolii sunt credinciosi: cred in Dumnezeu dar sunt impotriva Lui.

Pastreaza guma si lipeste-ti-o in par.

Dumnezeu nu e vinovat pentru acetele noastre de distrugere a lumii. El a creat-o frumoasa si buna pentru noi, lasandu-ne liberi sa o "administram".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai a spus; din tarana esti si in tarana vei merge, ca din ea esti luat.si e adevarat.deasemeni; din toti pomii aveti voie sa mancati dar din acela sa nu mancati,caci negeresit veti muri.eva si adam au fost mintiti, spunandulise tocmai contrariul.ce s-a intamplat? au murit si noi am mostenit, moartea de la ei urmasii lor fiind.deci iarasi Dumnezeu a avut dreptate.cand in desert evreii mureau muscati de serpi, li s-a spus; inaltati un sarpe de arama, si cine va fi muscat de serpi sa priveasca spre acesta si nu va muri.si asa a fost.pentru noi ce a facut? Iisus a fost inaltat pe cruce,si rastignit, pentru ca,, cine crede in el sa nu moara ci sa traiasca vesnic.si aici are dreptate, fiindca inaltarea sarpelui acum jdemii de ani arata spre inaltarea fiului lui Dumnezeu spre salvarea oamenilor.chestia e ca sunt marturii cu maaare distanta intre ele, luate de pe manuscrise diferite scrise in vremuri diferite, si care spun ca cele trecute{sarpele}arata spre cele viitoare{rastignirea}ambele salvand oamenii de la moarte.ce pot sa-ti mai spun? probabil nu-l intereseaza pe Dumnezeu ceia ce spui tu despre dezastre cat il intereseaza vesnicia noastra.ce conteaza 70-80 de ani in raport cu vesnicia? tu nu vezi ca tragem parturile pe aici cativa ani, si in rest? unde vom fi?