| anonim_4396 a întrebat:

Care din cele doua e adevarata: Nu exista religie fara Dumnezeu sau Nu exista religie fara oameni?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Initial am vrut sa zic ca nu exista religie fara miracole... dar mi-am adus aminte de budhisti, pentru ei insasi existenta lucrurilor este un miracol, deci nu se pune.
Asa ca ma gandesc ca nu exista religie fara o carte sfanta (sau ma rog, un set de norme). Ce, mai stie careva ce religie aveau oamenii cavernelor?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ei nu erau oameni draga, ei n-aveau nevoie de bataie la curulet big grin. Glumesc. ma transpun acum cu muzica mea din tinerete cand fugeam de-acasa si-mi zbeganeam capul pana vedeam galaxii multicolore happy. mi-a trecut de aia cu religia. caut unink de la Italia's got talent. bestial de misto.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iertarea lui Dumnezeu nu tine de religie.Ea poate sa fie primita prin credinta in jertfa Domnului Isus.Spune Biblia:,,De ai avea pacate cat nisipul marii,iti vor fi iertate.,,Nu poti tu sa pacatuiesti cat poate ierta Dumnezeu. Conditia este ca tu sa regreti pacatele,sa ii ceri iertare Lui Dumnezeu,si sa nu le mai faci.Trebuie sa umbli in ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu,sa postesti,sa te rogi,daca vrei sa fii mantuit.(vedem talharul de pe cruce,a fost mantuit in ultimul ceas al vietii),dar nu trebuie sa ne bazam pe acest lucru,s-ar putea sa nu avem harul acesta!

| Paulla a răspuns:

A doua. Chiar şi dacă ai religie, trebuie să admiţi că a doua este cea corectă. Există mii şi mii de religii, ar fi chiar stupid să afirmi că toţi acei zei există...

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Religie fara Dumnezeu exista: buddhismul. Nu cunosc niciun exemplu de religie fara oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| mishuzuchan a răspuns:

Nup exista religie fara dumnezeu dar nici fara oameni care sa creada in acea religie ^^ parerea mea

| skama18 a răspuns:

Nu aven nevoie de religie, doar de credinta in Dumnezeu si Isus, nu in icoane facatoare de minunilaughinglaughingeu nu am vazut vreo minune facuta de o icoanalaughinge si haios si mai e si sfanta icoana auzi.laughing

| andrei2002 a răspuns:

Prima ca daca nu ar fi fost Dumnezeu am credea in zei ca grecii antici. Funda te rog!

| anonim_4396 explică (pentru andrei2002):

Dar la Dumnezeu la ce-i trebuie religie daca n-ar fi oameni? sa-si arate regulile lui insusi? banuiesc ca el stie exact ce-are de facut.