| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista atatea religii? De unde sa stim care este adevaratul Dumnezeu si adevarata religie?

Răspuns Câştigător
| Denly a răspuns:

Sunt multe religii, că să afli despre ele mai multe poți citi Mircea Eliade - Istoria religiilor.
Eu încă nu sunt lămurit cu adevăratul dumnezeu, doar că lucrurile, sunt prea complicate și ceva sigur le-a creat. Nu cred ca din ceva a evoluat absolut toate insectele toate florile toți arborii, toate animalele, toați oamenii și tot mai departe. Ceva le-a construit. Un dumnezeu există cu adevărat și îi domină pe ceilalți așa ziși zei. Dumnezeu care a creat totul. A creat și soarele care dă viață, dar și meteoritul care vine și distruge viața. Noi suntem cam neputincioși în a ne apăra împotriva unei adevărate catastrofe. Nu putem decât să trăim viața cât de corect putem, să ne și bucurăm de ea și să rămânem la mila marelui Creator, să ne permită o viață liniștită.

21 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu exista adevarata religie în condițiile în care Dumnezeu in care crezi tu nu a venit sa scrie una. Dumnezeu nu există. E un personaj biblic inventat de scriitorii bibliei. A crede nu e tot una cu a stii. Poti sa crezi, poti sa stii dar nu afla dacă există sau nu in realitate si nu doar in capul tau, asta e clar.

| AlexandruAdy a răspuns (pentru Donsavas):

Te întâlnești dincolo cu cuvintele astea si cu ideea asta ateistă

| Steregoi a răspuns:

Satan promoveaza religiile. Putem sa gasim adevarata credinta din Biblie si din natura.

| Mircea08 a răspuns:

Religiile nu le-a creat nici Dumnezeu si nici Iisus. Ele sunt create de cei care au urmarit sa destrame biserica lui Iisus.
Care este adevarata religie si adevaratul Dumnezeu? - Fiecare isi alege in functie de felul lui de a fi, dumnezeul in care sa creada. Nu toti sunt ai lui Dumnezeu, mai sunt si ai lui satan iar aceia aleg orice altceva numai pe Dumnezeu nu deoarece El e singurul dusman al lor

| Teffan a răspuns:

Exista atatea religii pe cat atatea culturi ale atator popoare existente pe acest pamant.
Religia este in directa legatura cu un popor,un grup colectiv,si este definitorie pentru un popor.
Un popor este distins de altul prin rasa si cultura.

De asta exista atatea religii.

Crestinismul este o religie universala vruta a fi pentru orice fiinta umana,si construita in felul asta.
De aceea este anihilatoare de cultura.
Daca inainte de crestinism,culturile diferitelor popoare prosperau,crestinismul a adus sabia si a distrus prin foc si pulbere,violenta si masacru,in numele unui evreu.

Islamul a terminat populatiile indigene pe care le-a asimilat cultural iar iudaismul a fost initiatorul carnagiului abrahamic prin plagiere,defaimare a unor credinte mai vechi si pervertirea acestora.

Fiecare popor are viziune diferita asupra divinitatii.
Un aspect important este ca toata planeta credea in reincarnare inainte de crestinism si in afara de iudaism,facand abstractie de distantele considerabile dintre popoare.
Europenii,hindușii,africanii, baștinașii hawaiieni
Absolut toti detineam doctrina reincarnarii.
Dupa a venit crestinismul si a spus ca nu e ok, si ne-a si oprit prin tehnici psihologice de a cauta in ocult, raspunsul la intrebarile existentiale.
Crestinismul si toata coalitia lui nefasta, s-a vrut a fi piatra funerara intinsa peste cadavrul culturilor pe care le-a ingropat.
Si ne-a luat posibilitatea de a experimenta adevarul ancestral.

| Romanul86 a răspuns:

Unii întemeietori de religii vreau bani și adulatori.

| unvecin a răspuns:

„Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit diavolul și Satana, acela care înșală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui." (Apocalipsa 12:9)

Multele religii false sunt lucrarea lui Satan, pentru a aduce confuzie și pierderea oamenilor.

„Religia curată și neîntinată, inaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani și pe văduve în necazurile lor și să ne păzim neîntinați de lume." (Iacov 1:27)

„Le-am dat Cuvântul Tău; și lumea i-a urât, pentru că ei nu sunt din lume, după cum Eu nu sunt din lume. Nu Te rog să-i iei din lume, ci să-i păzești de cel rău. Ei nu sunt din lume, după cum nici Eu nu sunt din lume. Sfințește-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul." (Ioan 17:14-17)

Din Biblie știm pentru că aici sunt adunate mărturiile celor care L-au cunoscut pe Isus - Mântuitorul lumii.

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Link cu dovada, please.

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sorry. Acum l-am observat.

| AlexandruAdy a răspuns (pentru unvecin):

Precis,ma bucur ca ai scris, sunt de aceeasi parere, si da foarte bine ai obiectat despre religii, Dumnezeu mantuieste pe cel credincios Lui, Nu doar cu numele, pe cei ce au legamantul in apa si Duhul Sfânt
Doresc ca cei ce nu cred in ce este scris in Sfânta Scriptură sa pastreze parerile jignitoare si fara folos.

| Lenna1290 a răspuns:

Din biblie. Citeste biblia. Dumnezru este unicat.

Răspuns utilizator avertizat
| Lenna1290 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar tu ce esti ateu? Macar te auzi ce spui " de unde stii ca biblia e cuvantul lui Dumnezeu "? Frate nu esti intreg. Preotii din ce citesc in biserica din bibloe pocaitii ce carte folosesc biblia,. In fine esti liber sa crezi ce vrei. Presupun ca nu crezi in rai sau iad...

Răspuns utilizator avertizat