| Inferno a întrebat:

Care din voi credinciosilor ati avea curajul/credinta de a intra intr-o cusca cu 20 de lei flamanzi in speranta ca Dumnezeu o sa va salveze.
Cine ar avea curajul/credinta ca sarind de la 4000 de metrii altitudine, fara parasuta sau orice alt instrumenc ce ar incetinii coborarea, sa ajunga la sol in viata si fara rani?
La urma urmei singurul lucru de care e nevoie este credinta. Poate face fata credinta acestor probe?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smerenia in credinta nu inseamna sa te crezi tu atat de sfant incat sa ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau, ci sa dintre toti sa te crezi cel mai putin credincios, fiindca cine se sumeteste va fi smerit, si cine se smereste va fi inaltat.intales-ai trudila? ca si iisus a intrebat odata si a spus; cine se crede fara pacat, sa arunce primul cu piatra.e cam aceeasi problema.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Sigur poti sa iti spui in sinea ta:''Fara nici o problema''.Una este sa crezi ca Dumnezeu poate sa faca ceva; cu totul alta este sa te pui in situatia de a te incredinta in mana Lui.Asta e deosebirea dintre a crede cu mintea si a crede cu toata fiinta. Dumnezeu nu ne cere sa avem o credinta oarba, ci o credinta fara limite, prin care sa ne incredem in El pe deplin.De sute de ori ne roaga in Biblie sa ne incredem in El. Avem tendinta sa facem din incredere o zona gri, insa pentru Dumnezeu problema se pune mai mult in alb si negru:ne incredem sau nu ne incredm in El; suntem cu El ori impotriva Lui.Credinta adevarata este credinta din inima, in care te arunci cu o totala abandonare de sine.

| Shaoran a răspuns:

Eu? Nu pot sa spun nimic despre asta, nu e crestinesc sa te falesti cu "curajul/credinta" ta.

Dar daca te uiti la Parintii Pustiei, o sa vezi n cazuri.

| คlєxヅ a răspuns:

1.Dumnezeu nu te salveaza daca ti-o faci cu mana ta
2.Nimeni nu ar avea curajul ca sa sarade la 4000 de metrii altitudine
3.Credinta...Credinta,daca crezi cu adevarat in Dumnezu s-ar putea sa te salveze.Dar la 1 si 2 cred ca, ai fii nebun sa faci asa ceva!

| Silyca a răspuns:

Un om cu credinta adevarata ar face oricare din aceste lucruri fara sa se gandeasca doar basundu-se pe credinta lui, dar tu nici macar nu ai curajul sa te dai jos din pat dimineata fara sa-ti iei masuri de siguranta.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sa stii ca primi crestinii faceau si de astea nu ea salvat nimeni, in prezent majoritatea sunt crestinii cu numele

| RoseQueen a răspuns:

Ei bine, daca ar fi sa ne luam dupa Biblie credinta face cu adevarat fata la orice, dar o credinta de neclintit.
Eu personal cred ca as avea curajul/credinta, poate chiar nebunia de a sari in gol de la 4000 de matri altitudine fara parasuta sau orice altceva si chiar sa intru intr-o cusca cu 20 de lei flamanzi fara vreo protectie si sa stau neclitita in mijlocul lor, fara teama.
nu zic ca-s eu cea mai mare credincioasa sau urajoasa de aici, dar crea ca sunt printre cele mai nebune, pentru ca sincera sa fiu, prin cate am trecut m-as arunca si-n foc sa scap de a aici uneori.iar alteori as da orice doar ca sa nu plec de aici.

| Dreamer12345 a răspuns:

Nu cred ca ai inteles bine chestiile cu credinta. Poate vei supravietui avand credinta sarind de la 4000 metrii inaltime daca asa iti este dat ma rog sa nu crezi ca is pocaita dar cred in Dumnezeu dar daca Dumnezeu ti-a dat sa mori maine maine mori sau daca el ti-a dat sa mori peste 30 de ani peste 30 de ani mori exceptie fac cazurile gen sinucidere acele pacate nu se iarta niciodata dar daca crezi in Dumnezeu el te va ajuta. Asta e parerea mea cel putinhappy

| Thunderstruck a răspuns (pentru Dreamer12345):

Doamne doamne al tau e, dupa cum il descrie biblia, atotstiutor, deci el ti-a dat sa te sinucizi si implicit sa ajungi in iad.E la mintea cocosului sa iti dai seama de faptul asta daca stii ca e omnipotent, omniprezent, atotstiutor si alte maxime.

| lorykiss9710 a răspuns:

Daca esti nebun...DA!

| lorykiss9710 a răspuns:

Daca esti nebun...DA!(nu ma refeream la tine-ma refeream la general)

| SEkaty3 a răspuns:

Nimeni nu ar face asta, parerea mea...numai cel mai credincios om din lume..sau vreun magicianlaughing

| ny11 a răspuns:

Asta e greseala ta credinta nu inseamna ca daca te arunci de la 4000 de metri te scapa Dumnezeu,credinta e pentru tine pentru sufletul tau,credinta in Dumnezeu, este pentru curatarea sufletului, este cum te-ai spovedi in fiecare zi, si pe aceasta cale te sfatuiesc sa lasi tampeniile ca daca te arunci de la nu stiu cati metri s-au intr-o cusca cu lei, e spre binele tau sa ai credinta.Crede in Dumnezeu si ai sa vezi ca o sa ai de castigat:X