| JoinTu a întrebat:

Care e diferenta dintre a te pocai si a te cai?

Răspuns Câştigător
| mat31new a răspuns:

Complet fals ce ati spus. cornel are dreptate,
a te caii inseamna sa iti recunosti faptele pe care le-ai facut,
a te pocai inseamna ca recunosti ca ai gresit si nu mai faci acele fapte. nu are legatura cu secte sau culturi.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

A te cai inseamna a regreta faptele rele pe care le-ai facut.A te pocai inseamna a te lasa de ele!

| Esperança a răspuns:

"a te pocai inseamna a trece la un alt regim religios" interesant, nu stiamhee hee

"Cainta" este un cuvant imprumutat. Corect este pocainta, nu cainta! Hristos ne vorbeste doar despre pocainta.
Iar pocainta inseamna innoirea mintii, innoirea vietii, pocainta inseamna sa te lepezi de firea pamanteasca cu patimile si poftele ei. Pocainta inseamna sa duci o viata dupa Voia lui Dumnezeu! Pocainta te apropie de cer.
Fara credinta si pocainta nu ai cum ajunge in Imparatia Cerurilor!

Fapte A."30 Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;"

Luca 24:"47 Şi să se propovăduiască tuturor neamurilor, în Numele Lui, pocăinţa şi iertarea păcatelor, începând din Ierusalim."

| Thunderstruck a răspuns:

Pocai-cai = Po.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai primit doar raspunsuri proaste,care dovedesc o totala necunoastere a religiei si a termenilor folositi.o multa bagare in seama, fara rost, si pierdere de timp di partea celor ce au raspuns.si cum, un razboi nu se castiga cu mana pe vipusca pantalonului si batand pas de defilare.asa si mantuirea sufletului nu se castiga, dandu-ne cu parerea, sau credinta nu vine de pe TPU.credinta e o treaba serioasa iar pocainta este atat de importanta in viata unui om incay nici nu poate fi discutata aici.

| andreigroza19 a răspuns:

Pocainta tine de religie si inseamna sa treci de la o religie al alta sau de la o credinta la alta in timp ce a te cai inseamna a indrepta o greseala pe care o faci adica sa vezi lucrurile rele pe care le-ai facut si sa incerci sa le indrepti(Ex:Ucizi pe cineva, Ai timp ani buni in inchisoare sa te caiesti(sa vezi ca ai gresit))

| Laura46 a răspuns:

Nu confunda "a te pocai" cu ceea ce fac pocaitii, adventistii sau cum se numeste secta aceea.Inseamna sa regreti faptele rele,sa iti para rau pentru greselile comise,si sa iti schimbi viata in bine, traind cat mai frumos in intelegere cu semenii tai, practic intoarcerea la Dumnezeu.

| miln a răspuns:

A te pocai e o religie si a te cai e atunci cand iti pare rau de ceva

| Cαтєα21 a răspuns:

A te pocai - a-si marturisi pacatele savirsite.
A te cai - a-i parea cuiva rau, a regreta, a recunoaste ca a gresit.

| BumtziBums12 a răspuns:

Pocainta=Regret pentru faptele facute
Caiala=A te ruga pentru iertarea pacatelor savarsite! Deci este ff mare diferenta Funda pls?

| Katastrophe a răspuns:

Pai a te pocai inseamna a trece la un alt regim religios sau a se alatura anumitor secte religioase, sa zicem asa, si a se cai, inseamna a-i pare rau de ceva.