| tHeAnGeLoFwOrLd a întrebat:

Care este diferenta dintre a te pocai si a fi pocait?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

A te pocăi- a te întoarce de la păcat, a simţi tristeţe şi regret.
a fi pocăit- care se căiește sau adept al unei secte creștine apărute în prima parte a secolului XIX în Ungaria, care consideră pocăința mai presus de orice virtute sau dacă generalizezi inseamnă a fi adept al unor secte religioase creștine, sectant.

3 răspunsuri:
| Zumbalaarebeca a răspuns:

A fi pocait inseamna sa fi botezat si sa frecventezi biserica cu aceasta relige iar a te pocai inseamna sa fi de alta relige si sa incepi sa frecventezi biserica penticostala adica cea de pocaiti cum se stie prin popor si sa adopti si felul de a trai si obiceiurile respective. pocait,baptist, catolic, crestin ortodox sunt tot oameni si toti cred in acelasi dumnezeu doar unele obiceiuri difera putin.

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

Ei bine,a te pocai=a-ti parea rau pentru faptele facute
pocait=dupa religia baptista,penticostala etc se interzic anumite lucruri: dans,petrecere,folosirea anticonceptionalelor, purtarea cerceilor, prostitutia.adeptii acestor religii se numesc pocaiti

| teodor_1941 a răspuns:

Un om injura de dumnezei, altul se lauda cu amanta, altul
duhneste inca de dimineata a bautura, unul s-a sculat,, cu fata intoarsa,,, altul vorbeste porcos, altul are privirea senina, vorbeste calm, cu bunavointa, gata sa te ajute.
Toti se declara crestini. Spuneti- mi, incercand sa-i recunoasteti dupa faptele si roadele lor, care sunt ortodocsi
si care pocaiti? Aceasta este diferenta...