| xxxSecretDiscretxxx a întrebat:

Care e diferenta dintre ortodoxi si catolici?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Stiu ca iti place sa cunosti cat mai multe, de aceea iti trimit acest material care mi se pare extrem de interesant. http://www.monergism.ro/wp-content/uploads/Formalismul-JC-Ryle.pdf

15 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

De ortografie. Ortodoxi e scris gresit, catolici corect.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc. Suna interesant.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Sunt sigura ca o sa iti placa! happy

| Darkguy a răspuns (pentru Dandanache):

Bine spus happy

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Stiu ca iti place sa cunosti cat mai multe, de aceea iti trimit acest material care mi se pare extrem de interesant. http://www.monergism.ro/wp-content/uploads/Formalismul-JC-Ryle.pdf

| milan9 a răspuns:

Distanţele relativ mari şi comunicarea ineficientă între Biserica din Apus şi Biserica din Răsărit au dus la apariţia în Apus a mai multor deosebiri în cult şi apoi în dogmă.

Patru dintre aceste deosebiri au fost considerate în Răsărit inovaţii şi greşeli de neacceptat care rup unitatea de credinţă şi de cult. Acestea sunt următoarele:

- introducerea primatului papal sau autoritatea absolută a papei în Biserica Romei; în Răsărit, patriarhul era supus autorităţii sinodului şi nici o hotărâre dogmatică nu putea fi concepută fără a se recurge la sinod;
- adăugarea dogmei "filioque", cuvânt adăugat de Biserica Apuseană în crezul creştin alcătuit în secolul al IV-lea;
- introducerea azimei (pâinea nedospită), întrebuinţată la Sfânta Euharistie în Biserica Apuseană; în Biserica Răsăriteană se folosea pâinea dospită (prescura) pentru această Sfântă Taină;
- introducerea credinţei în existenţa purgatoriului- loc intermediar între Rai şi Iad unde se considera de către catolici că sufletele suferă şi se curăţă de păcate. Introducerea doctrinei a fost făcută în sec. al IX-lea iar tensiunile s-au accentuat până în faza schismei (scindării unităţii creştine în două: Biserica Apuseană şi Biserica Răsăriteană).

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ca-s de religii diferite.

| dracu14 a răspuns:

In 1999 a aparut un motor de cautare numit google, il poti folosi, e free

| 3xfemeie a răspuns:

O diferenta pe care nu o vei gasi pe net sau in carti este data de pretul serviciilor. big grin

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pur troll-ing si aberatii.
Poti sa te gandesti de doua ori inainte sa dai un "sfat" d'asta cum ai dat tu?

| 3xfemeie a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

In primul rand nu este un sfat! Este pur si simplu o constatare reala si personala! Mai gandeste-te tu, inainte sa bati campii, pentru ca nu intreaba de diferentele dinte ortodoxie si catolicism! Cine este troll aici? Nici macar nu citesti intrebarea? Or ce te-a ofensat de fapt?

| ghandi2013 a răspuns (pentru 3xfemeie):

rolling on the floor
Corect.

| C0nstantin a răspuns:

Mai bine te folosesti de fratele Goagal si varu` Wiskeypedia sa iti gasesti materiale si sa le studiezi, decat sa faci lumea sa iti scrie romane intregi.

| MetalForever a răspuns:

Ai auzit de marea schisma din 1054? Daca nu, citeste.S-ar putea sa tragi ramuri si concluzii, doar daca nu esti prost.

| tinerelul a răspuns:

Eu cred ca esti prost. Stii de ce? Pentru ca la o asa intrebare nu se poate raspunde printr o fraza si oricum nu ai intelege. deci rostul intrebarii postate aici este de a ti arata inteligenta. Daca vrei sa aflii raspunsuri la asa intrebari cauti materiale (daca vrei cu ajutorul motoarelor de cautare de pe net ) referitoare la subiect. Apoi pui mana lenesa pe carti si le citesti si ti faci o idee. Dar se pare ca nici cartea de gramatica nu ai prea studiat o. TI AM ZIS : ESTE DOAR O PARERE NU ESTE O AFIRMATIE CARE AFIRMA ADEVARUL 100%