| alex241 a întrebat:

Care este diferenta dintre ortodoxi si GRECO catolici
Inafara ca in loc de duh se zice spirit

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Greco-catolicii sunt ortodocsi in traditie si obiceiuri, dar catolici in cateva aspecte doctrinare:
-Il considera pe papa ca fiind capul bisericii.
-Cred in existenta purgatoriului.
-Cred ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul si de la Tatal (ortodocsii cred ca doar de la Tatal).
-Se impartasesc cu azima (paine nedospita), ortodocsii se impartasesc cu paine dospita.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ortodocsi = greco catolici
Catolici = romano catolici
Ortodocsi sunt aceiasi cu greco catolicii difera doar unde se afla PREAFERICITU.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Esti total in afara subiectului...

| danut a răspuns (pentru milan9):

I-a vezi cum va spun SEFI VOSTRI catolici si mai discutam.

| doctorandus a răspuns:

Greco-catolicii sunt subordonati Papei de la Roma.

| DeyCj a răspuns:

Diferenţa e de ideologie. Ortodoxismul slăveşte sfâta treime cu preponderenţă, greco-catolicismul slăveşte cu preponderenţă maica domnului.
Greco-catolicicii se subordoneaza papalităţii, ortodocşii unui prea fericit.
Greco-catolicii sunt o combinaţie între doxa dreaptă şi catolicism.
etc.

| xerxes1 a răspuns:

Mintea noastra cauta diferente cand de fapt ar trebui sa cautam asemanari.
Ambele categorii cred in acelasi zeu fals inventat de evrei.
Restul chiar nu mai conteaza.

| gratargratar a răspuns:

Greco-catolicii au fost inventati de papa sub auspicile habsburgilor, pentru a se incerca deznationalizarea romanilor din Transilvania. Greco-catolicismul e un cult simbolic pentru semantica verbului "a trada".

Greco-catolicii sunt subordonati papei si au importat anumite aspecte cultice din catolicism, combinandu-le cu cele luate din ortodoxie.