| victor987 a întrebat:

Care e diferenta intre vechiul si noul testament? Dz era mai nemilos in vechiul testament asa am inteles adica ochi pentru ochi...cum de a aparut noul teatament si de ce e o asa mare diferenta intre cele 2?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Acum Isus a platit pretul, noi trebuie doar sa acceptam iertarea Lui.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cam crud iahve asta,

2 Imparati 19:35~35În noaptea aceea, a iesit îngerul Domnului, si a ucis în tabara Asirienilor o suta optzeci si cinci de mii de oameni. Si cînd s'au sculat dimineata, iata ca toti erauniste trupuri moarte.

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

"Plata pacatului este moartea"

--Moartea nu exista.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Este moartea fizica cat si cea spirituala.

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Da,dar acolo sunt brutalitati si sclavagism de cea mai joasa speta.
E ca si cum nu ai citi din biblie ci dintr-o carte thriller si sadica.

Cum poti accepta ca dumnezeul in care crezi este asa cum iti infatiseaza acolo in texte niste oameni fiecare cu frustrarile lor pe care si le-au varsat acolo in pagini?

| MMihai a răspuns:

Nu este vina mea, că nu ai priceput, că noul și vechiul testament sunt scrieri foarte diferite, care de fapt, nu au nici o legătură una cu alta, decât că au localizat acțiunea basmelor din noul testament, în țara Canaanului.

| danut a răspuns:

Nu exista nici un fel de diferenta, diferenta este in "intelegerea" noastra. Amandoua trateaza acelasi "SUBIECT" dar din doua perspective. Cele doua testamente vorbesc despre Isus Hristos ca un Creator, Parinte si conducator al unui popor ce trebuia sa fie un popor de Preoti pentru omenire, razvratirea si neascultarea acestui popor si lupta lui Dumnezeu pentru a nu distruge acest neam plin de el si NEASCULTATOR. Al doilea Testament trateaza SACRIFICIUL lui Dumnezeu (Isus Hristos) pentru INTREAGA omenire si alegerea unui alt popor pentru lucrarea Sa. Amandoua Testamente vorbesc despre Dumnezeu Isus Hristos ca Jerfa pentru omenire.

| RAY a răspuns:

1Imparati 20:35-36~35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca. 36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd veipleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l-a omorît.

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd veipleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l-a omorît. "

Cat de ABERANT!
Rautate pentru nimic.
Rautate impusa.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Asta nu-i nimic in comparatie cu multe alte crime, te rog citeste ai si link

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Le-am mai citit, Ray...
Nu vreau sa-mi incarc creierul cu spurcaciuni si maceluri...le stiu happy

| RAY a răspuns:

O istorie a lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo SaveFrom.net

A fost Isus Cristos un individ moral?
http://www.atei.ro/Text/aficimprn.html
Crime-in-Biblie
http://www.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie

https://sites.google.com/......-in-biblie
cam asta e diferenta

| AvalohAlyn a răspuns:

Vechiul Testament se bazeaza mai mult pe legile si credintele si obiceiurile evreilor,poporului ales iar Noul Testament arata marea jertfa si invatatura Mantuitorului Iisus Hristos.
Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau sa rascumpere de pacate oamenii,Dumnezeu a hotarat asta sa creeze legea iubirii din Noul Testament.
Parerea mea personala este ca Noul Testament este BAZA,dupa el trebuie sa ne luam,el sa ne fie calauza,vechiul testament este mai mult pentru poporul ales,e o parte mai mult cu istorie,istoria evreilor,Dumnezeu si evreii etc insa Noul Testament e pentru toti,el reprezinta MAREA JERTFA a Mantuitorului Iisus Hristos,marea iubire, marea toleranta, iertare, mila, pace.Stim cu totii ca Iisus chiar a existat cu adevarat.
Cum a mai zis si Ema,Dumnezeu este si milos, si bun si tolerant si iubitor dar si DREPT! El a vrut sa arate o parte din dreptate in Vechiul Testament si iubirea, mila, pacea, toleranta in Noul Testament.Insa noi trebuie, dupa parerea mea strict personala sa ne ghidam mai mult dupa Noul Testament, sa propovaduim Evanghelia si sa credem in Hristos.Fiindca sa nu uitam, crestin vine de la Christ.
Numai bine

| victor987 explică (pentru AvalohAlyn):

Nu stiu cum poti sa spui ca e bun si drept cand prin biblie se incurajeaza sclavismul se da foc oraselor in care traiau homosexuali cand dz cica e bun dar el te duce in iad ppe eternitate si normal ca el e bun.el si a sacrificat fiul pentru pacatele oamenilor dar sacrificiul asta cand iti omori fiul nu e un pacat in sine? bine apoi dupa ce a murit pe cruce isus a ajuns din nou la imparatie la tacsu deci nu stiu ce mare sacrificiu...

| ada92 a răspuns (pentru victor987):

Scripturile ebraice sau Testamentul vechi tratează începuturile istoriei pământului şi ale omenirii, precum şi istoria anticei naţiuni Israel de la originile ei până în secolul al V-lea î.e.n.
Scripturile greceşti creştine sau Testamentul nou se concentrează asupra învăţăturilor şi activităţilor lui Isus Cristos şi ale discipolilor săi din secolul I.
In Vechiul testament sunt descrise razboaie pe care Dumnezeu l-a aprobat pentru a-si apara poporul, dar aceste razboaie au fost doar contra celor care, prin conduita lor depravata, prin atitudine si prin ceea au facut ( si-au aruncat copii in foc ca jertfa pentru zei etc) l-au suparat pe Dumnezeu. Multe religii învaţă că iadul este un loc unde se află demoni şi unde cei răi, după ce mor, sunt pedepsiţi, dar in biblie nu spune asa ceva, iadul se refera la locuinta mortilor insa biblia vorbeste despre moarte ca fiind opusul vietiisadEclesiastul 9:5, 10) „Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic. Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."

| Lizzu a răspuns:

"Dz era mai nemilos in vechiul testament asa am inteles adica ochi pentru ochi...cum de a aparut noul teatament si de ce e o asa mare diferenta intre cele 2?"

--- Pentru ca la scrierea bibliei au contribuit 70 de scribi ce si-au expus ideile acolo, fiecare in felul sau si nicidecum influentati de o fiinta superioara.
Ia tu 50 de oameni si pune-i sa scrie o poveste.
Vei vedea ca fiecare interpreteaza scrierile predecesorilor in felul sau. Daca eu vin si scriu ca sa-ti continui tie partea de poveste relatata pana atunci, eu voi continua in felul meu incercand totusi sa pastrez firul principal. Dar diferentele vor iesi la iveala pentru ca gandirile oamenilor sunt diferite.

Asta e explicatia din punctul meu de vedere.

| WhiteLife a răspuns:

Diferenta este ca in Noul Testament a venit Domnul Isus pentru a implini proorocirile din Vechiul. E o mare diferenta si din cauza timpului, si din cauza dezvoltarii societatii umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta este ca nu au fost scrise de acelasi/aceeasi autori.

| victor987 explică:

Imi raspunde cineva si mie la intrebare?

| Marian001 a răspuns:

Da,exista o diferenta destul de mare.Pentru ca in Vechiul Testament este vorba despre Facerea lumii, despre Moise deci despre prooroci si despre cele dinaintea lui Iisus Hristos.Iar in Noul Testament este vorba despre Mantuitorul despre nasterea Sa, minunile pe care le-a savarsit, patimile, moartea si invieriea Sa in morti a 3 zi.

| addi90 a răspuns:

Cred in D-zeu dar nu cred tot ce e in biblie, n-a picat scrisa din cer...a fost scrisa de oameni.iar oamenii intotdeauna si-au urmarit interesele. exemplu templierii care ucideau pe cei care l-i se impotriveau folosinde-se de numele Domnului... Dzeu ne-a oferit 10 porunci, traiesti dupa alea si esti sfant. hai cu sfarsitul lumii