| Meme10Memu a întrebat:

Care e eroarea din urmatoarele afirmatii? Daca nu ar fi intuneric nu s-ar putea distinge lumina, daca nu ar exista pacat nu s-ar putea distinge puritatea, daca nu ar exista imoralitate nu s-ar putea distinge moralitatea, daca nu ar exista rau nu s-ar putea distinge binele, daca nu ar exista uratenie nu s-ar putea distinge frumusetea, daca nu ar exista prostia nu s-ar putea distinge inteligenta, daca nu ar exista boala nu s-ar putea distinge sanatatea, daca nu ar exista moartea nu s-ar putea distinge viata, daca nu ar exista razboi nu s-ar putea distinge pacea. Si lista poate continua. Raul va exista pentru totdeauna pentru ca sa se poata distinge binele? Acesta e scopul Lui Dumnezeu? E corecta afirmatia "daca nu ar exista contrast nu s-ar distinge clar NIMIC"?

Răspuns Câştigător
| alex598 a răspuns:

Raportul este exact invers. Dacă nu ar exista binele nu ar avea cum să existe rāul pentru că binele este un standard iar rāul este orice nu se conformează acelui standard. Dacă nu ar exista decât răul atunci acela ar fi binele pentru că acela ar fi cel mai înalt standard și nu ar exista nimic mai bine de atât. Nu binele este cel ce nu poate exista în absența răului ci răul nu poate exista în absența binelui.

| Meme10Memu explică (pentru alex598):

Raul provine din bine. Intunericul provine din lumina.

Geneza 3:22:"Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!"

1 răspuns: