| devon a întrebat:

Asa... deci "exista bina si rau"?

Din cate am observat eu Binele si Raul sunt doar niste notiuni care nu isi au rostul... adica ceva ce reprezinta "raul" pentru o persoana inseamna "binele " pentru alta si invers. adica. stati ca mi-am pierdut ideabig grin.

da sa revenimtongue. Adica un lucru nu ii poate multimi pe toti.

De exemplu pacea. Pentru unii inseamna liniste, intelegere printre oameni etc(nu prea am idei acum da gasiti voi) Gresit din punctul meu de vedere deoarece pacea reprezinta linistea dinaintea furtunii:" pacea e cea mai rapida cale catre un razboi".

si razboiul este bun sau rau? e bun pentru castigatori rau pentru pierzatori.

sunt mil de ex.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista bine exista rau.Chiar si un copil mic stie cand a gresit ceva.Cu totii stim cand am facut binele, si suntem perfect constienti cand am gresit. Dumnezeu a pus in fiecare constiinta si aceasta ne mustra atunci cand gresim.

| Vizitiul a răspuns:

E absolut firesc ceea ce se intampla! Oameni diferiti, conceptii diferite, idealuri diferite. Cine a zis ca razboiul e bun pentru castigatori? Ala care se razboieste, din start e perdant, indiferent daca izbuteste sau e invins. Stii de ce nu putem fi toti multumiti? Pentru ca suntem abundati de egoism, si a nabii daca ne sufocam, iar asta, nu ne opreste sa ne lamentam. Eu nu m-as mai kka pe mine, serios. As incerca sa fiu drept fata de mine, ca altceva nu mai ramane de facut. Fiecare interpreteaza cum doreste, se cauta nod in papura chiar daca nu exista papura in zona etc., si multe altele.

| Alphawolf a răspuns:

Tu chiar crezi ca binele si raul sunt relative, notiuni fara rost? Dreptatea, ce faci cu ea? Si ea este o notiune fara rost, o eliminam? Tie iti lipseste notiunea de bine si rau - benefic si daunator societatii. Daca o persoana prin comportamentul sau actiunile lui, considerate benifice in societate, provoaca rau altei persoane, este o problema cu a doua persoana - este iesita din tipar. Nu putem da dreptate tuturor deraiatilor mintali, prostilor sau celor cu egoism absurd. Ar fi haos. Ordinea trebuie pastrata! Oare ce as putea sa-ti raspund la intrebarea: razboiul este bun sau rau? Stii si tu raspunsul. Daca nu-l stii ai o problema mare.

| Razvan a răspuns:

Bine? Mai exista bine?

| ania a răspuns:

Daca binele si raul sunt asa de fara rost, de ce ne batem atata capul cu ele, de ce toti oamenii impart lucrurile in bune si rele?

Răspuns utilizator avertizat
| bebetho a răspuns:

Da, binele si raul sunt relative. E contradictoriu ce spui cu " pacea e cea mai rapida cale catre razboi " pentru ca fara pace nu am sti ce e razboiul si invers. Deci pacea e pentru pasnici si razboiul pentru razbunatori. Asadar cei pasnici sunt obligati sa intre in razboi pentru ca razbunatori, clar, nu recurg la o intelegere. Prin urmare razboiul nu e BUN pentru nici o parte deoarece amandoua au sansa sa piarda sau sa castige.

| unu a răspuns:

E rau ceea ce produce suferinta.

| AG a răspuns:

Binele si raul sunt 2 notiuni relative, abstracte.
Corect ar fi sa vorbim despre moral si imoral. Iar razboiul? Nu este bun pentru nimeni, deoarece in ambele taberi mor oameni, sunt suferite pierderi umane, iar fiecare om este unic. De aceea eu nu sunt de acord cu sintagma "razboiul este bun pentru castigatori si rau pentru invingatori".

| NOBODY a răspuns:

Lasă filozofia! Oricum te aștept în Iad.

| bybyana21 a răspuns:

Da, normal ca exista, insa toti oamenii pot percepe binele si raul in mai multe categorii. E ca si cum eu ti-as spune ca exista in viata si alb si negru, tu poti percepe negrul ca pe rau, in timp ce eu pot percepe negrul ca o culoare ca toate altele (ma rog non culoare). Ideea e ca magia binelui si a raului nu e perceputa la fel de fiecare.

| Schmuky a răspuns:

Bine si rau. Sunt notiuni pentru legi ( ex e bine saiti cumperi masina, e rau sa furi una) Si faza cu razboiul, daca tara atacata a castigat, tot mai este bine? Ea a suferit pierderi in propria tara, poate chiar cvili, dar a castigat, deci totul e bine nu? Razboiul e rau, oricum ai intoarcea.

| SilviaBlur a răspuns:

Cred ca iti poti da seama punand in balanta ceea ce cunosti, ceea ce pentru tine reprezinta adevarul. Asadar, daca tu consideri ca binele exista, sub orice forma, recunosti ca exista si rau. Si invers, of course. Hehe, asta imi aduce aminte de Socrate. Cum considera si el, stiinta este relativa. Unii spun ca nimic nu piere, altii spun ca toate inceteaza, la un moment dat, sa existe...si multe alte contradictii. Tot ce nu se poate nega este tocmai ce se afla in fata ta. Ala e adevarul tau, si desi tu intrebi ce este binele si ce este raul, ar trebui sa iti raspunzi singura, pentru ca orice raspuns ai primi, nu te va lamuri asa de bine cum sunt CONVINSA ca vei face chiar tu.

| devon explică:

Cum am zis. ce e bine pentru unii e rau pentru altii si invers... tocmai de aceea nu au rost