| mentholinks a întrebat:

Care e marele plan al lui Dumnezeu?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Planul e sa vina mesia si sa uneasca poporul evreu si poporul evreu sa conduca lumea, dar mesia asteptat de evreu nu a venit lucru recunoscut si de pavl

| StrongHeart a răspuns:

Sa te dezbraci si sa te pui in genunchi, la final tot tu platesti.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa facă ceruri noi si Pamant nou unde sa instaureze Împărăția Sa, așa cum a dorit-o de la început, înainte de căderea in păcat. Acolo vor locui cei mântuiți care si-auspălat hainele in sângele Mielului (lui Isus).

| mentholinks explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pai si de ce nu face?

| Whateverrr a răspuns (pentru mentholinks):

Ba o sa faca. Tot ce incepe va duce la bun sfarsit, la momentul hotarat de El. Dar pana atunci, o să mai vină și alte vremuri: Necazul cel mare (care va dura 7 ani), apoi Imparația milenială, si pe urma vom merge in cer/iad. (Subiecte tratate in Apocalipsa). Totusi, doar acum inca mai exista posibilitatea de pocainta/intoarcere la Dumnezeu, pentru ca traim in perioada harului, cand Domnul asteapta sa ne smerim si sa acceptam mantuirea Lui.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mentholinks):

Pentru ca așteaptă sa se întoarcă toți oamenii fiindcă Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului ci mântuirea lui.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"...Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului ci mântuirea lui."

Nice.laughing
Se naste intrebarea: De ce se feresc atunci crestinii de pacate daca pacatosii vor fi mantuiti?!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Si creștinii au fost păcătoși. Dumnezeu își dorește ca toți sa se întoarcă si să-l accepte pe Isus ca Mântuitor personal ca sa poată fi mântuiți. Iar păcătosul odată ajuns creștin firește ca trebuie sa trăiască fara sa păcătuiască. Inca este har pentru toată lumea, dar va veni vremea când se va lua harul de la neamuri si se va da poporului evreu. Atunci nimeni dintre neamuri nu va mai putea sa fie mântuit, dintre cei care au refuzat pana a fost har pentru neamuri.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu traiesti fara sa pacatuiesti? Orice naiba o insemna aia.

| EcceHomo a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum nu vrea moartea, când in biblie scrie clar:"Să ştiţi dar că Eu sunt* Dumnezeu Şi că nu** este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau† viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, Şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea."
(Deut.33:39)
Vrea,vrea!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru EcceHomo):

E vorba de moartea veșnică. Adică a doua moarte.

| EcceHomo a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Evident...

| Algo098 a răspuns:

Marele plan ar putea fi sa mai cosmetizeze povestile ca sa para mai reale, ca in secolul 21 e mai greu cu primitivismele. La marea putere si iubire a lui Dz te miri de ce omul credincios nu e multumit de el insusi si se considera un pacatos desi e o mare creatie "divina", te miri cum omul obisniut are "puterea" sa ignore realitatea si sa considere promisiunile fanteziste ca fiind reale, cum ar fi de exemplu sa creada ca e pacatos desi nu a facut nimic rau, ca va primi pentru credinta lui in niste povesti scrise de alti oameni, fix dupa moarte o alta viata mai buna si infinita. Asa intelege omul care nu gandeste, ca niste ritualuri primitive, cantece poezii si povesti il califica pentru un loc intr-o lume vesnica si mai buna. Nu îi da deloc de gandit ca promisiunea unei vieti mai bune doar dupa ce nu mai exista e o simpla inselatorie absurda, gandita de niste primitivi necinstiti. Omului credincios i se pare corect ca un Dz atotputernic, atotstiutor si iubitor sa considere credinta oarba in povesti, drept conditie necesara pentru intrarea in "imparatia cerurilor". Daca Dz e invizibil si nu face nimic, ce pretentie poate avea de la un om sa creada in povesti? E un Dz al absurdului care dupa ce sta ascuns, considera ca un om care nu crede in alti oameni potential mincinosi nu merita rasplata divina. E doar logica fantezista stramba a smechrilor care au scris cartile ca sa prosteasca omul obisnuit, bun, corect, muncitor si la locul lui.
E normal sa se intample asa. Intr-un calculator cand bagi informatii false, obtii rezultate false. Asa pateste si omul, daca nu isi foloseste ratiunea si se bazeaza doar pe informatii false date de alti oameni, ajunge sa gandeasca stramb, sa se desconsidere pe el insusi, sa se considere pacatos desi nu a facut nimic rau si sa creada drept adevarate toate fanteziile absurde.

| Irinel15123532 a răspuns:

Sa te scape pe tine de moartea vesnica, si pe mine, si pe orice om. De aceea a venit Hristos sa ne ia locul pe cruce, si-a dat viata ca rascumparare pentru noi. Tot ce a mai ramas, este ca tu sa accepti acest dar si sa te intorci la El.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Sa te scape pe tine de moartea vesnica, si pe mine, si pe orice om."

Sa te scape de ceva ce tot el a inventat si implementat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Tes. 4:3 "Voia lui Dumnezeu este sfințirea voastră"