| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Cu ce va ajutat Dumnezeu pana acum?
Credeti ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare dintre noi?

Răspuns Câştigător
| CandyTetris a răspuns:

As putea spune ca m-a ajutat sa copiez la examene,ca mi-a dat pita si blugi armani si toate alea.Dar adevarul e ca un sceptic asa ca mine va zice "am invatat" "a lucrat".Nu am crezut nici macar atunci cand mi s-a vindecat un chist, spuneam ca a fost primul aparat prost(a doua oara nu a mai aparut pe scan-uri).Am inceput sa realizez ca am putin merit pentru ce am abia dupa ce m-am vazut incoltita de mai multi golani pe o strada pustie(am mai putut sa spun doar in mintea mea "scapa-ma") si imediat ce am spus asta unul din ei a spus ca ma cunostea, ca sunt vara-sa(nu stiu cine era el.), am inceput sa cred dupa ce o profa care m-a urat 3 ani de zile si 1 an m-a tinut numai in 2 si 3(probleme personale) pur si simplu s-a imbunat in ultima saptamana(seara m-am rugat, dimineata mi-a pus 8) si m-a ascultat in fiecare zi pana mi-a iesit media(pentru mine o singura corijenta insemna sa imi calce in picioare viitorul), am inceput sa cred dupa ce una dintre persoanele la care tin cel mai mult a invins cancerul(dupa nopti de ruga si plans si o operatie reusita).A fost nevoie de 4 experiente nasoale ca sa inteleg ca nu am nici un merit pentru ca traiesc si pentru cum traiesc, dar am inteles.
Nu cred ca Dumnezeu are un plan, pentru ca nu poate sa faca alegeri in locul tau.Cred insa ca iti ofera toate oportunitatile de care ai nevoie si iti pune in cale obstacole pentru a te pregati si daca faci toate alegerile corecte poti sa te apropii de idealul lui Dumnezeu pentru tine.happy

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cu ce v-a ajutat Dumnezeu pana acum?== cu nimic

Credeti ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare dintre noi?== întrebă-l!

| cristi202 a răspuns:

Daca e sa iti raspund pe deplin la prima intrebare, nu mi-ar ajunge anul acesta sa tot tastez aici. Am sa-ti dau insa cea mai teribila experienta traita de mine: in 1997 m-am inbolnavit. O boala necunoscuta. Toate analizele erau bune, insa eu ma simteam din ce in ce mai rau, si aveam dureri in tot corpul care cresteau pe masura ce trecea timpul. A trecut asa un an. Renuntasem la job, nu mai ieseam cu prietenii, stateam doar in casa - durerile erau insuportabile. Erau atit de mari, incit in noiembrie 1998 am realizat cu groaza ca daca vor mai creste ceva timp, nu le voi mai suporta si ma voi sinucide din cauza asta. Au crescut asa pina in ziua de dinainte de a fi trebuit sa o fac. Si atunci am strigat efectiv la Dumnezeu sa ma ajute ca nu ma pot suporta. Si de atunci durerile au inceput sa scada, pina ce am revenit la o viata normala. Zic normala, dar chestia prin care am trecut m-a ajutat sa fiu mult mai puternic in fata altor probleme, m-a ajutat sa imi schimb perspectiva asupra vieti, m-a ajutat sa ii inteleg mai bine pe oameni, in special pe cei ce trec prin probleme, deci duc o cu totul alta viata, mult mai frumoasa.
Cred ca Dumnezeu are un plan cu fiecare din noi. Mai trist e ca cel mai adesea, multi dintre noi nu il afla, pentru ca nu e usor sa afli care este planul Lui pentru viata ta.

Răspuns utilizator avertizat
| DorelSudoru a răspuns:

Da eu o sa fiu actor de filme porno...huh sau vanzator la spice shoptongue

| ramonica1979 a răspuns:

Dumnezeu m-a ajutat cu foarte multe si eu cred cu tarie ca exista un plan pentru fiecare dintre noi, chiar inainte ca noi sa ne nastem. Asa spune in Biblie, ca fiecare dintre noi suntem nascuti pentru un scop predestinat. Problema intervine aici: oamenii vor sa traiasca dupa placul lor, nu vor sa asculte de Dumnezeu si au ales sa il scoata afara din viata lor ca ei sa isi conduca singuri vietile. Aici nu mai poate fi vorba de a implini planul lui. Planul lui va fi implinit de o persoana abia atunci cand aceasta persoana alege sa il lase pe Dumnezeu sa ii conduca viata si Dumnezeu o va conduce catre destinul si catre planul pe care El l-a avut inca de la inceput. Cam asta e realitatea. Am vazut asta intamplandu-se in multe vieti, chiar si in viata mea, cum Dumnezeu a calauzit pasii mei doar in momentul in care eu i-am dat voie. El nu se va baga in viata mea daca eu nu ii cer asta, am o vointa libera si eu voi alege daca il las pe El sa conduca sau daca imi conduc singur viata.
Sper ca te ajuta raspunsul meu. happy

| Mirceamrc a răspuns:

Rugativa ca fraerii eu nu cred pentru ca nu exista

| BxJ a răspuns:

In primul rand, nu se scrie D-zeu, se scrie Dumnezeu
In al doilea rand, Dumnezeu te ajuta, cu toate in viata, dar tu nu iti dai seama, el ti-a dat viata, fara el, tu nu traiai, ti-ai dorit ceva, si poate ca nu ai primit, dar Dumnezeu stie de ce nu ai primit, si in plus, nu puteti vorbi urat despre Tatal vostru spiritual, aveti incredere in el, si o sa vedeti diferenta!

Răspuns utilizator avertizat
| Ziiziii a răspuns:

Eu cred in El, si cred ca are un plan cu noi toti...Dar tu, crezi in El?

| M.G.R a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu...

| Oliveoo a răspuns:

Nu pot sa spun exact in ce m-a ajutat, asta pentru ca m-a ajutat in tot ce i-am cerut. Si nu! Dumnezeu nu are nici un plan pentru noi [cred] deoarece a dat binele si raul pentru a alege.
Fiecare e stapan pe propria viata.

| andreyyya a răspuns:

Sunt sigura ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare chiar daca uneori m-am indoit si eu de asta. Cred cu tarie in Dumnezeu pentru ca daca crezi si nu exista nu ai pierdut nimic, dar daca exista si nu ai crezut ai pierdut TOTUL happy

| Delikat1497 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat si ma ajuta sa trec peste multe.Fiecare cand ne nastem primim o soarta deci da Dumnezeu are un plan pentru fiecare dintre noi.

| WereWolf4444 a răspuns:

Pai in primur rand d-zeu ne-a dat viata, n-am aparut asa pur si simplu!