| Caddyi a întrebat:

Care este cea mai mare forma de manipulare a omenirii? ( Argumentati )
Parerea mea este ce religia este cea mai mare forma de manipulare a omenirii. De ce? Pentru ca a fost inventata acum 2000+ ani si mai exista si acum.

51 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Sunt de aceeasi parere! Religia ne manipuleaza! Multumesc lui Dumnezeu ca pe mine ma manipulat!

| Caddyi explică (pentru shadovv):

laughing)))) Esti pus pe glume? laughing

| shadovv a răspuns (pentru Caddyi):

Cand e vorba de chestii serioase eu nu glumesc...

| usuk a răspuns:

Religia e un exemplu foarte bun dar as avea un altul:baniii
oricine stie ca banii pot face aproape orice.ei au aparut inaintea religiei cu mult
si cand ne gandim ca azi aproape fiecare dintre noi am fi in stare sa facem orice pentru bani>e trist dar adevarat(asta cred eu)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Zvonul si puterea.

| M25M a răspuns:

Cea mai mare "forma" de manipulare este exercitata de mass media momentan. Manipularea religioasa poate vrei sa spui ca este cea mai mare ca perioada de timp, ca interval.
In plus argumentul tau final care ar trebui sa solutioneze problema nu este tocmai bun ca exemplu. Si stiintele matematicii au fost inventate acum mult timp, asta nu inseamna ca matematica a manipulat.
Daca vrei sa vezi cum a manipulat religia oamenii uita-te la cruciade, la inchizitie, la indulgente, la puritanism, la jihad, la "atentatele" de la WTC, la vantoarea de "vrajitoare", la cei care au huiduit incinearea regizorului Sergiu Nicolaescu etc.

| minahrs a răspuns (pentru M25M):

Toate cele spuse pana la Sergiu Nicolaescu nu au legatura cu ortodoxia. Dar cei care au huiduit la incinerarea regizorului, poate ca nu au procedat bine, dar totusi su procedat asa din cauza ca l-au simpatizat de actor, iar ei isi doreau ca el sa nu fie incinerat dupa vointa sotiei, ci voiau ca el sa fie inmormantat dupa traditie.

| M25M a răspuns (pentru minahrs):

Toate cele spuse pana la Sergiu Nicolaescu nu au legatura cu ortodoxia.-- Este cumva mentionat in intrebare si in raspunsul meu ortodoxia? Ca eu unul nu vad. M-am referit la religie, iar cum ortodoxia este o religie ghici ce si ea manipuleaza, insa prin metode mai pasnice ce-i drept.

Referitor la S.N., daca acei oameni il simpatizau pe actor atunci i-ar fi respectat dorinta din bun simt, chiar daca dorinta ar fi fost a familiei nu schimba deloc situatia. Este strict treaba lui si treaba familiei. Nu era treba celor care huiduiau, daca este sa sufere cineva in viata de apoi dupa aceasta incinerare va fi ori S.N. pentru ca a fost dorinta lui, ori familia regizorului care ipotetic nu i-au respectat dorinta de a fi inmormantat crestineste, repet ipotetic. Nu vad care era treaba celor de acolo. Ei nu au conceput si nu pot sa conceapa ca sunt si alte forme de ingrijire a cadavrului dupa moarte decat cea crestin-ortodoxa. Se pare ca este o problema la noi daca indraznesti sa fii de alta religie sa ai alte perceptii despre unele ritualuri traditionale. NU CONTEAZA ce doreau aia, este strict treaba familiei.

| minahrs a răspuns (pentru M25M):

Da stiu ca nu ai scris nimic de ortodoxie, dar am simtit nevoia sa precizez acest lucru. Poate ca ortodoxia manipuleaza nu zic nu, ca sa nu cert, dar sigur nu manipuleaza ca satanismul, mass-media(care promoveaza pana la urma ateismul).
Cat despre S.N, acei oameni nu au incalcat vointa actorului, atat timp cat nu se stie sigur daca incinerarea a fost ultima sa dorinta.

| M25M a răspuns (pentru minahrs):

sigur nu manipuleaza ca satanismul, mass-media(care promoveaza pana la urma ateismul).-- Esti constient ca ai comis un nonsens? Mass media este satanism fiindca promoveaza ateismul?!?
Mass media de la posturile de mare audienta de pe la inceputul lui decembrie(aleg acest exemplu) sunt toate "in spiritul sarbatorilor" au programe festive de craciun, au filme speciale de craciun. Posturile de muzica la fel sunt in spiritul sarbatorilor. Posturile de stiinta si istorie au emisiuni de stiinta si istorie pentru acesta este profilul lor. Sunt unele emisiuni pe History Channel si pe Viasat History care dezbat bilbia fara sa o denigreze sau care urmaresc artefacte biblice fara sa lezeze aceasta religie.
Presa in este impartita in trei mari tematici : cea politica(Evz, Jurnalul) cea tabloida(Libertatea, Click) si cea sportiva(gsp, prosport). Ca sunt unele publicatii stiintifice care intra mai mult sau mai putin in contradictie cu religia este partea a doua insa sa nu omitem ca sunt publicatii care au si tematica religioasa si sunt si acesta in numar mare. Nu stiu cum mass media promoveaza ateismul.

Repet chiar si asa nu era treaba lor. Insa hai sa facem un exercitiu de imaginatie.
Daca (ipotetic) S.N. ar fi fost inmormantat crestineste ar mai fi huidit acei oameni? Nu, fiindca traditia nu ar fi fost lezata. Dar eu zic ca ar fi trebuit. Pe acelasi rationament deductiv, daca nu se stia sigur ca inmormantarea crestina nu a fost ultima sa dorinta, ci probabil vroia sa fie incinerat si nu i s-a respectat aceasta dorinta, nu ar fi fost corect ca acei crestini sa huiduie? Bineinteles ca in acest caz aceasta teorie nu ar fi fost luata in considerarewinking

| minahrs a răspuns (pentru M25M):

Mass-media nu e satanism, ci este ateism. Am spus ca mass-media si satanismul influteaza foarte mult. Cat despre progrmele de Craciun, eu consider ca s-a pierdut sensul adevarat al sarbatorii. Senaul sarbatorii este acela de a sarbatori Nasterea Domnului nu de a primi cadouri si a impodobi bradul. Si de ce spun ca mass-media promoveaza ateismul? Spun asta fiindca daca se iveste vreo oportunitate de a lovi in biserica imediat toate aceste lucruri sunt intens mediatizate de toate posturile, dar daca biserica face ceva bine daca auzi pe un post sau doua.

| M25M a răspuns (pentru minahrs):

Spun asta fiindca daca se iveste vreo oportunitate de a lovi in biserica imediat toate aceste lucruri sunt intens mediatizate de toate posturile, dar daca biserica face ceva bine daca auzi pe un post sau doua. ----Aici nu am ce spune, iti dau dreptate, fiindca asa este, insa aasta nu inseamna ca se promoveaaza ateismul, ci se promoveaza senzationalul. Biserica cu tot ce tine ea este menita sa faca bine, sa nu incalce dogmele, preotii sa nu pacatuiasca insa pentru media de la noi aceste lucruri sunt banale, nu vor face audienta. Deci cand vezi o stire cum ca biserica a facut nu stiu ce tampenie, sau preotul cutare a violat sau a luat bani prea multi credinciosilor aceste lucruri sa fii sigur ca se vor mediatiza, pentru ca se urmareste ineditul, scandalul si senzationalul. Nu se promoveaza ateismul astfel, ba chiar nici nu face vreo referire la acesta nici macar indirect. Crede-ma daca un ateu ar face ceva inedit insa negativ in cadrul social atunci sa vezi cum ai sa auzi stiri despre cat de rai sunt ateii si cum ateismul este ceva negativ. Reciproca este valabila in ambele tabere aici nu se fac discriminari cand vine vorba de a reporta senzationalul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minahrs):

Din moment ce craciunul NU este o sarbatoare crestina (singurul lucru crestin este povestea falsa cum sa s-a nascut acel personaj), nu poti spune ca "s-a pierdut sensul". Sensul acelei sarbatori, este altul nu nasterea unui semizeu (sau zeu, depinde din ce ramura a crestinismului faci parte) crestin. Acea sarbatoare practic a fost furata de crestini si ghici ce... chiar daca au incercat crestinii sa fure data si sa o inlocuiasca bagand propria lor versiune, traditiile religiilor din trecut inca sunt in picioare. Craciunul este si va ramane o sarbatoare pagana iar sensul adevarat nu are si nu a avut legatura cu crestinismul.

Cat despre faza cu "mass-media/ateismul" si cu "un post sau doua"... nu merita sa ma obosesc sa comentez asemena idiotenii mai ales intr-o tara ca Rromania.

| minahrs a răspuns (pentru M25M):

Pai crezi ca daca un ateu va face ceva rau se va spune ca e ateu? Nu in cel mai bun caz va aparea la stiri ca un nebun a facut nu stiu ce.

| M25M a răspuns (pentru minahrs):

Ok, ca sa nu o lungim prea mult tu crezi ca ateismul este promovat de media eu nu.

| PedoBarbie a răspuns:

Tu întrebi şi tot tu răspunzi.
Mişto.

| Zenit313 a răspuns:

Sunt doua emotii promordiale:
Teama si Iubirea happy
Cea mai mare forma de manipulare a omenirii este TEAMA!
Teama a dat nastere minciunii!
Frica si minciuna a dat nastere religiilor si oamenilor dependenti de puterehappy
Si asa s-a creat acest ciclu infinit de razboi-pace-minciuna-adevar happy

| dracu14 a răspuns:

Religia este o forma de manipulare si totodata o afacere, ei te dreseaza sa crezi in prieteni imaginari, sa te duci la biserica si sa dai bani la cutia milei ca prietenu imaginar sa te placa, sa dai bani la preot sa te ierte de pacate ca prietenu imaginar sa nu te trimita in flacari, e o forma geniala de a scoate bani folosindu-te doar de prostia si naivitatea oamenilor

| LegionarulRoman a răspuns:

Mass-media.

| LegionarulRoman a răspuns:

Am uitat:papistasii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok.mergi pe drumul tau.sa nu ntri in religie ca vei fi manipulit.lasa-i pe ceilalti.tu vei fi si cu p.a in c.r si cu sufletul in rai.si asa le dai tzaca.asta e parerea mea.

| Caddyi explică (pentru anonim_4396):

Scrie si tu corect, te rog frumos.

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te.la.scoala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa mai caddyule, ca nu sa opresti totul la gramatica.si apoi daca ai deste cu suprafata mari di acoperiri, poti tasta doua literi odata, si din lipsa timpului nesesar, nu prea mai poti corecta.da ramani esenta celor scrise.io ma rog di iertari ca stiu ce vreau sa zic, si tu ti fasi ca nu intalegi legandu-ti di semantica ori gresali di orto...di aia maaaa, cum ii zasi? grafie ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mass-media.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii se manipuleaza singuri, cu sau fara religie. Dar intr-adevar, religia a ajutat la asta in cea mai mare parte. Insa prostia umana nu cunoaste limite iar religia poate fi inlocuita oricand cu alte mijloace de manipulare.

| CryChristiAN a răspuns:

New Age.

| chazz a răspuns:

Da este happy
Unii se folosesc de Dumnezeu pentru a avea bani.
Numai bine!
Dumnezeu exista!

| Andyᵗᵐ a răspuns:

Cea mai mare forma de manipulare e televizorul adica mass-media.Al doilea ar fi bani care te manipuleaza tu crezand ca poti face orice cu ei.

| kira30 a răspuns:

N-ai auzit ca "minciuna are picioare scurte"?
CRESTINISMUL NU ESTE O MINCIUNA.Adevarul dureaza de mi de ani si va continua. Daca n-ar fi fost adevarat atunci ar fi disparut de mult.

Imperiul era o forma de manipulare ca tiranii conducatori promiteatu pace si erau razboaie de cucerire cat vezi cu ochii.

Astazi cea mai mare forma de manipulare este mass-media.

Nu se face o educatie sanatoasa iar tinerii se afla toata ziua pe internet, se uita la televizor, la filme si in felul acesta se creeaza o stare de repulsie, o atmosfera impotriva Adevarului.

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

"Adevarul ramane adevar chiar daca nu il crede nimeni si minciuna ramane minciuna chiar daca toti o cred! "

"Oamenii cred mai usor o minciuna mare decat una mica"

"Dumnezeul crestin,este un actor de comedie care joaca in fata unui public mult prea speriat ca sa rada"

Am impresia ca tot la credinta in invizibil, supranatural, nedemonstrabil, nejustificativ si ireal o sa ramai sad
Esti mult prea speriat sa deschizi ochii si mintea, sa mergi mai departe sad

| Caddyi explică (pentru Zenit313):

Ce frumos! big grin

| Zenit313 a răspuns (pentru Caddyi):

Multumesc,sincer,ma bucur ca iti place! happy

| kira30 a răspuns (pentru Zenit313):

"Esti mult prea speriat sa deschizi ochii si mintea, sa mergi mai departe."
Acelasi lucru l-as putea spune si eu despre tine fiindca ai credinta asta eronata cum ca universul nu a fost creat ci a fost un accident sau cine stie ce.

O masa de oameni au spus ca universul a aparut inamplator si au prezentat niste dovezi (de parca ar fi fost ei la inceput) si dintr-o data luea a inceput sa-i creada.

Ai sa crezi daca iti arat profetii implinite din Biblie?

URMASUL LUI AVRAAM: SAMANTA IN CARE TOATE NEAMURILE VOR FI BINECUVANTATE

PROFETIA

[Facerea 12:3] Binecuvânta-voi pe cei ce te vor binecuvânta, iar pe cei ce te vor blestema îi voi blestema; şi se vor binecuvânta întru tine toate neamurile pământului

[Facerea 22:18] Şi se vor binecuvânta prin neamul tău toate popoarele pământului, pentru că ai ascultat glasul Meu.

[Facerea 26:4] Voi înmulţi pe urmaşii tăi ca stelele cerului şi voi da urmaşilor tăi toate ţinuturile acestea; şi se vor binecuvânta întru urmaşii tăi toate popoarele pământului, …

IMPLINIREA

[Matei 1:1] Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.

[Evrei 2:16] Căci, într-adevăr, nu a luat firea îngerilor, ci sămânţa lui Avraam a luat.

03. URMASUL LUI ISAAC

PROFETIA

[Facerea 17:19] Iar Dumnezeu a răspuns lui Avraam: "Adevărat, însăşi Sarra, femeia ta, îţi va naşte un fiu şi-i vei pune numele Isaac şi Eu voi încheia cu el legământul Meu, legământ veşnic: să-i fiu Dumnezeu lui şi urmaşilor lui ….

IMPLINIREA

[Luca 3:34] Fiul lui Iacov, fiul lui Isaac, fiul lui Avraam, fiul lui Tara, fiul lui Nahor, …

04. URMASUL LUI IACOV

PROFETIA

[Numerii 24:17] Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel şi va lovi pe căpeteniile Moabului şi pe toţi fiii lui Set îi va zdrobi.

[Numerii 24:19] Din Iacov se va scula Cel ce va stăpâni cu putere şi va pierde pe cei ce vor rămâne în cetate.

IMPLINIREA

[Matei 1:2] Avraam a născut pe Isaac; Isaac a născut pe Iacov; Iacov a născut pe Iuda şi pe fraţii lui; …

05. VINE DIN TRIBUL LUI IUDA

PROFETIA

[Facerea 49:10] Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele.

IMPLINIREA

[Luca 3:33] Fiul Aminadav, fiul lui Admin, fiul lui Arni, fiul lui Esrom, fiul lui Fares, fiul lui Iuda.

06. URMAS PE TRONUL LUI DAVID

PROFETIA

[Isaia 9:6] Şi mare va fi stăpânirea Lui şi pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăţi pe tronul şi peste împărăţia lui David, ca s-o întărească şi s-o întemeieze prin judecată şi prin dreptate, de acum şi până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.

IMPLINIREA

[Luca 1:32] Acesta va fi mare şi Fiul Celui Preaînalt se va chema şi Domnul Dumnezeu Îi va da Lui tronul lui David, părintele Său.

07. UNS SI VESNIC

PROFETIA

[Daniel 9:25] Să ştii şi să înţelegi că de la ieşirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului şi până la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt şapte săptămâni şi şaizeci şi două de săptămâni; şi din nou vor fi zidite pieţele şi zidul din afară, în vremuri de strâmtorare.

[Psalmi 44:9] Iubit-ai dreptatea şi ai urât fărădelegea; pentru aceasta Te-a uns pe Tine, Dumnezeul Tău, cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtaşii Tăi.

[Psalmi 44:10] Smirna şi aloea îmbălsămează veşmintele Tale;

[Psalmi 101:25] Nu mă lua la jumătatea zilelor mele, că anii Tăi, Doamne, sunt din neam în neam.

[Psalmi 101:27] Acelea vor pieri, iar Tu vei rămâne şi toţi ca o haină se vor învechi şi ca un veşmânt îi vei schimba şi se vor schimba.

[Psalmi 101:28] Dar Tu acelaşi eşti şi anii Tăi nu se vor împuţina.

IMPLINIREA

[Luca 1:33] Şi va împărăţi peste casa lui Iacov în veci şi împărăţia Lui nu va avea sfârşit.

[Evrei 1:9] Iubit-ai dreptatea şi ai urât fărădelegea; pentru aceea Te-a uns pe Tine, Dumnezeule, Dumnezeul Tău cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtaşii Tăi.

[Evrei 1:12] Şi ca un pe un veşmânt le vei strânge şi ca o haină vor fi schimbate. Dar Tu acelaşi eşti şi anii Tăi nu se vor sfârşi.

Sunt mai multe dar cred ca sunt de ajuns.

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Profetiile se scriu inaintea faptelor care urmeaza sa se intample laughing
Ti-am mai spus, NU STIM cum s-a format universul!
Pana cand nu gasim raspunsul, nu trebuie sa inventam povesti!

| kira30 a răspuns (pentru Zenit313):

Atunci oamenii de stiinta sa nu mai inventeze povesti cum ca universul a aparut inamplator printr-un "big-bang"

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Toate experimentele si dovezile ne vorbesc despre Big-Bang.
Este CLAR ca univerul s-a format in urma unui Big-Bang.
Nu mai are rost sa discutam despre acest lucru happy

Intrebarea pe care nu o stim este:

Cum s-a provocat acel Big-Bang, de unde a provenit atata materie..etc?!

Oamenii religiosi folosesc o terorie care nu este sustinuta de nici o dovada, aceea ca universul a fost creat de Dumnezeu!

Oamenii de stiinta nu stiu inca raspunsul si inca CERCETEAZA!

Cea mai buna solutie : Trebuie sa fim sceptici in legatura cu Dumnezeu si sa cercetam in continuare, pentru a afla originea universului happy
Daca avem cea mai mica dovada care demonstraza ca Dumnezeu exista...in secunda 2 imi schimb radical parerea happy

| kira30 a răspuns (pentru Zenit313):

Se spune că un argument este ceea ce convinge oamenii rezonabili şi o dovadă este necesară pentru a convinge chiar şi un om derezonabil. Având acum această dovadă, cosmologii nu se mai pot ascunde în spatele posibilităţii existenţei unui univers etern în trecut. Nu există nicio scăpare, ei trebuie să se confrunte cu problema unui început cosmic.

Un susţinător al teoriei Big Bang, cel puţin daca este ateu, trebuie să creadă că universul s-a format din nimic şi prin nimic.

1. Orice începe să existe are o cauză.
2. Universul a început să existe.
3. Prin urmare, universul are o cauză.

Nu e incredibil că teoria Big Bang confirmă ceea ce creştinul a crezut dintotdeauna: că, la început, Dumnezeu a creat universul? Ce este mai plauzibil: că dreptatea aparţine creştinului sau că universul a luat fiinţă fără a fi cauzat de ceva anume? Eu, cel puţin, nu am nicio dificultate în a evalua aceste alternative!

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Un om credincios are credinta.
Credinta nu impune rationament, cercetare, studii, intrebari...trebuie doar sa crezi!
Daca in Biblie spune ca animele vorbesc, atunci trebuie sa crezi fara sa cercetezi!

TI-am mai spus, Big Bang este real si demonstrat!

Nu stim CE a cauzat Big Bangul!

| kira30 a răspuns (pentru Zenit313):

Pai animale vorbesc tongueapagalul.

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

laughing

| tasmania a răspuns:

Ce te face sa crezi ca religia a fost inventata abia acum 2000 de ani? Mie si Statul mi se pare o forma de manipulare. Cel putin la nivelul la care e inteles de cateva sute de ani incoace.

| sodobar a răspuns:

Sa iti spun un lucru:biserica, religia si credinta in Dumnezeu sunt lucruri diferite

| Andr3y007 a răspuns:

Ai pus o intrebare la care tot u ai raspuns

| minahrs a răspuns:

Daca nu cauti un raspuns de ce mai pui intrebarea?

| Caddyi explică (pentru minahrs):

Cum nu caut un raspuns? E intrebare sau nu? Daca nu vrei sa raspunzi, esti liber sa te uiti la alte intrebari!

| minahrs a răspuns (pentru Caddyi):

Am raspuns deja, dar daca ai spus ceea ce vrei sa auzi, atunci nu mai are rost sa intrebi.

| Caddyi explică (pentru minahrs):

Mi-am spus parerea. Nu am spus ce vreau sa aud, desteptule!

| minahrs a răspuns (pentru Caddyi):

Imi pare bine ca sunt destept si mai ales ca aud asta din partea unui ateu happy. Ai sa vezi ca funda o sa o dai unuia care va raspunde ca tine si in niciun caz mie.

Răspuns utilizator avertizat
| minahrs a răspuns:

Cea mai mare forma de manipulare este mass-media, fiindca ea va baga toate rahaturile in cap.