| AntipaticuPreasfant a întrebat:

De ce in antichitate religia avea un caracter sacerdotal, iar in prezent religia este mai mult o forma de manipulare?

11 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cum a zis si @FuckMeJesus si acum si atunci tot o forma de manipulare este.

Apache
| Apache a răspuns:

Pana acum 2000 de ani religia nu era o forma de manipulare ...fiindca toata populatia chiar credea cu ardoare in ea!
Dupa 1500 oamenii au inceput sa isi puna intrebari.iar religia a devenit in principal o forma de manipulare!
In viitor religia va avea de suferit...iar crestinii o sa ajunga in minoritate fata de atei ...lucru bun sau rau, o sa ramana sa vedem

| miradoniz a răspuns:

hee hee la fel ca și în antichitate,ceea ce are caracter sacerdotal pentru unii,a devenit manipulare pentru alțiihee hee se pare ca atunci când lui Alexandru cel Mare nu i-a convenit ce îi prevestea preoteasa oracolului din Delphes,Pythia, ar fi târât-o de păr, până a strigat "îndurare!"și i-a spus ce vroia sa audă!hee hee

| tsevaoth a răspuns:

Pentru ca s-a apostat adica a deviat de la principiile Divine si s-au infiltrat asa cum spunea Isus "lupi rapitori imbracati in haine de miel". Asta e trista realitate,de aceea au dreptate cei care au devenit atei din cauza faptelor reprobabile comise in numele crestinismului. Totusi mai sunt si cei care cunosc aceste lucruri si mai pastreaza adevarul despre Dumnezeu si nu se retin sa-l spuna, asa cum spunea si regretatul Octavian Paler intr-un reportaj "Nu reusesc sa devin atat de egoist precum as vrea, ca sa zic; nu mai imi pasa"

Răspuns utilizator avertizat
| 6DuckMeJesus a răspuns:

Si in antichitate tot strategie de manipulare era, stai linistita happy

| sensa a răspuns:

Parerea mea e ca a fost cam de la inceput o forma de manipulare(ma refer la biserica ca institutie si la toate sectele care sustin sus si tare ca adevarul se afla la ele)

| sensa a răspuns:

Si dc suntem manipulati? pentru ca unii au niste scopuri care poti fi atinse doar cu ajutorul prostimii care da bani pentru renovarea/construirea de biserici, pentru deschis carti pentru pomeni nunti botezuri etc.cu ce crezi ca isi construiesc oamenii domnului vile(sa nu zic palate), cu ce crezi ca-si iau masini ultimul racnet etc? si probabil ca mai sunt si alte interese pe langa bani si ale unor oameni aflati mai sus de preoti insa.nu stiu daca merita sa ne batem capul ca na.happy

| PetreConstanta a răspuns:

Buna intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timp ce tu te crezi manipulit cu toate ca eu nu am vazut pe nimeni in biserica manipulat,eu ma cred liber,fiindca am fost rascumparat, din robia pacatului si a mortii de un rascumparator. deci el a platit cautiunea si m-a scos din robia fricii de moarte si a pacatelor, dandu-mi viata vesnica.si nu m-a obligat nimeni, dar nimeni sa cred asta sau sa fac ceva ce nu voiam sa fac.numai un prost poate veni acum la o varsta oarecare,sa spuna; eu gandesc, dar sa creada ca poate fi manipulat.da.au fost si sant manipulati ignorantii si prostii care cred ca tot ce zboara se mananca sau se multumesc doar cu ce aud la biserica, si acolo nu aud mereu chiar adevarul.am dat bani la preoti.da. pentru osteneala lor de a-mi aduce biserica acasa si cuvantul Domnului, eu fiind lenos si putin lucrator in privinta asta.asta nu inseamna ca mi-am cumparat un loc in rai.e maaare diferenta intre a fi om si a fi dreptcredincios.da tu esti cam superficial vad, si te cred.ai 14-15 ani?

| Ralucutza a răspuns:

Pentru ca in prezent s-a denaturat sensul de religie. Pentru ca in trecut oamenii credeau cu adevarat intr-o forta suprema care le conduce viata, pe cand lumea moderna cauta certitudini- nu se multumeste cu " A crede orbeste".