| bleakk a întrebat:

Care este credinta bazata pe cunoastere? Exista asa ceva? Daca da, exemplu.

7 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cunoastere nu inseamna numai microfizica, big bang, genetica, macrocosmos...
Cunoastere inseamna si cauti cate ceva despre roadele cuvintelor lui Hristos, oamenii schimbati, sfintii.

| danut a răspuns:

Credinta bazata pe cunoastere este credinta bazata pe STUDIU aprofundat al Cuvantului lui Dumnezeu, Biblia si numai Biblia. Putem vedea manifestari ale lui Dumnezeu si in natura, in viata de zi cu zi DAR aprofundarea studiului ne duce catre cel care a inspirat Cuvantul, Dumnezeu.

| suffarstar a răspuns:

Credinta si cunoastere se bat cap in cap. Ceea ce spui tu exista, se numeste spiritualitate. Se bazeaza pe experinta personala.Nu o sa gasesti culte sau dogme. http://www.bibliotecapleyades.net/mistic/mistic_10.htm

| Dorugar a răspuns:

Singura credinta bazata pe cunoastere rationala este credinta in adevarurile de notorietate dovedite de stiinta care sunt atat de multe incat nu le poti stii pe toate, asa ca trebuie sa crezi intr-o mare parte din ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mandeenii sau gnosticii.
In sanscrita manda inseamna cunoastere.
In greaca gnosis inseamna la fel.
Si se pare ca au aparut inaintea crestinilor.

| aabaaab3278 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la o religie bazata pe stiinta. Da, exista, se numeste scientologie : http://ro.wikipedia.org/wiki/Scientologie

| mysterious1 a răspuns:

Exista.
Exempu: Soarele, cand rasare il vezi si sta pe cer toata ziua, iar cand apune nu il mai vezi dar tu stii ca ii acolo si sti ca urmatoarea zi v-a rasari din nou.

Dar crestinul trebuie de cele mai multe ori sa se increada in Cel Nevazut, in lucrurile nevazut pentru ca aceste lucruti sunt importante pentru el, exemplu: viata vesnica.

Evrei 11:6
Şi, fără credinţă, este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută.

Evrei 11:1
Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. (in Evrei scrie mai multe despre credinta)