| 아름다움 a întrebat:

Care este diferenta dintre crestin si crestin-ortodox sau nu este o diferenta?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Toti crestinii apartin aceleiasi religii bazate pe credinta in Hristos.In interiorul acestei mari religii exista mai multe confesiuni:ortodoxia, catolicismul, protestantismul si altele.Corect este sa spui ca esti de confesiune ortodoxa si nu de religie ortodoxa.

6 răspunsuri:
| barbattttt a răspuns:

Crestin: reprezinta credinta in Domnul Hristos, iar Crestin ortodox este o confesiune:::

| Ncl_9813 a răspuns:

Crestini suntem toti, toate religiile dar noi, romanii suntem crestini ortodocsi dar mai exista si crestin catloic in alte tari.Asta e diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Laura a răspuns (pentru Ncl_9813):

Mai bine nu răspundeai.
@Maria Ortodoxia este o sectă a creștinismului, la fel cum sunt și catolicismul și protestantismul.

| adydels a răspuns:

Nu este nicio diferenta