| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre crestini si diavoli? in fond si la urma urmei ambii atat crestinul cat si diavolul persevereaza in pacat sunt practic niste pacatosi incurabili, niste suflete decazute, corupte si viclene care viseaza la gratia divina si la iertarea pacatelor.

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu ai pus bine intrebarea.Care este diferenta intre crestini si atei? Diferenta o face Domnul lor.Crestinii il slujesc pe Dumnezeu,care a dat pe Fiul Sau, pentru toti pacatosii. Oricine primeste pe Isus ca Domn si mantuitor, primeste iertarea.Aceasta face diferenta.Sangele lui Isus Hristos.Suntem pacatosi iertati.

| MMihai a răspuns:

În fond si la urma urmei, crestinii, persevereaza in pacat, sunt practic niste pacatosi incurabili, niste suflete decazute, corupte si viclene care viseaza la gratia divina si la iertarea pacatelor.
Diavolii sunt ființe imaginare, nu reale!

| Angel0 a răspuns:

Poate anumiti crestini.
Generalizezi, si asta spune multe despre inteligenta, cultura si caracterul tau.
Diavolul isi face meseria 24 din 24, si o face foarte bine.
Cea mai tare viclenie a sa, este sa-i faca pe oameni sa creada ca el nu exista.Si reuseste cu cei mai slabi de inger.

| chelstone a răspuns:

Crestinii sunt atat de rai, ca si-au creat si diavoli in mintea lor meschina.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

hee hee creștinii sunt oameni, diavolii niște "spirite"(rele)hee hee

| danut a răspuns:

Sunt mai multe deosebiri: 1-Diavolii traiesc vietuiesc de dinaintea facerii omului; 2-Diavolii nu se pot reproduce sau da viata unor finte; 3-Diavolii nu mai au sansa la iertarea pacatelor (a mai spus asta cineva), pe cand omul cat de pacatos, poate sa mai spere.

| 19marian60 a răspuns:

VanCheez?, du-te omule si culca-te! Vorbim maine! Pa!

| Manson5 a răspuns:

@larix
Slab de inger este denumirea data de tine pentru oamenii care au curajul necesar sa puna anumite intrebari si sa respinga aberatiile generate de masa de cre(s)tini.
"Diavolul isi face meseria 24 din 24" - deci este o fiinta foarte muncitoare, perseverenta, care lupta pentru a-si atinge obiectivul, in comparatie cu lenesul de dumnezeu care sta si se uita cum exemplarele lui sunt agresate.
"Cea mai tare viclenie a sa, este sa-i faca pe oameni sa creada ca el nu exista" - Cu ce scop? Pentru a da frau liber caracterului haotic din fiecare intrucat dumnezeu sa ne trimita pe toti la el in cazan, asa-i? Ok, si de aici rezulta ca voi, cre(s)tinii, sunteti niste ipocriti, care vor sa se arate ca niste oi cuminti, fara gandire proprie, total supuse, nu cumva sa para iesite din comun, pentru a dobandi un loc la masa langa dumnezeu.
Dar...n-are rost sa incerc sa-ti schimb mentalitatea de oaie, asa ca te las.
Suicide!

| Angel0 a răspuns (pentru Manson5):

Am fost si eu ateu candva, si pot face diferenta dintre un ateu si un limbric agramat, care se crede ateu, ca tine de exemplu.Citeste-ti raspunsurile daca nu ma crezi.

| Manson5 a răspuns:

@Eelleennaa
Ia-l de mana pe larix si omorati-va, eventual spanzurati-va.

| Manson5 a răspuns:

@larix
Cum ai ajuns tu la concluzia ca sunt un limbric agramat? Te rog sa-mi spui, chiar sunt curios.
Am formulat in felul acela pentru a-ti demonstra ca esti un prefacut, dar imi pare rau pentru ca esti prea prost sa-ti dai seama singursad.
"Am fost si eu ateu candva" - tu n-ai fost ateu, garantez. Vrei doar sa impresionezi cu afirmatia aceea.
Deci, limbricule, suicide!

| Angel0 a răspuns (pentru Manson5):

Recitește-ți postările cap pătrat.In afara de "suicide"," omorâți-va"si "spanzurati-va" nu mai stii sa scrii altceva.Acestea sunt postari de limbric agramat, ai inteles acum sau trebuie sa-ti desenez?

| Manson5 a răspuns:

Nu cred ca stii ce inseamna agramat. De obicei intru aici pentru amuzament, nu sa fiu serios si sa ma contrazic cu limbrici ca tine.
Sper ca ai inteles de ce le dau acele sfaturi. Nu intru aici sa fiu serios si sa argumentez ca un imbecil fanatic existenta unei entitati, spre deosebire de altii(printre care si tu).
P.S. In caz ca nu ai observat, nu le spun tuturor sa se arunce de la balcon, doar prostilor(again, printre care si tu).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate.dar noi oamenii avem o nadejde si o speranta. diavolii nu au.noi santem ispititi de ei sa facem pacate prin metode cu care noi luptam greu, ei duhuri fiind putem lupta cu ispitele lor in duh si adevar, prin rugaciune si ajutor de sus.de aia avem o sansa si o nadejde.am fost rascumparati cu un pret foarte mare din robia lor, si a mortii.de catre insasi VIATA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferenta este ca diavolul nu viseaza la gratia divina din cauza mandriei sale fara limite. Cu siguranta Dumnezeu l-ar ierta. In cazul diavolului pacatul este mult prea mare, fiind impotriva propriei firi ingeresti. El nu a fost ispitit de nimeni, el s-a razvratit singur si din acest motiv greseala lui este iremediabila. Noi, oamenii, suntem ispititi si avem cuget lber in ceea ce privesc alegerile facute. Si prin spovedanie si impartasanie putem fi iertati.