| Buresbista123 a întrebat:

Care este diferenta dintre DZ si Isus? e acelasi lucru? cum vi se pare sacrificiul lui pe cruce? voi ateilor ce ziceti de asta?

57 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Trebuie sa iau problema in mana. Sa ridic sentimentul la lumina. E vorba de o traire intrigata si mirata. Ce cauta ateii la rubrica religie? De ce nu sunt la filozofie, sau vor sa fie trecuti la religia ratacitilor? A trecut ateismul pe lista religiilor, religia oii ratacite, a fiului risipitor, etc? Sau sunt cei care preferea filozofia si nu le place religia dintr-un motiv, ca pe timpuri, cand filozofii vroiau sa ia puterea politica religiosilor si invers si considerau ca trebuie sa le apartina lor si numai lor sau sa conspire impreuna. Dar asta includea:politetea si rabdarea de a te lupta filozofic pentru puterea politica, care puterea era doar o deviere a genomului uman. Care vrea sa hraneasca devierea asta, a genomului, deviere la politica, dar prin filozofie, sa se mute in spatiul de la filozofie si sa faca clubul revolutionarilor in tampenia numita politica. Poate apare si Cicero, sa explice la ce categorie isi pune intrebarile retorice, de oaie ratacita in ochii adversarilor politici.Nu am chef de conspiratii ascunse si razboaie enervante.Sa despartiti spatiile, e sfatul meu, de bun simt. 2013.Deviere unde? Din puritatea inconstientului, ce e in gura e si in capusa, nu e clar, unde? In perversitate.

| robby212 a răspuns:

Iisus Hristos (Mesia) este Mantuitorul, FIul Domnului, Imparatul Maririi, El face parte din Sfanta Treime, sa ne rugam Lui! Caci el este Mantuitorul nostru.Slava Lui!

| olgun a răspuns (pentru robby212):

Unde ati cere sa te rogi lui?

| robby212 a răspuns (pentru olgun):

Ce?

| olgun a răspuns (pentru olgun):

''Iisus Hristos (Mesia) este Mantuitorul, FIul Domnului, Imparatul Maririi, El face parte din Sfanta Treime, sa ne rugam Lui! Caci el este Mantuitorul nostru.Slava Lui! ' 'Unde ati cere Mesia (Cel Uns) sa te roogi lui?

| RAY a răspuns:

Ca ateu ce pot spune nu cred ca exista ambii, nu cred ca din nimic o aparut vreun zeu care a creat universul asta nu pot crede nici daca mai ucide

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru U2lrish):

Desigur ca doar voi arde in iadul vostru vesnic imaginar, acum daca isi spun poti dovedi ce afirmi desigur ca nu, afirmatia e nula din moment ce nu o poti dovedi, cu amenitari de genul nu ma impresionezi din contra imi arati iubirea ta de crestin

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Scriptura Îl "descoperă" Mântuitorul Hristos ca fiind Fiul lui Dumnezeu! Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

Iuda 1, 14 Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui,

Matei 27, 54 „Iar sutaşul şi cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul şi cele întâmplate, s-au înfricoşat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

Marcu 15, 39 „Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Faptele de tradare, faptele rele ale umanităţii necesitau un gest de "mea culpa" care să poată acoperi gravitatea căderii.

Demnitatea divină nu putea trece cu vederea denigrarea şi ofensa păcatului doar acoperindu-l pur şi simplu. Ştii pilda cu acele cuie bătute in usa – în urma lor au rămas găurile, plus că a fost nevoie de o schimbare, de o reabilitare.

Nevoia de corectare morală şi ontologică a căderii, a trădării, avea nevoie de un gest de,, eliberare". Nimeni nu putea face un gest suficient, eficient de exonerare nici în nume propriu dar nici in numele întregii omeniri.

De aceea Fiul lui Dumnezeu a luat, pe lângă firea divină, şi pe cea umană – ridicând-o fiinţial din căderea morală.

| Buresbista123 explică (pentru milan9):

Vreau sa te intreb ceva---daca totul a fost creat de DZ dupa chipul si asemanarea lui,el avand control depin asupra raiului,iadului,tot ce exista, cum se face ca si a trimis fiul sa fie rastignit pe cruce ca un gest de bunavointa? ce logica folosesti aici, tu ai face-o cu copiii tai?-- faptele rele ale umanităţii necesitau un gest de "mea culpa" care să poată acoperi gravitatea căderii. --deci faci o fapta rea pentru a spala alte fapte rele, voi oamenii care inca credeti in superstitii si chestii din astea v-ati folosit vreodata ratiunea, logica si bunul simt? sau e mai usor sa fii o oaie sa accepti ce ti se zice si sa nu mai gandesti de unul singur?-nu exista "om"mai rau decat Dumnezeu -http://www.youtube.com/watch?v=9FiHRVb_uE0
http://www.youtube.com/watch?v=bMDF3bGyFmo
E pacat ce se intampla in lume e spalare pe creier si indoctrinare,lumea e bolnava psihic, e ignoranta, e rasista, discriminatoare, religia fiind in prim plan cand vine vorba de a promova toate aceste lucruri!-http://www.youtube.com/watch?v=6RNfL6IVWCE

| milan9 a răspuns:

Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este UNICĂ şi ea reprezintă "NUMITORUL COMUN" din Sfânta Treime.

Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură natură divină...
Învăţătura despre Sfinta Treime este, între toate tainele din învăţătura creştină, cea mai profundă şi mai ascunsă curiozităţii profane, mai mult decât oricare alta.

Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă. La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină. Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă. Cu mult mai dificilă ne este însă, reprezentarea lucrurilor sub aspectul naturii spirituale, dar nu imposibil.

Dacă în planul naturii fizice, acest lucru este posibil, de ce nu ar fi și în planul naturii spirituale, despre care nu putem avea pretentia nici o pretenție! Nicidecum cea ca am cunoaste noi vreo incompatibilitate sau lucru pe care sa-l contrazicem.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Dacă în planul naturii fizice, acest lucru este posibil, de ce nu ar fi și în planul naturii spirituale"
Ai vreo dovada? Poti sa demonstrezi?

| milan9 a răspuns:

Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este UNICĂ şi ea reprezintă "NUMITORUL COMUN" din Sfânta Treime.

Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură natură divină...
Învăţătura despre Sfinta Treime este, între toate tainele din învăţătura creştină, cea mai profundă şi mai ascunsă curiozităţii profane, mai mult decât oricare alta.

Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă. La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină. Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă. Cu mult mai dificilă ne este însă, reprezentarea lucrurilor sub aspectul naturii spirituale, dar nu imposibil.

Dacă în planul naturii fizice, acest lucru este posibil, de ce nu ar fi și în planul naturii spirituale, despre care nu putem avea pretentia nici o pretenție! Nicidecum cea ca am cunoaste noi vreo incompatibilitate sau lucru pe care sa-l contrazicem.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt intrebari pentru a fi puse? cu ce te folosesti din tocana de raspunsuri, dintre care unele-s idioate

| Hombre a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Esti un dur, pai noi unde mai frecam menta cand nu avem ce face.winking

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Hombre):

Acasa la mami

| M25M a răspuns:

1.Sunt una si aceeasi persoana numai ca sunt diferite...
2. Romanii sunt sadici

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns (pentru U2lrish):

Exact ce am zis si eu sunt trei entitati diferite care sunt de fapt una singura. Logic nu?

| Hombre a răspuns (pentru M25M):

"Exact ce am zis si eu sunt trei entitati diferite care sunt de fapt una singura. Logic nu?"
LOGIC!? Deci privim trei magari si spunem ca e unu' singur, măi sa fie? Din curiozitate, pe planeta care traiti aveti alte dimensiuni decat pe Terra?

| Buresbista123 explică (pentru Hombre):

Nope,noi ne ghidam dupa ce scrie intr-o carte,realitatea si folosirea ratiunii si a neuronilor ne displace profund,noi preferam linistea si somnul ignorantei,e mai usor daca ma intelegi,e mai bine asa pentru noi,e tare greu sa fii sincer,sa ti infrunti fricile,sa cauti adevarul si sa nu te minti,astia suntem noi, oameni, adulti, in secolul 21, mileniul 3 pe planeta Terra

| Hombre a răspuns (pentru Buresbista123):

Hei e greu ce zici tu cu realitatea, asta ii sperie pe indoctrinati si se caca pe ei de frica numai la gandul ca cineva acolo sus nu exista si nu-i protejeaza, mai ales ca isi doresc si viata vesnica in rai unde e numai verdeata si trandaveala.

| M25M a răspuns (pentru Hombre):

1. Ai observat ironia?
2. M25M vine de la mihai25mihai--iti spune ceva ultimul nume?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus este fiul lui Dumnezeu! Nu confunda Fiul cu Tatal

| BlackSulphur a răspuns:

Dumnezeu = Tatal, fiul, duhul.
Insa dumnezeu este doar unul, deci, prefer sa abordez asta logic:
Conform scrierilor bibilice, dumnezeu este o singura persoana/ entitate. Sa notam ca d=1. Toate bune si frumoase! Acesta este format din 3 parti. Conform scrierilor biblice, fiecare din aceste 3 parti, este de asemenea o persoana independenta. Dupa cum explica crestinii, fiecare dintre ele este tot odata dumnezeu! Deci, avem pana acum:
d=1; t=1; f=1; sd=1...
Acuma, dumnezeu este format din tatal, fiul, si sfantul duh! =>
=> d=t+f+sd 1=1+1+1 1=3...
Deci, luand logic/ matematic, ceva este gresit.
Cat despre inviere, nu exista destule dovezi bune ca sa fie recunoscuta. Insa, presupunand ca aceasta chiar s-a infaptuit, ar fi fost doar o sarada, un lucru fara rost, daca privesti din ansamblu! Totul pentru o poveste/ distractia creatorului... O distractie sadica!

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns (pentru U2lrish):

Deci, dupa ce ai zis, teoretic dumnezeu exista in incompatibilitate cu... Universul, creatia, cum ai tu chef sa-i zici. Bun, si nu se observa un efect al acestei incompatibilitati (Efect, ma refer la o eroare cum ar veni in univers, cum ar fi sa mearga o vaca pe tavan. Trip-like ***.)... Totul pentru ca este discret si asa vrea el? Si totusi, odata ce el a creat totul, de ce ar fi incompatibil cu creatia?

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru U2lrish):

" Acest lucru este însă incompatibil cu pretenția unora ca Dumnezeu să se descopere fără o inițiere și o pregătire din partea noastră (în fața divinității universului la urma urmei), ci pur și simplu la somarea sau la comanda noastră.'
Alta gaselnita ca multe altele pentru a-l face pe Dumnezeu ascuns si misterios, caci fara mister n-ar fi credinta, iar logica si ratiunea na-u ce cauta in ecuatie, altfel cum ar fi hranit Isus 5 000 mii de insi cu 3 pesti si 5 paini sa mai ramana si 12 cosuri de frimituri.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu este o diferenta, Dumnezeu & Iisus Hristos & Sfantul Duh = Dumnezeu.
Nu pot sa spun ceva despre sacrifiu, doar ca-i multumesc ca ne-a dat sansa ca prin El sa ne fie iertate pacatele!

| Buresbista123 explică (pentru Mikhtarian):

Si daca nu ne dadea el asa zisa sansa sa fim sclavii lui, el fiind si bun si rau, el practic fiind si diavolul ca el a creat totul, care era problema, la o mentalitate ca a ta ti e greu si sa mai raspunzi

| AwaZoh98 a răspuns:

In primul rand, se scrie "Dumnezeu", nu DZ! waiting Invata sa scrii!winking

In al doilea rand, Sfanta Treime este alcatuita din 3 persoane: Dumnezeu Tatal (creator), Iisus Hristos- Fiul(mantuitor) si Duhul Sfant (sfintitor).

Sacrificiul lui pe cruce reprezinta Mantuirea noastra!

O zi buna!

| Buresbista123 explică (pentru AwaZoh98):

Sacrificiul lui pe cruce reprezinta Mantuirea noastra!
-te rog detalieaza, pentru ca am ramas perplex...http://www.youtube.com/watch?v=88GTUXvp-50
Iar cand vine vorba de numele unui dictator criminal iti dai seama ca nu mi face prea mare placere sa stau sa i scriu numele
http://www.youtube.com/watch?v=iJqw-idOwUc

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Buresbista123):

1. Sacrificiul pe cruce constitue jertfa suprema prin care Fiul lui Dumnezeu Cel intrupat ia asupra Sa pacatele lumii si impaca pe om cu Creatorul.

2. Dumnezeu iubeste creatia Sa si nicidecum nu i-ar face vreun rau. Video-urile mentionate sunt total irelevante pentru mine. Nu fac decat sa-mi intareasca mai mult credinta!winking

| Buresbista123 explică (pentru AwaZoh98):

Cum adica nu i-ar face nici un rau cand vezi cat rau se intampla in lume
Daca sa ti sacrifici copilul nevinovat pentru pacatele altora e o jertfa demna de urmat inseamna ca ceva e in neregula
E pacat ca sunt oameni care isi bazeaza convingerile pe superstitii si nu pe fapte pe dovezi concrete,poate e mai usor sa crezi ce scrie intr o carte decat sa gandesti pentru tine, sa ti pui tu intrebari si tot tu sa incerci sa ti raspunzi sincer si fara sa te minti, poate e mai usor sa crezi in tot felul de iluzii decat sa ti folosesti ratiunea, dar asta e alegerea celor care cred in religii, e pacat pentru ca lumea ar fi de 1000 de ori mai frumoasa fara tot felul de religii si zeitati

| Hombre a răspuns (pentru AwaZoh98):

"In al doilea rand, Sfanta Treime este alcatuita din 3 persoane: Dumnezeu Tatal (creator), Iisus Hristos- Fiul(mantuitor) si Duhul Sfant (sfintitor)."
Duhul Sfant- persoana!? Descrie Duhul sfant sa vedem si noi cum arata.

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

"Duhul Sfant- persoana!? Descrie Duhul sfant sa vedem si noi cum arata" - Intrebarea face parte din categoria neuronului stingher daca te gandesti la ce inseamna de fapt "duh". Vorbim de o persoana atat transcendenta cat si imanenta. Poti sa o descrii, daca vrei, dar nu cu ochii inimii - ci cu cei ai sufletului. Daca l-am cauta pe Dumnezeu cu adevarat, l-am gasi...

| eliaclodia a răspuns (pentru martzian):

Rebuie sa iau problema in mana. Sa ridic sentimentul la lumina. E vorba de o traire intrigata si mirata. Ce cauta ateii la rubrica religie? De ce nu sunt la filozofie, sau vor sa fie trecuti la religia ratacitilor? A trecut ateismul pe lista religiilor, religia oii ratacite, a fiului risipitor, etc? Sau sunt cei care preferea filozofia si nu le place religia dintr-un motiv, ca pe timpuri, cand filozofii vroiau sa ia puterea politica religiosilor si invers si considerau ca trebuie sa le apartina lor si numai lor sau sa conspire impreuna. Dar asta includea:politetea si rabdarea de a te lupta filozofic pentru puterea politica, care puterea era doar o deviere a genomului uman. Care vrea sa hraneasca devierea asta, a genomului, deviere la politica, dar prin filozofie, sa se mute in spatiul de la filozofie si sa faca clubul revolutionarilor in tampenia numita politica. Poate apare si Cicero, sa explice la ce categorie isi pune intrebarile retorice, de oaie ratacita in ochii adversarilor politici.Nu am chef de conspiratii ascunse si razboaie enervante.Sa despartiti spatiile, e sfatul meu, de bun simt. 2013.Deviere unde? Din puritatea inconstientului, ce e in gura e si in capusa, nu e clar, unde? In perversitate.

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

De esti mai nasol si judeci cu neuronul ratacit, intrebarea e pusa in contextul afirmatiei "Duhul sfant=peroana" chestiune pe care si tu o repeti, "o persoana atat trandescenta cat si imanenta". Pai daca Dumnezeu e persoana atunci rationalul ma face sa cred ca poate fi descris si vazut, insa daca e o entitate transcendenta si imanenta si poti sa-i mai adaugi cate insusiri vrei tu (dar nu pe ce-a de persoana=om) atunci e altceva.

| Buresbista123 explică (pentru Hombre):

Dz e Superman ce sa mai,nu poate fi explicat,trebuie sa crezi din adancul inimii tale si il vei vedea, ti se va arata, dar numai daca crezi fara sa pui vreo intrebare, fara sa te indoiesti de ceva, trebuie sa te supui complet...

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

Se numeste DEX. Este disponibil si online. Acolo vei gasi definitia pentru transcendent. Nu are rost sa continuam pe o linie caraghioasa si la un nivel atat de scazut.

PS: Sunt nasol? De ce? Pentru ca am dreptate? happy

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

TRANSCENDÉNT, -Ă, transcendenți, -te, adj. 1. (Fil.) care se ridică dincolo de limita sau de nivelul unui domeniu dat; care presupune un principiu exterior și superior oricărei clase de obiecte. ♦ (În filozofia lui Kant) Care se găsește dincolo de orice experiență posibilă, care este inaccesibil cunoașterii bazate pe experiență, care întrece limitele realității. ◊ Care se află mai presus de inteligența obișnuită, de lucruri individuale, de umanitate. 2. (Mat.) Care folosește calculul diferențial și integral. ♦ (Despre unele numere) Care nu poate fi rădăcina unui polinom cu coeficienți raționali – Din fr. transcendant, lat.transcendens.
N-am inteles de ce mai trimis la Dex, citeste mai atent si vezi ca eu nu contest "transcendenata si imanenta lui Dumnezeu ci cuvantul "persoana" atribuit lui Dumnezeu, iar eu sustin pentru exemplificare cuvantul "entitate". Iar esti nasol ca da-i pe alaturi.

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

1. Este "imanenta" si nu "emanenta"
2. Este "dai" si nu "da-i"
3. "N-am inteles de ce mai trimis la Dex" - Sunt multe cele pe care nu le intelegi. Inclusiv faptul ca se scrie "m-ai trimis" si nu "mai trimis". Dar continua sa faci pe desteptul! Ta bati singur si cu propriile arme...
4. "Iar esti nasol ca da-i pe alaturi." - Nu comentez. Fiecare cu limitarile lui. laughing

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

In loc sa comentezi la problema ca de obicei te agati de greseli gramaticale, da mi le asum, dar tu iti asumi tampeniile? Pe desteptul faci tu cand slobozesti bazaconii nevazute si inchipuite si ai pretentia sa le inghitim. Bati campii cu cacaturi sfinte si viata de apoi scrise de niste bulea care nu stiau nici macar ca pamantul se invarte si tu in mileniul trei in epoca marilor inginerii ai tupeul sa sustii ca pupatul in cur a unor imaginatii ne iarta de un pacat inventat, trei rahaturi sfite sunt de fapt unu' singur, Isus hraneste mii de insi cu 5 paini si cand iti cer o demonstratie rationala, te masturbezi cu tot felul de filozofii idioate despre nemurire, greselile mele gramaticale si traiesti cu iluzia ca God te salveaza de la nu stiu ce pericole imaginare.

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

Probabil ca nu poti mai mult de atat. Sau poti dar nu vrei. O zi buna!

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

Nu, atat pot la flegmele despre religie si fug de ea ca "dracu te tamaie" cum fugiti voi de rational. Punct.

| Buresbista123 explică (pentru martzian):

Mi-e mie ca tu nu prea poti mai mult de aici si raspunsul tau, cand o sa vii cu argumente logice si rationale care sa tijustifice convingerile atunci mai vorbim pana atunci sa-i transmiti salutari din partea mea prietenului tau imaginar!

| ItachiUchiha a răspuns:

Eu nu sunt ateu!

| HueyFreeman a răspuns (pentru ItachiUchiha):

Nici nu aveai cum sa fi, esti mort. >_>

| ItachiUchiha a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cum adica?

| HueyFreeman a răspuns (pentru ItachiUchiha):

Nu citesti manga-ul? Nasol atunci >_>

| adywow a răspuns:

Dumnezeu este Tatal iar Iisus este fiul sau

| Tomanecre a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul in timp ce Isus a fost un Rabin Evreu, care s/a nascut ca om si a murit tot ca un om, deci nu putea fi Dumnezeu in timpul vietii, iar dupa Moarte nici atat pentru ca a intrat in nefiinta!

| miriam18 a răspuns:

Dumnezeu reprezinta Sfanta treime nu exista nici o diferenta

| Vasile604 a răspuns:

Dumnezeul Este Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Toti 3 sunt 1 ( unul ). Tatal a spus " Cine nu va credea in Fiul Meu nimeni nu va intra in paratia cerurilor ". Duhul Sfant este chipul in forma de porumbel care se pogoara peste noi in timpul Botezului, iar "Isus" se scrie normal Iisus, cu 2 de ii, Isus inseamna magar.
Iisus este Fiul Lui Dumnezeu, prin el ne purificam de pacate ca sa putem patrunde in Paratia Cerurilor impreuna cu toti Sfintii si Sf. Maria ocrotitoarea noastra.