| Paul_Cosmin_1988 a întrebat:

Care este diferența dintre un om foarte nebun și unul foarte prost?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un om nebun desi eu prefer alte termene medicale =dementa mintala este o boala, in schimb ignoranta de stiinta este o prostie, prosti stiu mereu totul dar nimic, uite asa se naste o societate de dementi si de autostiitori

| anonimg a răspuns:

Prostul se i-a după turmă și face parte din ea; nebunul se pune în fruntea ei.
Nebunul este cel ce cunoaște adevărul dar i se împotrivește; dar prostul vorbește din neștiință.

| lpavel a răspuns:

Nebunul e bolnav cu mintea, prostul crede ca le stie pe toate de aceea e prost! Nu e prost cel care nu se descurca in anumite situatii ci cel care crede ca le stie pe toate si nimeni nu-i ca el laughing

| EestiSodalane a răspuns:

Omul foarte nebun e mai inteligent decat cel care prin definitie e foarte prost. Ce legatura are intrebarea asta cu categoria religie?