| RAY a întrebat:

Care este diferenta oare?

Religia si Schizofrenia
http://www.teoretic.com/? p=13149
Schizofrenie – " Este o denumire a unui grup de boli mintale care se includ în categoria psihozelor endogene. Caracteristică este apariția unor manifestări psihopatologice majore, cum sunt halucinațiile, deliruri, tulburări formale de gândire, tulburări afective, tulburări de comportament, dezorganizarea personalității.
Schizofrenia nu are o singură cauză, apariția ei se datorează interacțiunii mai multor factori biologici, psihologici și culturali cu o vulnerabilitate genetică predispozantă. "

Religie – Religia se bazeaza pe o idee ce tine de fantasma, basm, halucinatie. Tipurile de religii sunt multiple si ele sunt intiparite de catre cultura, familie, anturaj.

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Adevărul este de partea majorității sau minorității?
Dacă este de partea majorității, atunci 90% din populația globului este religioasă.
Dacă este de partea minorității, atunci poporul lui Dumnezeu este format din 10% din populația globului.

| RAY explică (pentru anonimg):

Adevarul nu este de nici o parte,adevarul este ceea ce se poate dovedi prin dovezi,majoritatea din tara asta ortodoxi nu sunt dogmatici,nu sunt fanatici, ei spun cred ca exista dar nu pot dovedi, e eu cu aceste persoane nu am absolut nimic, eu nu am nimic impotriva lor, e problema e cu fanatici care comit atentate, care au preconcepti din cauza credintei lor, din noi gresesti 90% nu este crestina, nu crede in zeul tau, numa voi crestini aveti cateva mii de secte, dumnezeul iudaic
crestini
mulsulmani
evrei
e fiecare religie se vrea unicata, nu toate spun nu conteaza ce religie ai, deci acei 90% nu cred toti in ceva comun, nici macar crestini nu cred ca de asta exista secte, religi diferte, adevarul e in functie de fiecare religie, secta, credinta, dogma etc

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Am spus că 90% sunt religioși; asta înseamnă și creștini, și musulmani, și orice categorie de oameni care cred în ceva și i se închină.
La urmă creștinii se împart la rândul lor în confesiuni creștine (catolici, ortodocși, penticostali, adventiști, etc).
Este greșit a spune "religia ortodoxă" sau "religia adventistă". Acestea sunt confesiuni creștine.

| RAY explică (pentru anonimg):

Daca este gresit de ce va numiti religi diferite, du-te tu si spune unui preot ortodox ca este gresit sau unui advent

| SG1995 a răspuns (pentru anonimg):

Adevărul nu se măsoare în numărul de adepți al unei idei ci in obiectivitatea ei. Că vorba ai dacă 90℅ din populația Terrei ar susține că pământul e plat nu înseamnă că e real. Credința în sine nu e o psihoză dar dogmatismul, religia și comportamentul religios da.

| Donsavas a răspuns:

Fanaticii sau credincioșii obsedați sunt psihotici de obicei. Delireaza. Suferă de misticism. Traiesc intr o realitate inventată de ei sau de altii. Au impresia că universul acesta este conform propriilor lor legi din cap. Nu tin cont de ceea ce este general valabil pentru restul. Nu sunt neaparat schizofrenici. A fi schizofrenic inseamna a trăda un comportament schizofren in care, persoana afectată de acesta, nu simte nevoia sa socializeze

| SG1995 a răspuns:

Religia nu o boală ci un drog.
Din ce-am văzut nu e nicio diferență între un grup de drogați și unul de religioși, doar cauze diferite pentru aceeași psihoză.

| Lioana a răspuns:

Care e diferenta spui tu? Dar care e asemanarea? Definitia de fantasma, basm, halucinatie nu stiu de unde ai luat-o dar nu e buna. Religia nu se bazeaza pe halucinatii ci pe credinta.
E un ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul si o fiinta supranaturala care sta la baza a tot ce exista.
In sens larg putem spune ca si ateismul e o religie. De ce? Pentru ca nici evolutionismul nu a fost dovedit stiintific si este tot o opinie despre crearea vietii. Si ateii cred in supranatural doar ca acesta nu e Dumnezeu ci evolutia, intamplarea, selectia naturala.

| RAY explică (pentru Lioana):

Pentru ca nici evolutionismul nu a fost dovedit stiintific si este tot o opinie despre crearea vietii.

esti tu sigura ca nu e dovedit serios
Evidence for evolution comes from many different areas of biology:
Anatomy. Species may share similar physical features because the feature was present in a common ancestor (homologous structures).
Molecular biology. DNA and the genetic code reflect the shared ancestry of life. DNA comparisons can show how related species are.
Biogeography. The global distribution of organisms and the unique features of island species reflect evolution and geological change.
Fossils. Fossils document the existence of now-extinct past species that are related to present-day species.
Direct observation. We can directly observe small-scale evolution in organisms with short lifecycles (e.g., pesticide-resistant insects).

Si ateii cred in supranatural doar ca acesta nu e Dumnezeu ci evolutia, intamplarea, selectia naturala.

de cand selectia naturala e supranaturala nu stiu, mecanismele evolutiei nu are legatura cu supranaturalul

| RAY explică (pentru Lioana):

Supranaturalul este ansamblul fenomenelor care sunt mai presus de forțele și legile naturii sau în contradicție cu acestea, care par în afara naturii, a lumii percepute prin simțuri. Supranaturalul este atribuit unor forțe miraculoase. Supranaturalul se deosebește de paranormal care descrie fenomenele rare care însă nu sunt în contradicție cu legile naturii.

vs

Selecția naturală este mecanismul fundamental al evoluției ființelor vii (plante, animale, bacterii, fungi), care constă în șanse inegale ale indivizilor la reproducere cu succes și propagarea genelor sale, în dependență de însușirile organismului, dictate de acele gene, care îl fac pe acesta mai mult sau mai puțin adaptat la mediul său. Teoria selecției naturale a fost elaborată de Edward Blyth și sistematizată apoi de Charles Darwin, în cartea sa "Originea Speciilor" (en: "On the Origin of Species"). Conform teoriei evoluției prin selecția naturală, natura produce spontan variații:

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Daca era dovedit evolutionismul s-ar fi strigat in gura mare, ar fi ajuns sa se invete in scoli, nu sa citesti asta intr-un un articol in engleza de pe net. Multe articole sunt mincinoase.

| RAY explică (pentru Lioana):

Pai evolutia e invatata in multe scoli dar in Romania nu e din cauza bor, evolutia e foarte reala nu este un articol luat de pe net

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu care sunt acele multe scoli. Si chiar daca s-ar preda n-ar fi o dovada. Si religia se preda in si mai multe scoli.
Daca ar fi dovedit evoluționismul nu l-ar putea contesta nimeni. Cine poate contesta ceva clar dovedit?
E doar o teorie ca oricare alta.

| RAY explică (pentru Lioana):

Uni spun ca pamantul e plat si nu cred in poze facute de nasa si inca sunt multi, tu crezi ca toti cred in dovezii? multi cred in ce vor ei, asa si aia care se arunca in aer cred in virgine

| SG1995 a răspuns (pentru Lioana):

Dacă la tine evoluția e fenomen supranatural, atunci chiar ai un mare conflict cu bio-chimia. Și da, deși e bine definită religia, tot are la bază ideea de mit și revelații divine de care nu știm sigur cât de reale sunt.

| SG1995 a răspuns (pentru Lioana):

Și ție pare că sistemul de învătământ din Ro e ok. laughing Să mor de nu, astq e comic, afară unde se face biologie evoluția e predată, la noi țară rămasă undeva în epoca lui Darwin se investesc bani pe cladiri și mumi de pupat decât în educație și cercetare. Dar dacă gândești așa a e trist.

| SG1995 a răspuns (pentru Lioana):

Ce zici de mai toate școlile și liceele europene și din US, iar la nivel de Universități se predă MIT, Harvard, Oxford și cam orice instituție educațională decentă o predă. Până ßi Vaticanu o acceptă.
Religia se predă doar în țarile de lumea a 3 a și efectele se văd, sărăcie și incultură (multă aș adăuga).
Apropos ca o idee să fie reală în știință trebuie să fie contestabilă, dar dezbarea unui subiect nu îi anulează verdicitatea.
Că dacă tot vorbim de religie, care e reală?

| Lioana a răspuns (pentru SG1995):

De unde ai scos-o si pe asta? Eu nu am spus ca sistemul nostru de invatamant e ok. Chiar am mari nemultumiri la adresa lui.

| Lioana a răspuns (pentru SG1995):

Tu in asta te poticnesti? Ca se preda religia? Asta e chiar ok. Sunt destule probleme cu adevarat grave care le afectează copiilor încrederea in sine.
Religie reala? Nu cred ca exista asa ceva. Toate sunt teorii. Fiecare adera la care i se pare ca e corecta. Am si eu preferintele mele dar nu am sa le spun aici.

| Justme1997 a răspuns:

Religie= te rogi la d-zeu
Schizofrenie= îți și răspunde

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu e nimic gresit in a te ruga la Dumnezeu, mai grav e cand iti raspunde si-l auzirolling on the floor

| RAY explică (pentru PumpkinDoll):

Multi dogmatici pretind asta plus relevati, vorbitul in limbi