| RAY a întrebat:

Poate cauza religia Schizofrenia?

Schizofrenie - " Este o denumire a unui grup de boli mintale care se includ în categoria psihozelor endogene. Caracteristică este apariția unor manifestări psihopatologice majore, cum sunt halucinațiile, deliruri, tulburări formale de gândire, tulburări afective, tulburări de comportament, dezorganizarea personalității.
Schizofrenia nu are o singură cauză, apariția ei se datorează interacțiunii mai multor factori biologici, psihologici și culturali cu o vulnerabilitate genetică predispozantă. "

Religie - Religia se bazeaza pe o idee ce tine de fantasma, basm, halucinatie. Tipurile de religii sunt multiple si ele sunt intiparite de catre cultura, familie, anturaj.

Prof. Robert Sapolsky vorbeste chiar despre radacinile biologice ale religiei si cum oamenii sunt predispusi catre misticism.

.

MANIFESTARI / CARACTERISTICI :

Schizofrenie - " Stările delirante sunt foarte frecvente, nu apar totuși în toate stadiile bolii, au un caracter bizar, de neînțeles, uneori magic sau mistic (idei de persecuție, de gelozie, teama de a fi otrăvit, idei hipochondrice etc.).
Halucinațiile pot apărea și în sfera olfactivă (mirosuri urâte) sau corporală (senzații dureroase sau de modificare a unor organe). Halucinațiile vizuale sunt mult mai rare. "

def : delirant = Stare de exaltare, de extaz, de frenezie; entuziasm excesiv, manifestată prin halucinații, aiurări, iluzii.

Religie - Starile delirante in cazul religiosilor sunt extrem de frecvente. De fapt orice legatura cu un asemenea subiect mistic e o legatura iluzorie. Religiosii au un caracter bizar, uneori mistic. Ideea de persecutie aici e Dumnezeu ce priveste constant individul si il pedepseste cu Iadul. Teama religiosului de a nu fi trimis in Iad, de a nu incalca poruncile. Halucinatiile olfactive pot fi regasite in efectul direct al mirosului de tamaie sau mirosul excesiv de lumanari arse intr–un spatiu inchis, precum biserica. Individul de aici are halucinatii vizuale rare pentru ca nu il poate vedea pe Dumnezeu, ci doar vorbeste cu el.

.

Schizofrenie - " Alterări ale personalității: senzația de influență a personalității sau gândirii prin forțe exterioare (de ex.: prin hipnoză, unde radio), depersonalizare, derealizare. Bolnavul trăiește o viață dublă, în lumea reală și în lumea reprezentărilor delirante. Într-o formă extremă, bolnavul se încapsulează în el însuși și trăiește numai într-o lume interioară fără contact cu mediul exterior. "

Religie – Destinul. Omul religios crede ca viata lui e scrisa si se simte influentat de anumite reguli (poruncile) ori de privirea directa a lui Dumnezeu. Multi credinciosi se manifesta in singuratate, biserici, grupuri. De cele mai multe ori duce o viata normala, neinfluentata in mod vizibil de povestea religiei, iar in multe momente se retrage in cealalta personalitate, singuratate (inviere, rugaciune, evenimente religioase).

.

Schizofrenie – " Tulburări formale de gândire sunt caracteristice: argumentația este lipsită de logică (Paralogism), noțiunile abstracte sunt concretizate (Concretism), elemente heterogene se identifică unele cu altele (Contaminare a ideilor), se construiește un vocabular propriu din cuvinte create de bolnav (Neologisme), gândirea pierde orice legătură, apar confuzii de idei, bolnavul "vorbește alături" sau se blochează complet. "

Religie – Argumentatia este lipsita de logica : " Dumnezeu exista pentru ca il simt, trebuie sa crezi, nu intelegi, el e TOTUL, el e creatorul, trebuie sa crezi fara sa cercetezi. A creat lumea in 7 zile, traieste in cer, jos e Iadul". Vocabularul celor religiosi e unul propriu, aici format din arhaisme (sfestanie, divinitate, prooroc, duhovnicesc, etc). Gandirea unui om religios e confuza, de multe ori vorbind alaturi.

.

Schizofrenie - " Tulburări afective. Bolnavul pierde contactul emoțional cu alte persoane, devine obtuz, reacțiile afective sunt neadecvate (bolnavul râde la auzirea unei vești triste), uneori se constată o ambivalență afectivă (expresia concomitentă a unor emoții contrare). "

Religie - Reactiile afective ale religiosului sunt neadecvate si de multe ori observi asta la aceste ritualuri numite inmormantari. Ei serbeaza aceste evenimente prin mancare si de multe ori voie buna (parastas). Stau la masa, rad, povestesc, tin mortul inainte de inmormantare in casa, stau langa el si desfasoara diferite ritualuri specifice zonei (acopera oglinzile, nu lasa pisicile sa intre in camera, etc). Un eveniment modbid transformat in sarbatoare, comportamente iluzorii, uneori vesele si bine-dispuse in preajma unor asemenea evenimente.

.

Schizofrenie -" Tulburări ale voinței și ale comportamentului social sunt foarte frecvente dar necaracteristice: lipsă de inițiativă, de interese și de energie. "

Religie - Pentru ca ei asteapta viata de dupa moarte sunt lipsiti de initiativa.

.

E fabulos de socant si daca ar fi sa trag o singura concluzie ar fi : Iisus a existat si a fost un bolnav de schizofrenie cu o poveste prea tare (cul) pentru perioada lui. De aici si promovarea ei.

Răspuns Câştigător
| Howk a răspuns:

Fanaticii religiosi sunt cei mai rai. traiesc in lumea lor imaginara si daca indraznesti sa spui ca esti ateu, aprind lumanari si tamaie si spun ca din cauza ta se simt rau, din cauza energiilor negative emanate de mine. Ce e mai grav e ca sunt foarte multi. Am fost la un curs si acolo s-au scandalizat cand am spus ca sunt atee si spuneau ca au pus apa cu ulei in pahar si au amestecat, uleiul ridincandu-se la suprafata, adica le-am bagat diavolul in casa. asta am auzit-o de la o moldoveanca din falticeni, urata si bolnava. Eu as infiinta mai multe cabinete de psihiatrie ca sa-i ajute pe bietii schizofrenici. Sunt distrusi! Frica de divinitatea imaginara ii macina.Foarte trist!

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Of,dar sunt atat de multi atei care sufera...

| RAY explică (pentru EmaS):

Eu n-am spus ca careva sufera nu judeca, e o intrebare nu afirmatie

| LotusRadioactiv a răspuns:

Seby90
Ah, ca tot mi-ai dat o gramada de reply-uri la care nici nu mi-au aparut notificarile, probabil ca si TPU vrea sa mai scuteasca din discutiile aceasta fara rost. Acesti istorici au trait dupa ce a murit Iisus, dar totusi intr-o perioada in care documentele istorice originale inca erau "proaspete" si inaintea persecutiilor crestinilor, in timpul in care cele mai multe documente referitoare la Iisus au fost arse, ca doar eu cum te-as face pe tine sa nu mai mananci ciocolata? Ti-as arunca-o la gunoi (dar cred ca daca acest lucru chiar s-ar intampla, tu tot ai da un "search" in pubele si ai manca tone de ciocalata, sa-mi arati cat de "healthy" si plin de romantism vei fi). Ah si mi-ai dat ignore, ca doar nu vrei sa-ti perturbi mintea geniala cu asemenea lucruri pline de "neadevar", ca doar sunt crestina, eu doar cred, nu crecetez (Inchizitia catolica rules!).
Semnat o ortodoxa.

| ania a răspuns:

Dacă cineva denumește caracterul lui Hristos schizofrenie, imi doresc din tot sufletul schizofrenia Lui.Așa spune și la Carte-Noi vestim mesajul lui Hristos cel răstignit, care pentru neamuri este o nebunie...dar pentru cei chemați..este puterea lui Dumnezeu. Căci nebunia lui Dumnezeu este mai înțeleaptă decât oamenii.

| Seby90 a răspuns:

Nemarginite sunt caile domnului.
Da se poate, legat de isus si shizofrenie. Well personal nu cred ca a existat nici un isus, pentru ca in afara de biblie el nu apare nicaieri altundeva, nici o alta scriere a vreunui istoric. Nici macar mentionarea numelui.
Legat de subiect... da nu poti stii... ar trebui facut un studiu pe tema asta, sa se numere cei schizofrenici si cati din ei sunt atei, probabil 0.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Seby90):

"Christus...a suferit pedeapsa capitala in timpul domniei lui Tiberius, din porunca unui procurator, Pontius Pilat." ("penalty during the reign of Tiberius at the hands of one procurator, Pontius Pilatus" - Tacitus, Anale (c. 115 d. Hr.)
"On the eve of the Passover Yeshu was hanged...because he practiced sorcery and enticed Israel to apostaize" - Talmud, Sanhedrin 43a (c. 200 d Hr.)

Bai, daca sunteti atei si tot va dati destepti, macar sa fiti, caci altfel sunteti la fel ca crestinii aceia care nici macar nu au auzit de apologetica.

| Seby90 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Da asa e multi inculti fara cunoastere de cauza vorbesc.
http://www.nobeliefs.com/exist.htm
La fel si tu, dar presupun ca nu aveai nici cea mai vaga idee si nu stiai ca de fapt "e forgery" de catre biserica?

| Seby90 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Tacitus, the Roman historian's birth year at 64 C.E., puts him well after the alleged life of Jesus. He gives a brief mention of a "Christus" in his Annals (Book XV, Sec. 44), which he wrote around 109 C.E. He gives no source for his material. Although many have disputed the authenticity of Tacitus' mention of Jesus, the very fact that his birth happened after the alleged Jesus and wrote the Annals during the formation of Christianity, shows that his writing can only provide us with hearsay accounts.
In cazul in care nu gasesti fragmentul.

| RAY explică (pentru LotusRadioactiv):

Isi pot raspunde? daca nu crezi in ce crede x asta te face inteligent?

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Seby90):

Zi-mi atotstiutorule, din ce surse oficiale cunosti acest lucru, in afara de acel site scris de cine stie ce istorici renumiti.
Mie chiar profesorul meu de istorie a spus ca sunt cateva evidente, insa neclarificate. El este deist, si considera ca nu toti apostolii (decat Petru si Ioan) au luat contact cu Iisus, bazandu-se pe documente istorice veridice.

| Seby90 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Pai da si tu un search pe google ca nu ai sclavi, daca te intereseaza ceva cauti, tu doar m-ai contrazis si ti-am aratat o sursa ca tu ai gresit, daca nu iti convine, cauta alta sa imi arati ca esti mai bun. Pana la proba contrarie daca ma iei cu ironii, stii mi se rupe si mie de tine si parerea ta.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Seby90):

Ah, uitasem ca Goagal e la putere! Acolo scriu articole cei mai documentati oameni de pe aceasta planeta mizerabila, unde cartile sunt folosite doar ca hartie igienica. Multumesc ca m-ai luminat, atot-searcharistule!

| Seby90 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Te-as trimite catre onion sites, da mi-e ca iti prinzi urechile pana pornesti tor si folosesti un proxy in prealabil, sau probabil uiti sa pornesti AV si devii o unealta si te trezesti cu politia la poarta.
Well decat om pios si crestin ca tine cand nu stie raspunsu la o intrebare mai bine caut pe goagal si gasesc un raspuns, oricat de bun sau rau ar fi. Ca pana la urma nu zeus facea fulgere nu? Dar oricum, esti prea incuiat sa intelegi mare rahat din ce vorbesc. Las-o asa.

| reihiuke a răspuns:

Nu poate declansa religia schizofrenia. Asta a zis-o un psihiatru intr-un articol in care cineva acuza o "grupare mistica" ca din cauza lor e schizofrenic.

| Pitzipoanca a răspuns:

Niciodata nu am fost vreo fanatica religioasa. Insa tu esti cu capul. Rau. Presupunand ca teoria ta e adevarata, e (cel putin) o insulta la adresa celor care cred. As vrea sa cunosti un schizofrenic. Si chiar iti urez ca viata asta, sa dai peste unul - mai ales daca nu si-a luat medicatia. Si o sa vezi atunci care e diferenta intre oamenii religiosi si schizofrenici.

| RAY explică (pentru Pitzipoanca):

Capitolul 7
1. Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
2. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura

| RAY explică (pentru Pitzipoanca):

Ma pti eu nu team jignit du-te Iasi pisica si mergeti pe centura

| casablanca40 a răspuns:

Este posibil ca religia sa fie o cauza a schizofreniei, cunosc un caz.

| ServantsCthulhu a răspuns:

I'Am Not Crazy Muahaha laughing