| Gutman a întrebat:

Care este Dumnezeul religiei crestine?
Intrebarea desi pare stupida are la baza faptul real ca religia crestina nu porneste de la niciun Dumnezeu, ci de la niste oameni numiti "parintii bisericii"!
Pe deasupra logica si bunul simt ma face sa cred, ca nu este suficient sa furi Biblia unei altei religii ca sa poti afirma ca L-ai furat si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii,? (aici Dumnezeul lui Moise si al religiei mozaice!)

Credeti ca m-am inselat, si totusi Dumnezeul din ceruri al altei religii poate fi furat doar furand Biblia acelei religii?

28 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul, nu isi are originea mozaica in primul rand ci eseana, iar mai apoi, la randu-l sau poporul evreu isi are origini religioase mai vechi.

| Gutman explică (pentru anonim_4396):

Cum poti sa spui asa ceva cand Biblia crestinilor este de fapt o Biblie furata de la religia mozaica?
In plus de asta cand se vorbeste de familii religioase se spune "Iudeo-crestina"! tocmai din cauza ca au legatura, si anume o legatura bazate pe furt intelectual!
2 Si esenienii erau tot de religie mozaica, adica urmau Legile date de Dumnezeu lui Moise!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gutman):

Erau de religie mozaica, dar erau o secta avand legaturi cu "paganii", botezul nu a existat niciodata in religia mozaica, ci la eseni, asfel ca Isus era un fel de sectant al vremurilor sale

| Gutman explică (pentru anonim_4396):

Isus nu numai ca era un fel de "sectant" ci chiar a fost intemeietotul unei SECTE!
Si anume Secta de religie mozaica numita "a Nazariteanului"!
Sau ai crezut ca a fost crestin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gutman):

Bai crestinismul e denumirea data de romani celul ce l-au urmat pe Isus, Isus nici nu se poate spune ca era pui de zeu, el si luat aceasta autodenumire.

| Gutman explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are Isus si urmasii sai cu crestinismul?
Isus era un RABIN evreu de religie mozaica, iar cei care il urmau au fost la fel ca el, adica SECTANTI ai religiei Mozaice, si ca atare habar nu aveau de crestinismul romanilor!
Isus a primit de la parinti denumirea de Yehoshua, asa ca nu si-a luat singur nici macar numele, si cum parintii sai erau simplii tarani, in mod sigur nu avea cum sa se nasca mai Zeu decat te-ai nascut tu, si eu bineinteles!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gutman):

Cum rabin mozaic? Nu ti-am explicat eu acum ca: Isus a fost esean, de aceia era vazut rau de mozaici ca : el era intr-o secta cu caracter pagano-mozaic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti trudit rau si probabil ai mai postat asta cu biblia furata iar eu sant tot mai natang ca stau la barfe vechi cu idiotii.bafta si sa stii ca asta cam asea e.bag sama ca esti evreu si te deranjeaza asta.stai linistit nu te ambala ca biblii sant e lumea plina.si eu am primit-o moaca la un seminar cu tema sa discutam biblia impreuna.e mare neagra, si cu o cruce pe ea.nu e furata de la nimeni. daca vrei iti dau si tie una.da numa vechiul testament fiindca cu cel nou nu prea ai treaba.

| Gutman explică (pentru anonim_4396):

Evident ca nu am treba cu NT pentru ca e scris de niste agarici care aveau puteri si stapnire peste Diavoli, vezi Luca 9:1!
Pe mine ma intereseaza doar Legea lui Dumnezeu, pentru simplul motiv ca nu-mi place sa-mi vand sufletul Diavolului si sa-l cred ca fiind Dumnezeul meu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti trudit rau si probabil ai mai postat asta cu biblia furata iar eu sant tot mai natang ca stau la barfe vechi cu idiotii.bafta si sa stii ca asta cam asea e.bag sama ca esti evreu si te deranjeaza asta.stai linistit nu te ambala ca biblii sant e lumea plina.si eu am primit-o moaca la un seminar cu tema sa discutam biblia impreuna.e mare neagra, si cu o cruce pe ea.nu e furata de la nimeni. daca vrei iti dau si tie una.da numa vechiul testament fiindca cu cel nou nu prea ai treaba.da stii ce nu ma mira? ca te dai destept, rational.si inteligent, da nu ai reusit in studiul bibliei daca ai facut-o sa descoperi intreg planul domnului de la capat pana la apocalipsa asa cum ne-a fost revelat noua in cuvant.adica poporului evreu in scripturi,in vechiul testament, istorie frumoasa dealtfel, si continuind cu noul testament intr-o frumoasa si cursiva continuitate, logica, teligenta si adevarata totodata.ba fratica, voua va e frica de adevar si de implinirea lui care se vede zilnic in viata noastra a tuturor.si de groaza ce aveti, hai a-ti zis sa negam ca doar nu ne doare gura.saracul strutul.frumos lati copiat dar privind in natura nu a-ti ales modelul potrivit.mai incercati bre.cine stiedestepti cum santeti poate -poate reusiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gutman.Dumnezeu e al nostru al tuturor.iar planul de mantuire este pentru toti.ma mir, infiderent daca esti evreu ori nu, cum de nu credeti ca mesia a si venit, dar ma mir tare de tat.nu atat incat sa-mi cada falca.cat despre putere asupra altora, nimeni nici oameni, nici duhuri nici ingeri nu ar aveao daca nu le-ar fi data de sus.

| Gutman explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu are planuri de mantuire pentru morti, ci le are pentru poprul Lui, adica pentru cei care au acceptat sa faca LEGAMANTUL cu EL!
2 Evident ca Messiah a venit, doar ca nu s-a chemat Isus Christos ci Simon Bar Kochba!

| Ben00 a răspuns:

"Pe deasupra logica si bunul simt ma face sa cred". Buna asta! Mai ales cu bunul simt la tine!

| Gutman explică (pentru Ben00):

Sa inteleg ca adevarurile demonstrabile le gasesti ca fiind nesimtite si ca iti place mai mult "bunul simt" al celor care au furat Biblia pentru a o interpreta crestineste, adica ca paravan pentru comiterea si motivarea a milioane de crime?
Esti sigur ca nu gresesti?

| Ben00 a răspuns (pentru Gutman):

Biblia e un dar al lui Dumnezeu, facut celor care vor sa ii tina poruncile. Nu mai trage degeaba cu furatu Bibliei, ca nu e marca inregistrata a evreilor.

| Gutman explică (pentru Ben00):

Cine te-a mintit?
Biblia este o maculataura ieftina pe care nici Dumnezeu si NICI Isus nu o recomanda NICIODATA NIMANUI!
Asta e Biblia!

| Gutman explică (pentru Ben00):

Nu o fi Biblia marca inregistrata ca pe atunci nu se inregistra nimic, dar fi sigur ca apartine evreilor care nu au furat-o de la nimeni asa cum ati furat voi Biblia de la religia Mozaica!

| Ben00 a răspuns (pentru Gutman):

Nu s-a reclamat nici un furt al Bibliei pe la vreo circumscriptie de politie. Ai fi singurul, numai ca nu prea pari de religie mozaica.

| Ben00 a răspuns:

Te pierzi in prostii. Religia crestina a renuntat la legea fariseica, si a schimbat ce trebuia schimbat pentru a nu fi doar un satelit al religiei iudaice, care ar fi fost asimilat in timp.

| Gutman explică (pentru Ben00):

Religia crestina "a schimbat"?
Nu am vazut eu bine?
De cand religia unor oameni are puterea de a schimba ceea ce a facut Dumnezeu? Si ce legitimitate are aceasta schimbare facuta in ciuda lui Dumnezeu si fara niciun Dumnezeu?
Tu chiar ai gandit inainte de a posta?

| Ben00 a răspuns (pentru Gutman):

Schimbarile au fost facute de Hristos si de oameni placuti lui Dumnezeu, care i-au slujit renuntand la bucuriile vietii, unii platind chiar cu viata sau cu suferinte provocate de indivizi ca tine. Sf Apostol Bartolomeu a scapat o data, rastignit fiind in Asia Mica, si a fost rastignit a doua oara in Armenia. Crezi ca intr-un asemenea om este falsitate?
Sf Vasile cel Mare si-a donat partea de avere pentru construirea de spitale si scoli. A trait o viata aspra de rugaciune, infranare si slujire a aproapelui asa incat a murit la doar 49 de ani.
Sf Ioan Gura de Aur a preferat exilul, desi stia ca asta inseamna moartea, fiind bolnav, decat sa incalce dreptatea, cum ii cereau imparateasa sau unii curteni de atunci. Uite-te la postarile tale acum; daca ai avea bun simt ai sta in carapacea ta.

| Gutman explică (pentru Ben00):

Lasa minciunile si adu dovezi
Eu stiu ca Biblia si religia crestina au fost nereu impotriva stiintei? si asta iti pot dovedi cu versetul din Timotei 6: 20 si cu exemplul uciderii matematicenei conducatoare a scolii de matematica din Alexandria pe nume Hypathia!
Asa ca lasa minciunile pentru cei care doar cred si refuza sa se documenteze!
Eu ma documentez si nu cred nimic din ceea ce nu se poate dovedi!

| kira30 a răspuns:

Dragule,te supara satanistii? Acum cine sunt mai rai, crstinii sau satanistii, care se inchina diavolului?

| Gutman explică (pentru kira30):

Satanistii nu se inchina Diavolului ci doar Satanei. Diavolului se inchina cei care se inchina Dumnezeului veacului acesta care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu!
Ia sa vedem daca ghicesti la cine ma refer?
ca reper de incepere iti recomand versetul din Ioan 8:44, in care spune ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca e ucigas de oameni!
Ia zi cine e cel mai mare ucigas de oameni din istorie?
Sunt cumva Satanistii sau crestinii?

| Gutman explică:

Zau?
Si eu care in nestiinta mea imi inchipuiam ca Dumnezeul Noului Testament este Isus Hristos!
Cum se explica oare faptul ca Dumnezeul Vechiului Testament nu are copii nici pina astazi in religia pe care El a dat-o oamenilor si in Noul Testament vedem ca are copii, daca este unul si acelasi?
Care religie minte?