| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca religia crestina este o religie noua(fata de mozaism) facuta de niste oameni+apostoli la "masa verde" adica prin negocieri si compromisuri si nu una care izvoreste direct din Dumnezeu, se pune in mod logic intrebarea:
Cine este Dumnezeul religiei crestine?
Credeti ca a fost de ajuns ca acesti crestini sa fure Biblia religiei mozaice ca sa-l fure si pe Dumnezeul din ceruri al acestei religii?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religia crestina a aparut de cand Domnul Isus a venit si a zidit biserica Sa.http://www.youtube.com/watch?v=vqDSemdyKG0

| Dorugar explică (pentru EmaS):

A fost cumva si zidar?
Eu credeam ca era doar vagabond si sarlatan fara chef de munca si fara responsabilitati, deci nu il credeam capabil sa aiba o meserie atat de superioara.
Daca taceai filozof ramanea-i

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Capul bisericii este doar Unul, Isus Hristos însuşi!
"El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea." Coloseni 1:18
Isus Hristos nu va împărţi gloria şi autoritatea Sa cu nimeni, Cristos are preeminenţă în toate lucrurile! "Să nu te închini înaintea unui alt dumnezeu; căci Domnul se numeşte gelos, este un Dumnezeu gelos." Exodul 34:14

Profeţiile Vechiului Testament cu privire la venirea lui Cristos arată că piatra unghiulară a bisericii trebuie să fie o piatră din ceruri, şi care nu este cioplită de mîini omeneşti, şi că biserica va creşte pe această piatră şi va deveni un munte, care va umple pământul!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Tu chiar nu ai inteles intrebarea mea, sau tu esti atat de dusa cu pluta ca nu mai intelegi nimic?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Asa procedezi cand nu mai ai argumente, recurgi la jigniri?

| Ioanh a răspuns:

Popor ales al lui Dumnezeu au fost evreii; doar ca se vede si in vechiul testament ca evreii erau nationalisti- nu vroiau sa-l imparta pe Dumnezeu cu celelalte popoare- exemplu Iona; si crestinismul este continuarea firesca a iudaismului- care astepta un Mantuitor in persoana lui Hristos; ca iudeii nu au acceptat, asta e alta poveste, dar crestinii au experienta si vechiului testament ca urmasi ai lui Avraam prin credinta.

| Dorugar explică (pentru Ioanh):

Si daca evreii nu au vrut sa-l imparta pe Dumnezeu cu alte neamuri, l-ati impartit voi crestinii!
Dar pe Dumnezeu l-ati intrebat daca pune botil la shmenozeala voastra?
Iudaismul nu s-a terminat ci mai continuie si astazi in toate sinagogile de pe planeta.
Evident ca ei au asteptat un messia, dar Isus nu este un messiah ci Dumnezeu Fiul, si nici evreii si nici Dumnezeu nu asteptau sa le vina un fiu

| Ioanh a răspuns (pentru Dorugar):

Si care ar fi Mesia daca nu Hristos - Dumnezeu, cel care l-a facut pe om? Cine ar fi putut restaura ontologic omul daca nu chiar Creatorul?

| Dorugar explică (pentru Ioanh):

Mai intai invata ce inseamna Messia, si apoi vezi si ce inseamna cuvantul Christos, adica Unsul, si apoi vei vedea ca nu poate fi vorba de nicio restaurare ontologica a omului si cu atat mi putin printr-un sarlatan de vagabond acum 2000 de ani!