| Vladutz1986 a întrebat:

Care este legatura dintre bibilie si invataturile ei si faptul ca biserica nu plateste taxe si ia bani de la o tara saraca pentru a construi biserici inutile?

Răspuns Câştigător
| cornelmarius a răspuns:

Nu este nici o legatura intre cele douo, practic religiile sunt inventate de oameni si nu mergs si respecta invataturile bibliei ci doar asa in aparenta si nu in esenta! Biblia spune clar ''fara plata ati primit fara plata sa dati'' si nu cum fac toti hotii religiilor si sectelor luand bani de la oameni, nu se face asa ceva, crestinismul adevarat este un mod de viata duhovnicesc si nu ce se vede in biserica!

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Legătura constă în îndoctrinare, fără care manipularea, coruperea şi jefuirea oamenilor ar fi imposibilă (cel puţin din acest punct de vedere).

http://www.tpu.ro/......aniei-are/

| danay72 a răspuns:

Isus a zis,, gratis ati primit, gratis dati.,, Bisericile nu fac acest lucru.Matei10:8

Răspuns utilizator avertizat
| Încrucişătorul a răspuns:

Nu e nici o legătură, problema stă în daunele colaterale: habotnicii şi laşii care nu îndrăznesc să pună capăt idiocraţiei ăsteia cvasi-teocratice.

| milan9 a răspuns:

Taxele și impozitele salariale preotii le plătesc pe toate, astfel că din ceea ce primesc de la stat, ei nu mai rămân aproape cu nimic. E adevărat că ceea ce se mai primește la Liturghie nu știu să se impoziteze, dar acesta este un compromis acceptat de stat pentru a nu retroceda averile mănăstirești (însumate prin donații vreme de 2000 de ani de creștinism și prin moștenirile celor care s-au retras la mănăstire luând bruma de avere cu ei).

| Vladutz1986 explică (pentru milan9):

Oare donatiile erau ca acum?> erau luate cu forta de la bugetul statului sau atunci lumea chiar vroia sa dea bani!

| milan9 a răspuns:

Matei 7,20 "De aceea, după roadele lor îi veţi cunoaşte."
Matei 7, 20 este folosit in mod gresit de către o anumită sectă (iehovistă) pentru a semăna AMBIGUITATE şi CONFUZIE – specialitatea casei pentru ei...

"Pomul" cu "roadele" sunt greşit interpretate ca referindu-se la "o religie", când de fapt ele se referă la LIBERTATEA sau INIŢIATIVA LIBERTĂŢII unei personae, la "roadele" unei persoane.

Este o diferenţă ca de la cer la pământ!
Matei 7, 17 "Aşa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele."

| milan9 a răspuns:

"Babilonul" din Apocalipsă nu se refera la nici o religie.

"Babilonul cel Mare", prezentat şi ca "desfrânata cea mare", "beată de sângele SFINŢILOR şi de sângele MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

"Sfinţii şi mucenicii lui Iisus", în toată istoria creştinismului AU FĂCUT PARTE DOAR DIN BISERICĂ. "Babilonul cel Mare" a vărsat sângele lor, A RĂNIT BISERICA, nu are altă legătură cu Biserica

Hristos profetic spune despre Biserică faptul că "nici Porţile Iadului nu o vor birui"! S-a păcălit oare Hristos? Să nu se ardă nimeni cu aşa ceva.

| milan9 a răspuns:

Cei care fac parte dintr-o anume sectă plătitoare de zeciuială mai bine si-ar scoate bârna "zeciuielii" din ochii proprii inainte de a vorbi de paiul
din ochiul celuilalt.

Această zeciuială (directă sau sub formă de "donaţii") este miză esenţială pentru care acea grupare îşi adună prozeliţi. Ce s-ar face fără ei? Cine ar mai plăti "donaţiile"- a zecea parte din tot venitul lunar?

Majoritatea ortodocsilor nu "doneaza" intr-o viata atat cat are de oferit intr-un an un membru al unui cult platitor de ZECIUIALA.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Exista activitati de binefacere. Spre exemplu, numai in 2012 in eparhiile Patriarhiei Române se derulează, în prezent, 767 de proiecte şi programe sociale, din care 561 finanţate din fonduri proprii, 22 cu finanţare externă, 24 cu finanţare publică şi 160 cu finanţare mixtă.

În cadrul aşezămintelor social-filantropice şi prin intermediul programelor şi proiectelor sociale, au fost acordate 895.350 de servicii sociale unui număr de 211.495 de beneficiari unici.
Dintre acestea, 166.397 au fost servicii sociale pentru 105.717 copii din aşezămintele sociale ale Bisericii şi Statului, dar mai ales din familii sărace şi fără posibilităţi de întreţinere sau cu părinţii aflaţi la muncă în alte ţări,

40.987 - servicii sociale pentru 19.143 persoane cu dizabilităţi (deficienţe de vorbire, vedere şi auz, consumatori de droguri sau alte tipuri de dependenţe, persoane infectate cu HIV/SIDA),

640.694 - servicii sociale pentru 74.752 persoane vârstnice din aşezămintele de protecţie socială bisericeşti, din centrele sociale de tranzit şi adăposturi de noapte, bătrâni singuri, nedeplasabili, abandonaţi de familie şi cu grave probleme de sănătate,
47.272 - servicii sociale pentru 11.883 victime ale traficului de persoane, victime ale violenţei familiale, deţinuţi eliberaţi, victime ale calamităţilor naturale, şomeri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si ai vrea sa faca spitale de nebuni? eu cunosc o vorba : numai prostul moare de grija altuia, eu spun ca suntem mai destepti

| sublime89 a răspuns:

La ce "invataturi" ale bibliei te referi? Doar la alea bune?

| fllu07 a răspuns:

Nici o legatura. de fapt este una:
Isus a spus ca dupa faptele lor ii putem recunoaste pe oamenii care il urmeaza. Matei 7:17, 20. faptele preotilor de azi, arata clar cat de mult s-au indepartat ei de Adevaratul crestinism. apoi Isus a trait in simplitate (a nu se confunda simplitatea, modestia, cu saracia si foametea) si chiar a spus ca trebuie sa ne strangem comori in cer, nu pe pamant. preotii de azi fac exact invers: traiesc in cel mai nerusinat lux, ar mai trebui sa faca baie in lapte (pentru piele catifelata laughing) se plimba in cele mai luxoase masini, detin cele mai multe terenuri, si afaceri spala bani cu nemiluita, si toate acestea pe umerii statului, si a enoriasilor care, saracii marg la biserica din teama de Dumnezeu, dar sunt jecmaniti pe fata. Oricum, cartea Apocalipsa descrie aceasta organizatie (religia falsa) ca fiind o prostituata, care a facut afaceri cu regii pamantului (sistemul politic) si care traieste in lux nerusinat, se vede bisricile stralucitoare, hainele in fir de aur (ca-ti trebuie ochelari de soare polarizanti sa te uiti la popa laughing) dar care va fi distrusa in cele din urma de partea politica a acestei lumi. mai precis O.N.U se va intoarce figurativ vorbind, si va manca si macelari aceasta prostituata, cum o descrie Biblia. oricum adevarul este in Biblie, si daca il cauti Dumnezeu te ajuta sa il gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi care e intre bunicii tai care fac o casa maaare-dar traiesc toata viata intr-o bucatarie micuta.si platesc bani pentru toata casa.aceeasi explicatie, care o dau parintii taimcare au platit apartamentul dar doar trei pereti sant ai lor, ca restul sant platiti si de vecini.de asemeni, impozitul pe teren ar trebui sa-l plateasca doar cei de la parter, fiindca stau pe pamant, ceilalti stau in sus, dar platesc la fel.si multe altele.

| casian_6565 a răspuns:

O sa vedeti ca pana la urma tot la Dumnezeu o sa ajungeti suntem saraci si toate merg prost pentru ca nu facem voia lui Dumnezeu in loc sa mergem duminica 2 ore la biserica facem altceva iti faci averi pe pamant si cand ai de toate, mori si ce ai rezolvat? ai irosit o viata ca sa ti faci averi frumos...