| Anonimgirltpu a întrebat:

Care este motivatia aparitiei religiei? Si care este functia religiei in biologia speciei umane?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Noi am fost creati cu necesitati spirituale, de aici si dorinta oamenilor de a se inchina.Dar exista forma de inchinare aprobata de Dumnezeu si poate fi gasita.

| mODIN a răspuns:

Hai sa fim seriosi.Eu sunt ateu, dar in momente critice chiar si eu simt nevoia sa ma rog.Toti oamenii isi doresc sa poata apela la cineva cu putere cand au nevoie se ajutor. Si de multe ori o asemenea persoana nu este prin preajma pentru a-i ajuta. De aceea apar religiile.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Motivatia carei religii? n-am invatat la scoala ca religia ar fi o functie biologica

| sublime89 a răspuns:

Religiile au aparut dintr-un motiv destul de simplu: oamenii nu suporta sa nu aiba raspuns la intrebari fundamentale referitoare la originile noastre. Solutia gresita pe care au gasit-o ei a fost sa inventeze raspunsul, daca nu-l puteau afla pe alte cai. Asa s-au nascut zeii.

| RaduMD a răspuns:

Motivatia aparitiei religiei este intrinseca. Nazuinta spre Dumnezeu este sadita in inima omului. Sau, cum spunea Mircea Eliade (dar din perspectiva oarecum ateista), specia noastra ar trebui sa se numeasca "homo religiosus".

Functia religiei este la polul opus biologiei. Ca sa zic asa, la polul spiritual. Suntem singurele existente create pe jumatate asemenea animalelor, pe jumatate asemenea ingerilor. Avem si spirit, si biologie.