| mODIN a întrebat:

De ce exista atat de putin discurs inter-religios in Romania?

6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pentru că românii o au pe a lor și nu simt nevoia sa se duca spre alte religii.
Și,pe bună dreptate,toate religiile, aproximativ, au la baza ceea ce are și creștinismul, atâta tot că zeitatea este alta și câteva principii sunt modificate, dar nimic mai mult, cel puțin din punctul meu de vedere.

| EestiSodalane a răspuns:

De ce ar trebui sa fie? crying

| vatadezahar24 a răspuns:

În opinia mea, discursul inter-religios în România este cam limitat din cauza predominanței ortodoxiei, lipsa de tradiție în dialogul între diferite confesiuni, credințe, etc.

| T0Teu a răspuns:

Pentru ca ortodocsii se tem sa vorbeasca cu oameni care fac parte din religii protestante, ori sunt atat de ignoranti incat cred ca orice am spune noi despre Dumnezeu este fals, erezie, ca suntem sectanti si tot asa. Asta e parerea mea. Eu sunt deschisa sa vorbesc cu oameni de alte religii despre Dumnezeu, Biblie, chiar am facut o in repetate randuri. Am vb cu ortodocsi, cred ca si catolici, martori, adventisti, baptisti...