| Alex22224 a întrebat:

Sectarii de ce nu vad de biserica lor? De ce mint si inseala oamenii? De ce nu convertesc pe muzulmani?
Tipic sectar

8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Tu ce crezi ca e o secta?

| anonimg a răspuns:

Cine sunt sectarii? Toți aceia care nu sunt ortodocși? Adică și atei, și musulmani, catolici hinduși, budiști?
Sau sectarii sunt aceia care cunosc Biblia, iar ortodocșii care nu o cunosc sunt invidioși pe ei?
Va veni vremea când sectarii vor fi prigoniți; și dacă tu nu vei fi printre ei, atunci te vei afla în tabăra aceea nespus de mare care nu va fi mântuită. Pentru că n-ai cum să fi mântuit și în același timp să urăști oamenii. Mântuitorul S-a rugat pe cruce pentru cei care L-au pus acolo. Tu dar, îi urăști pe sectari, pe aceia pentru care Hristos a murit?
Dacă nu lupți cu spiritul acesta de ură din tine ca să-l îndepărtezi, atunci dragostea lui Dumnezeu nu va putea intra în inima ta.
Luptă cu prejudecățile din mintea ta; căci sectarii sunt aceia care sunt cel mai aproape de Dumnezeu decât ortodocșii. Pentru că dacă nu ar fi, ei nu ar fi citit și studiat Biblia zilnic. Dar ortodocșii nu vor să o citească.
Iar sectarii care cunosc Biblia și nu fac ce scrie în ea, va avea Dumnezeu grijă de ei. Dacă aceștia se încăpățânează să nu asculte de Dumnezeu cu toate pedepsele pe care Dumnezeu le dă, ei vor muri nemântuiți; ei vor fi cel mai aspru pedepsiți. Dar noi nu trebuie să ne pierdem inima și mintea să fie umplute de dorința de răzbunare împotriva oamenilor care nu-i suportăm. Timpul pe acest pământ este prea scurt ca să fim preocupați cu lucrările diavolului și cu spiritul său de răzbunare, ură și batjocură.
Nu te mira dacă vezi sfinți căzuți: și îngeri sfinți au căzut. Dar nu-i datoria noastră să-i judecăm. Fiecare om are luptele lui, și nu trebuie descurajat urându-l sau aratându-l cu degetul.
Dacă lupți împotriva răului din inima ta, vei vedea că te vei schimba; vei vedea că pacea se va așterne peste tine.

| Alex22224 explică (pentru anonimg):

Ei sectarii ce mincinosi sunteti.
Voi atacati pe ceilalti si faceti ca sunteti oaie asa smecher exact ca demonii.
Cum nu citesc Biblie? La sectari se citesc doar duminica asa si jumatate poveste nu din Biblie.
Si totul este Biblic se vede cum cunoasteti doar ce vreti din Sfanta Scriptura.

| T0Teu a răspuns:

Problema nu e la protestanti, ci la voi care ignorati total Biblia (nu chiar toți). Daca vine un protestant sa va zica fix ce scrie in Biblie voi cam ziceti ca spune erezii ptc preoții vostri va zic altceva. E gresit sa spui ce scrie in Biblie? Eu as spune ca e de neaparata trebuinta sa vorbim despre Biblie, dar daca multora nu le pasa, n ai ce sa faci. Nu Il cauti pe Dumnezeu, nici El nu te cauta. Simplu.

| T0Teu a răspuns:

Si sa stii ca se convertesc si musulmaniwinking

| Adeliezz a răspuns:

In ce sens te referi că sectarii fac aceste lucruri?

| Alex22224 explică:

Au aparut din nou sectarii, vorbiti ca de obicei
La voi nu scrie " nu judecati ca sa nu fiti judecati" vedeti de treaba voastra.
Doi la mana totul este biblic dar se vede ca nu cunoasteti doar povesti.
Etc diferenta intre cer si pamant vorbiti asa ca de aer

| Alex22224 explică (pentru Alex22224):

Bine ca majoritatea nu este sectar slava Domnului