| anonim_4396 a întrebat:

Care este motivul schimbarii calendarului iulian la cel gregorian?

Răspuns Câştigător
| Prezidentul a răspuns:

Prostia. Ca sa ne incurcam acum in date. Care este motivul pentru care schimbam ora?

Ca sa ne trezim mai repede. Porcarii.

Uite aici cate tari sunt afectate de DTS:
http://www.timeanddate.com/time/dst/events.html

Nu ajuta la nimic schimbarea orei, ba chiar provoaca insomnie si stres.

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

De care-mi esti puiule? de Slatioara, starobriat, de Furceni?
Hristos a dat porunca iubirii aproapelui, nu a socotelilor zilelor.

| HowdidIgethere a răspuns:

Aici nu prea ai ortodocsi si catolici cu care sa te certi. Asa ca le vei explica ce si cum ateilor cu iulian. Spor la treaba.

| IisusHristos666 a răspuns:

Cel iulian era incomplet.

| aditzu999 a răspuns (pentru IisusHristos666):

Ce ii lipsea? Detaliaza!

| IisusHristos666 a răspuns (pentru aditzu999):

Introducerea calendarului gregorian a fost necesară deoarece, în cazul calendarului iulian, anul mediu era ceva mai lung decât anul astronomic, făcând ca echinocțiul de primăvară să se mute ușor înapoi în anul calendaristic.

| aditzu999 a răspuns (pentru IisusHristos666):

Pana in 1924 a fost bun ai deodata nu? E o prostie...atunci de ce nu s-a schimbat si pastele? Pentru ca ar fi cazut lunea, iar pastele trebuie sa cada obligatoriu duminica. Daca zici ca e bun calendarul gregorian, fa si pastele cu 13 zile mai devreme, sa vedem vine sfanta lumina? Sau se intoarce raul iordanului la botezul de pe stil nou? cautati in canoanele bisericii si veti gasi ca nu exista post mai mic de 8 zile dar dupa calendarul gregorian odata la cativa ani(cum a fost si 2014) postul sfintilor apostoli e mai mic(3 zile in 2014). Si ati mai pus post in saptamana cand e dezlegare la toate cand nicidecum nu se posteste.

| IisusHristos666 a răspuns (pentru aditzu999):

Esti bolnav ma? Crezi ca imi pasa de sarbatorile tale de rahat?

| aditzu999 a răspuns (pentru IisusHristos666):

Atunci ce te mai bagi in discutie? Stai in banca ta.

| aditzu999 a răspuns:

Cu ce nu e complet? Detaliaza?