| Dasinudasida a întrebat:

Care este Numele adevarat al Dumnezeului nostru?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In Vechiul Testament intalnim mai multe nume ale lui Dumnezeu din care putem sa cunoastem atributele si caracterul Sau.
ELOHIM-Dumnezeul Atotputernic, Dumnezeul Creator, Dumnezeul celor vazute şi nevăzute.
EL ELION-Numele care îl arată ca fiind conducatorul suprem al Universului, El are ultimul cuvânt în privinţa întregului Univers şi, prin urmare şi a vieţii tale.
EL ROI-Dumnezeu care te vede.
EL SHADAI-Cel Atotputernic.
ADONAI-Dumnezeu este Stapan peste toti oamenii si toate lucrurile si deci si voia omului trebuie sa I se supuna.
Iehova Iire-Domnul care poarta de grija.
Iehova Rafa-Dumnezeu care vindeca. Iahve, Iahveh, Iahweh, Yahwe, Yahweh, Yahoweh, Iehova.

| Laura a răspuns:

Lemmy Kilmister. Amin.

| danay72 a răspuns:

Iehova.Dar din nefericire oamenii au scos numele din Biblii si l-au inlocuit cu Domnul, dar in Biblile vechi peste tot apare Iehova.De exemplu Biblia din 1873.Romani10:13

| Thunderstruck a răspuns:

Zi-mi pe care din cei 2700 de zei ai ales si iti zic.

| Miauti a răspuns (pentru Thunderstruck):

Minti! sant 4374983 de zei

aaa si aleg zeul cu numaurl 2154, deci cum il cheama?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Miauti):

Hahalaughing.

| milan9 a răspuns:

Numele IAHVE (greşit pronunţat Iehova) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresări faţă de Dumnezeu!

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută de cultul "martorilor" prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat, a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc!

În cultul,, martorilor lui Iehova" Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea "punctului" şi a "virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare)!

Unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

A fi creştin în seamnă a-l urma pe Cristos. Isus i sa închinat Dumnezeului evreilor (adevăratul Dumnezeu) a cărui nume este Iehova (Isaia 42:8 - Eu sunt Iehova, acesta este numele meu). Cine se pretinde creştin trebuie să-l imite pe Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e important numele cat este credinta in El...

| Dasinudasida explică (pentru anonim_4396):

Pentru mine personal e ff important cum il cheama pe Tatal meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lisus Hristos

| PotatoMustDie a răspuns:

Dumnezeu?

| Dasinudasida explică (pentru PotatoMustDie):

Ala e un titlu.

| PotatoMustDie a răspuns (pentru Dasinudasida):

Cum adica numele adevarat? Dumnezeu si atat, asa ii spunem toti.

| crestiniromani a răspuns:

Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant